MUTLULUK VE VERİMLİLİK

MUTLULUK VE VERİMLİLİK

 

2015 yılında yayınlanan kitabımın arkada kapağında “ Başarı Gülümsemeyi, Gülümseme de Başarıyı Getirir” demiştim. Bir proje çalışması sonunda, birlikte çalıştığımız ekip arkadaşlarımızla, başarmanın vermiş olduğu mutlulukla birlikte gülümsemiştik ve bu söz de aklıma gelmişti.

            Çalışma hayatının içinde olan bizler için sabah evden çıkıp işlerimizin bitmesinden sonra eve döndüğümüz önemli bir zaman dilimi vardır. Günlük çalışmanın 8 saat olduğu bir işyerinde, yolda geçen süreler de dikkate alındığında ortalama günlük 10 saatlik bir zaman.

            Çalışma ortamındaki arkadaşlarımız. Hangi konumda olursa olsun birlikte, aynı ortamı paylaştığımız tabiri caizse aynı havayı teneffüs ettiğimiz mesai arkadaşlarımız. İşyerinde gayeleri işlerini yapmaktır. Onun için ücret alırlar/alırız/ödenir.

            İşini yapmasının mutlulukla ne alakası var diyeceksiniz. Başarmak,  kelimesine itirazlar da olabilir belki “ yapması gerekeni yaptı, zaten işi bu” . Doğru yapması gereken işi yaptı, zaten görevi, onun için ücret alıyor gibi.

Bunun verimliliğe etkisine bakmalıyız. İster bedenen isterse fikri olarak insanlar hedefledikleri (ya da kendilerine verilen ) işleri başardıkları zaman mutlu olurlar. Bu mutlulukları ev hayatlarına da yansır. Hem işlerini yapmış olmanın verdiği vicdan rahatlığı hem hedeflenen işleri başarmanın mutluluğu ile evine mutlu giden kişinin pozitif enerjisi ailesine de yansıyacaktır.

 Başarı mutluluğu getirir, mutluluk da başarıyı. Başarı ve mutluluk birlikteliği devam ettiği sürece beraberinde verimlilik de artar. Üretimin bir öğesi olan “emek” insan ile olmaktadır. Bu nedenle üretimde önemli bir faktör olan “insan kaynağını” da “etkin ve verimli” değerlendirmek gerekir. Değerlendirirken insanların yaptıkları işlerin takdir edildiğini ifade etmenin, değer verildiğini göstermenin, çok güzel etkisi olduğu verimliliği artıracağı hiç unutulmamalıdır.

Mutlu insan, huzursuzluk yaşamaz (sadece işin ekonomi boyutu değil) işine daha konsantre olur, daha güzel çalışmalar yaparak yapması gerekenin üzerine daha çok işler üretebilir. Mutlu bireyler, mutlu çalışanlar…

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ ne güzel söylemiş. “Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır”. Görevini en iyi yapmak mutluluğu, mutluluk başarıyı  aynı zamanda ülkemiz için de faydalı bireyler olmayı beraberinde getirir…

Sağlıklı günler dileğiyle.

info@alikaplan.net

 

 

YORUM EKLE

banner2

banner10