KIRSAL KALKINMA-3 'YEREL TURİZM'

KIRSAL KALKINMA-3  “YEREL TURİZM”

 

            Mersin; bir sahil kenti (Mersin Valiliği verilerine göre 321 km sahile sahip) Bununla birlikte turizm anlamında  yayla, doğa,  sağlık ve daha da çoğaltabileceğimiz bir çok imkan ve alana sahip.

            Turizm daha da çeşitlenmeli ve insanlar bu kente gelmeli.

            . Önceki hafta Balıkesir Edremit’e gittiğimizi paylaşmıştım. “Orada Tahtakuşlar köyünde özverili bir çalışma var müdürüm görmen lazım “ diyen Toroslar Belediyesi Meclis Üyesi Mehmet Şahin beyin tavsiyesine de uyarak “Tahtakuşlar Köyü”ne gittim.

Köyde 1991 yılında açılan etnografya müzesi yapılmış. Fedakâr bir vatandaşımızın özveri ile attığı adımlar ve civar köylerden, bu işlere gönül verenlerin oluşturduğu “Alibey Kudar Etnoğrafya Müzesi”. 

Müzede, 3.nesil diyebileceğimiz rahmetli Alibey Kudar’ın torunu Ali Kudar vardı, babasının “ Yurt dışından gelen yabancı müze görevlileri ile beraber olduğunu”  söyledi ve bizlere  müze hakkında ve çalışmalar hakkında bilgi verdi. Ailece müzeyi de gezdik.

            Sergilenenler, gerçekten muhteşem. Çok büyük bir emek var. Tahtakuşlar köyünün  çok farklı kültürel özellikleri de var. İleri ki zamanlarda paylaşmak da isterim.

            Bir köyde yaşayan bir kişi, orada tarihi koruyarak gelecek nesillere aktarmak istiyor ve bunu da özveriyle başarıyor. Aileden aldığım bilgilere göre müzeye insanlar katkı sağlıyorlar, sahip çıkıyorlar.

            Dönelim bize;

            Öncelikle “Alibey Kudar ve ailesine” ve tüm emek verenlere teşekkür ediyorum.

            Ülkemin her köşesi bir birinden güzel elbette. Doğa ve tarih olarak harika yerlerimiz var. Mersin de yaşayanlar olarak biz de çok şanslıyız ve sorumluyuz.

            Şanslıyız bu kadar büyük doğal güzelliğe ve kültürel birikime sahibiz, sorumluyuz bunları bugün Tahtakuşlar köyü gibi koruyup yarına da taşımalıyız.

Her köyde “ Tarih Evleri/odaları” oluşturabilir, o köye ait korunması gereken tarihi değerleri, gelenekleri sergilenip korunabilir. Bu elbette yerli ve yabancı turizm için de önemli bir alan olacaktır.

            Turizm birçok sektör gibi hem kırsalda hem de genel olarak kalkınmada önemli bir etmendir.

            Sağlıklı günler dileğiyle

info@alikaplan.net

 http://www.mersinistikbal.net/yazar-koronayayla-ve-turizm-159.html

 

 

 

 

 

 

 

YORUM EKLE

banner2

banner10