İstanbul'a 3 Büyükşehir Belediye Başkanı

İstanbul’a 3 Büyükşehir Belediye Başkanı

Yunanistan’da seçim oldu. Yaklaşık 10 milyon Yunan seçmeni oy kullandı diye haberlere yansıyınca benimde ilk aklıma gelen 23 Haziran 2019 tarihinde tekrarlanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yerel seçimi geldi. İstanbul’da da on milyon seçmen oy kullandı. Yani Yunanistan devletinde on milyon seçmen var, İstanbul’da da on milyonu geçkin seçmen var…Peki Yunanistan da kaç şehir var, kaç tane belediye başkanı var? Yunanistan, 13 bölgeden oluşuyor ve üç yüzün üzerinde belediyesi var…

İstanbul seçmeni 10 milyon’un az biraz üzerinde. 39 ilçe belediye başkanlığı var.

İstanbul yerel seçimleri dikkatinizi çektiyse yabancı basını çok ilgilendirdi. Ayrıca ABD-İngiltere-Fransa gibi emperyalist ülkelerin ilgi odağı oldu.

İstanbul denince onlar için akan sular duruyor demek ki…

23 Haziran 2019 seçim sonrası İstanbul Belediye Başkanına övgüler, tebrikler ve kutlamalar Avrupa ülkelerinden ardı ardına geldi. Tabi ki ABD’den kutlama tebrik mesajı da geldi.

Gelmesin mi?

Gelsin gelmesine de; niye bir Mersin Büyükşehir Belediye Başkanına, yada Kars, Sinop Elazığ, Şırnak Belediye Başkanlarına değil de; özellikle İstanbul Belediye Başkanı tebrik ediliyor…

Lütfen bunu bir düşünün.

İstanbul Avrupa'daki birçok devletten daha çok seçmeni olan bir kent. Böyle olunca emperyalist ülkelerin ilgisini daha çok çekiyor ve yerel seçimlerde kimin kazanacağını çok merak ediyorlar. Bu merakı üçe bölmek bence daha iyi bir fikir olabilir.

Benim önerim, milletvekili seçiminde bölgeleri ayrı olabiliyorsa İstanbul’un, yerel seçimlerde de bölgeleri ayrılabilmeli.

Yani, en az üç bölgeye ayrılan bir İstanbul'da yapılacak yerel seçimlerde; İstanbul için üç büyükşehir belediye başkanı seçilmeli.

Bu benim kişisel fikrim. Yerel seçimlerle ilgili kanun düzenlemesi yapılacağı zaman düşünülürse bence güzel olur.

Sağlıcakla kalın!

 

YORUM EKLE

banner2