Katıksız Turizm

Güneş, deniz kum, plaj, dağ, kar, yeşil ve doğa, ne ararsanız Mersin’de var. Hem de fazlasıyla var.

4 Mevsim denizden faydalanma imkânı,

4 Mevsim yaylasından faydalanma imkânı,

4 Mevsim dağından faydalanma imkânı,

4 Mevsim soluklanabileceğiniz muhteşem doğası

Ve evet!

Tabi ki evet!

Sayısız tarihi ören yerleri de var. Bazılarını sayıyorum; Mersin Merkez’de Yumuktepe, Mezitli ilçemizde antik liman ve şehir, Gözne’de Ayvagediği’nde kalelerimiz, gözlem yerleri vs… Diğer ilçelerimizde: Anamur kalesi ve ören yerleri, Silifke Kalesi, Kanlı Divane, Cennet Cehennem, Uzuncaburç antik tiyatro ve mezarları, Erdemli’de Kızkalesi, Ayaş’ta şehir kalıntıları ve ören yerleri, Mut’ta Alahan manastırı, aklıma gelenleri sıraladım.

Dahası da var Mersinimizin, Şelaleleri, ırmakları, gölleri, göletleri,  plajları, mesire alanları, ormanlar, mağaralar ve çeşitli bitkiler ile hayvanlar, bunlar evet bunlar illaki hepsi görülmeye değer yerler…

Kimler görecek nasıl görecek?

Eh işte bunun yanıtını da vermek biz medyanın görevi… Şehrin ileri gelenleri, tanıtım organizasyonları ve medya işbirliği ile UCUZ bir şekilde bu güzellerimizi insanlara sunmalı diyorum. Öyle üç dört dakikalık görüntülere yüzbinlerce para ayırarak değil, öyle kuşe kâğıtlara binlerce para verip cıcılı bıcılı baskılarla değil.

Belgesel ve sinema çalışmaları yapılmalı, ucuz tanıtım broşürleri yapılmalı, öykü, şiir ve romanlar yazılmalı, bunları yazanlar teşvik edilmeli, bunun için gerekirse yarışmalar yapılmalı. Tur firmaları teşvik edilerek ucuz turlar düzenlenmeli, turizm alanları tur firmaları ile taşınan insanlara ücretsiz ziyaret yapılması sağlanmalı ve yöreyi en iyi şekilde ‘katıksız’ anlatabilecek elemanlar yetiştirilmeli.

Birde şehrin ileri gelenlerinden rica ediyorum. Şehrimizi işgal eden İngiliz ve Fransızların Ermenilerle birlik olup Çukurova yöresini, “Kilikya” adı ile anıp, hainlere ‘Klikya devleti’ kurmalarını çağrıştıran ismi artık anmayalım. Özellikle spor veya turizm adı altında bazı yörelerimize ‘Klikya adının verildiğini biliyorum. Bundan vazgeçilmelidir. Ören yerlerimizi anlatacak elamanların Klikya ve benzeri isimlerle tanıtım yapmaması ve ‘katıksız’ yapması için uğraş verilmeli…

Mersinimizde turistimizin bol olması temennisiyle;

Sağlıcakla Kalın!

 

 

 

YORUM EKLE

banner2

banner10