MUHTARLARIMIZ

MUHTARLARIMIZ

 

            19 Ekim Muhtarlar Günü.

Muhtarlık; 1829 yılından beri uygulanmaktadır. 2015 yılında yayınlanan Başbakanlık Genelgesi ile 19 Ekim’in Muhtarlar Günü olarak kutlanmasına karar verilmiştir.

            Muhtarlarımızla ilgili olarak Kanunen verilen görevlerden, yetkilerin ve sorumluluklardan çok da bahsetmek istemiyorum. Görevleri; köy veya mahalle muhtarı olmasına göre de değişebilmektedir.       Kanun gereği yapmak zorunda oldukları ödev ve sorumluluklar. Yapmamalarının her kamu görevlisi gibi bir cezai,adli ve idari sorumlulukla karşı karşıya kaldıkları bir gerçektir.

            Muhtarlar herhangi bir siyasi partiden aday olamazlar. O nedenle bireysel olarak çıkıp kendi çaba ve gayretleriyle seçim çalışması yaparlar. Bununla birlikte mevcut muhtarlar aday ise;  tanınmışlığın verdiği artı ya da eksi durumla seçim çalışması yapmaktadırlar.

            Her seçilmiş gibi muhtarlarında görevleri de yasa da sayılanlarla bitmiyor. Nasıl mı? Bunu anlayabilmek için muhtarlarımızın bir çayını içmek kısa da olsa bir zamanı birlikte geçirmek yeterli aslında. Bazen buna bile gerek kalmıyor? Çünkü mahallede yaşanan her olumsuzlukta ilk olarak aklımıza muhtarlarımız geliyor.Mesai diye bir kavramları yok. Her zaman vatandaşa hizmet ve vatandaşın yanında olmak.Mahalle sakinlerinin; acısında, mutluluğunda. Yaşlı büyüklerimizin, ihtiyaç sahiplerinin her an yanında. Mahalle de yardıma, işe ihtiyacı olanın yanında. Gerisini de siz okurlar tamamlayın.

            Sayısal olarak daha da artmasını istediğim çok başarılı bayan muhtarlarımız da var.

            Teknolojiyi de çok iyi kullanan muhtarlarımız var, aynı zaman da kütüphane,kitap okuma yerleri açan daha neler sayabilir, spor kulüpleri kuranlar, destek olanlar.

            Mahalle de yaşanacak; elektrik,su kesintilerinde sosyal medya aracılığıyla bildirme, aynı şekilde vefat edenleri paylaşmak.

            Bu konuda devletimizde muhtarlara destek olmak için belediyelerde Muhtarlık İşleri Daire Başkanlığı/Müdürlüğü kurulması zorunluluğu getirmiş. Sorunların çözümünde koordineli hareket edilmesi için.

            Sorunları da var elbette. Bunu tespitte bu konuda yetkili makamların işi ve görevi.

            19 Ekim değil; her an muhtarlarımızın günü. Çünkü onlar hayatın her anında yanımızda.

            Bayan, erkek, genç, yaşlı tüm muhtarlara teşekkür ediyorum. Emeklerine, yüreklerine sağlık.

            Sağlıklı günler dileğiyle.

info@alikaplan.net

YORUM EKLE

banner2

banner10