Mersin Atatürk Parkı

Mersin Atatürk Parkı

Adı Mustafa’ydı. Hocası bir de Kemal ekledi; oldu Mustafa Kemal. İstiklal Harbi’nden sonra Gazi ünvanı da eklenince oldu; Gazi Mustafa Kemal. Sonra Yüce Meclis soyadı kanunu çıkarınca Atamızın soyadı ‘Atatürk’ olsun dediler. Oldu Gazi Mustafa Kemal Atatürk. Yüce Türk Milleti’ de; ‘Atatürk’ soyadını bağrına bastı önemli yerlere ismini verdi.

Atatürk kelimesi, Devletimizin kurucusu, Cumhuriyetimizin mimarı, İstiklal Mücadelemizin kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün soyadıdır.  Özeldir. Ülkemizde birçok özel yerlere Atatürk ismi de verilmektedir.

Bu isimlerden biri de Mersin’in en güzel sahillerinden birine verildi. Mersin Atatürk Parkı, Parkın tarihçesini anlatmayacağım. Ama çocukluğum o parkın içinde geçti. Annem, mahalle komşularımız hep birlikte baharın müjdesini veren çiçekler açtığında Atatürk Parkı’na giderler, kısır-batırık yaparlar afiyetle yiyip, üzerine de çay demleyip içerlerdi…

Öyle ki aklımda hala var, o kay kaylar, zincirli tahtalı salıncaklar, tahterevalliler hiç aklımdan çıkmıyor. Aklımdan çıkmayan bir şey daha var. O da ne biliyor musunuz? Evet aklımdan çıkmayan şey, oyuncakların olduğu bölüme girerken bir tabela vardı. O tabelada 12 yaşından büyükler oynayamaz deniliyordu. Atatürk Parkı’nda oyun oynamak için hiç büyümesem diyordum. Özellikle 12 yaşına hiç gelmesem.

Şimdi düşünüyorum da, hep çocuk kalsaydım. Oyuncaklarla oynasaydım. Ama her insan gibi, doğar büyürüz. Bende büyüdüm… Atatürk Parkı’ndan limandaki gemileri saydım, yakamoza bakarak şiirler yazdım…

Evet Atamızın soyadı ‘Atatürk’ümüz ‘Her yerde ve kalbimizde yaşasın. O yüce soyadını, her an her yerde hissedelim. Yaşayalım, yaşatalım.

***

Mersin Limanı genişleyecek, genişlesin… itirazım yok; yalnız ama yalnız itiraz edenlerin korkusuna merhem olacak birkaç sözüm var… Atatürk’ümüzün soyadını taşıyan ‘Atatürk Parkımı’za hiçbir şey olmaz. Sadece Limandaki gemileri sayarken biraz daha yakından sayarız. Akşamları oturduğumuz bankta çay içerken, gemilerden süzülen ışıkların denizde oluşturduğu yakamoz’u da biraz daha yakından seyredip şiirlerimizi yazarız. Hepsi bu!

Kimseler, hiç kimse ‘Atatürk Parkı’mıza zarar da veremez, yok da edemez.

Sağlıcakla kalın!

Atatürk’le kalın!

YORUM EKLE

banner2

banner10