Mahalleli Ve Kentlilik

Mahalleli Ve Kentlilik

 

            Hep çocukluğumuz gelirdi aklımıza, nostalji günler ve sokaklarında koştuğumuz, yakar top oynadığımız, soğukta futbol maçları yaptığımız sokaklar ve mahalleler.

            Sonra büyüdük, sanki bizlerle beraber mahallerde büyüdü, sayısı arttı   kent büyüdü.

            Belki de şanslı nesillerdendik mahallede yaşama anlamında. Ama hayat bir şekilde su misali akıp gidiyordu. Çocukluk, gençlik, orta yaş derken ilerleyen yaş ve gittikçe büyüyen kent.

            Herkesin çocukluğunda yaşadığı sokağa özlem. Suçlu, kent miydi yoksa? Neydi…

             Sadece binaların şekli miydi özlenen? Yoksa hayat, komşuluk,dostluk mu? Ya da ekmeğini paylaşmak mı? Belki de kalabalık olup bir araya gelmek mi?

            Turgut Türkalp Mahallesi ‘(Portakal Mahallesinden ayrılma)’nde büyüyen biri olarak şanslıyım. Çocukluğum ve gençliğim açısından da öyle düşünüyorum,Zamanla yaşananlar ve beraberinde gelen sıkıntılarda gördüm ki gerçekten şanslıymışım,şanslıymışız.

Çocukluğumda komşularımızdan Hamza Amca; kamyonuna bütün mahalleliyi bindirir denize götürürdü (Hiç kimseden para falan da almazdı). Eğlenir sonra geri dönerdik.

Dedim ya çocukluğum böyle çok güzel anı ve dayanışma örnekleriyle geçti. O  zamanın, mahallelerinde  komşuluklar ve birlik hep vardı.

Sonra büyüdük, aklınız yeter! oldu o öyle bu böyle dediler. Tabi ki bu söyleyen mahalle dışındakiler ,ama biz hep aynıydık ve öyle de kaldık.

Yakın zaman da üst üste yaşadıklarımızla mahallemizin bir başka güzel yanını da tekrar gördüm, gördük. Acıda da hep birdik. Söyleyip de ayrım yapmak pek tarzım değil ama Mersinimle hep övünürüm. Ülkemizin sanki bir prototipi evet çocukluğumun geçtiği ailemin de yaşadığı yer olan mahallemiz de Mersinin sanki küçük bir prototipi.

Mahallemiz de her yerden, her kesimden var komşularımız. Ama biz hiç fark görmedik görmüyoruz da. Saygı ve sahiplenme var. Taşındık yıllar sonra mahallemizden, yeni mahalleye Arpaçsakarlar’a evet orada aynıydı.

            Örnek bir mahalle de büyümek yaşamak güzel. Herkesin kendi yaşadığı mahalle güzeldir ve kendine göre de örnektir.

            Mahalleler birleşir kent oluşur.

            Bu güzel kültür tüm kente yansımalı.

Teşekkürler komşularımız, teşekkürler Mersin.

YORUM EKLE

banner2