KIRSAL KALIKNMA-2 'BAZLAMA DÜNYA MUTFAĞINDA'

KIRSAL KALIKNMA-2

“BAZLAMA DÜNYA MUTFAĞINDA”

 

             Kırsal Kalkınma-1 yazımda; üretilen ürünlerin katma değerli hale getirilerek üreticilerin daha fazla gelir elde etmesi ve bu konuda çalışmaların koordinesinden bahsetmiştim.

            Ürünü üretmek bunu yüksek katma değerli hale getirmek amaçlarımızdan biri.

            Ulaşılmak istenen nihai hedeflerden biri de; üretilen ürünlerimizin dünya pazarlarına sunulması. Akademik çalışmalarım nedeniyle birkaç ülke gezme fırsatım oldu bu ülkelerde üretilen ürünlerin bizde üretilenlerden üstün/farklı boyutu yok. Pazarlama ve reklam önemli, en az bir adım önde olmasını sağlıyor.     

            “BAZLAMA DÜNYA MUTFAĞINDA”

            Belki iddialı bir söz/slogan ama imkânsız değil. Hedefimiz olmalı hedefimiz de belli. Üretilen ürünlerden en yüksek geliri ve faydayı elde etmek.

            Bazlama, tapı ekmeği özellikle seçtiğim bir ürün. Çünkü pazarlama ve satış kısmında sadece sebze, meyve değil diğer üretilen ürünleri de düşünmemiz gerekecektir. Buna yöresel olarak üretilen el ürünleri de eklendiğinde aslında çok geniş bir ürün satış havuzu oluşacaktır.

            Ürün satış havuzuna sürekli eklenecek yeni ürünler; yeni bir istihdam ve gelir olarak topluma yansıyacaktır.

            Yaşanan Pandemi süreci satın alma alışkanlıklarında da kısmi olarak değişikliklere neden olmaya başladı ve özellikle e-ticaretin önemi daha da arttı.

             İkinci önemli çalışmayı e-ticaret üzerinde yapmak gerekir. Bu konuda kamu kurum ve kuruluşlarının çalışmaları/destekleri de var “Koordinasyon” imkânlarımız, kaynağımız yeterince var bunu bir araya getirmemiz önemli, kolay olan bu aslında bu da belki zaman alsa da başarılacak bir konu.

            Kendi kendine yetebilen şehir, kendi kendine yetebilen ülke. Daha fazla üretimle de üreticilerin elde edecekleri yüksek gelir aynı zamanda üretimi de teşvik edecektir.

            Bunların tamamı “kooperatifleşme” üst organizasyonu ile yapılabilecek, başarılabilecek konulardır. 

 

            SAĞLIKLI GÜNLER DİLEĞİYLE

 

info@alikaplan.net

 

YORUM EKLE

banner2

banner10