İnsanlık İşte!

İnsanlık İşte!

Doğulursun, doyurulursun, büyütülürsün, sonra ölürsün. İnsanlık işte!

Doğduğundan haberin olmaz. Neden doyurulduğunu bilmezsin, büyütülürken kimseye neden beni büyütüyorsun diye soramazsın, sonra iş ölmeye gelince haydi cepheye. İnsanlık işte!

Savaştan bahsediyorum, insanlığın fıtratında var kavga etmek. Öfkelenmek, hiddetlenmek sonra saldırmak. Neden niçin diye soramazsın. İnsanlık işte!

Dini inanışlar önce insanı sev der. İnsanı yaratandan ötürü sev der.  Öfkeni saldırmaya değil, kucaklamaya ver der. Dünyanın üzerindeki her şey insanın değildir. Onun bilincinde ol der. Ne bir ağaç, ne bir dağ, ne bir araç ne bir gereç mal mülk insanın dünyadan götüreceği bir şey değildir. Neticede öldüğünde insan bedeni toprak olacaktır. İnsan bedeni savaşla değil, biçilen ömür ile sona ermeli. Huzur içinde ölmeli insan yaptıkları, iyiliklerin anılması ile sona ermeli.

Ne güzel bir insanlık değil mi?

Arayışta olalım. Önce insan diyen, insanı seven, iyiliği methedip kötülüğü yeren, Veren elin alan elden üstün olduğunu savunan, savaşı değil barışı öven insan olalım.

İnsanlık işte! İlimde, bilimde, fende, teknolojide yarışmak varken. Spor da öne çıkmak varken; insanlık neden savaş diye ısrar eder bilmem. Gözünü diktiği o toprakların sahibi olsan ne yazar ki, zaten senin değil, milletinin de değil. “Hani bunun ilk sahibi diye” sormazlar mı sana?

Birinci dünya savaşı koymuşsun adını milyonlarca masum insan ölmüş. İkinci dünya savaşı demişsin yine milyonlarca insan ölmüş, şimdi üçüncü dünya savaşımı koydun adını ey insanlık! Düşünsene birinci dünya savaşının kararını veren insanlar şimdi nerede diye, ikinci dünya savaşından kalanlar da zor ayakta duruyor. Üçüncüyü başlatma çabasında olan ey insan! Sende yok olacaksın!

Dünya üzerindeki doğan her insanın dünya nimetlerinden faydalanmada eşit haklara sahiptir. Üstünlük kurmaya kalkanların, kanun koyup karar vermede söz sahibi olanların  insanlıkla alakaları yoktur.

Birleşmiş Milletler Güvenliği yeniden gözden geçirilmelidir.  Katılımcı devletlerin söz sahibi olacağı önce insan diyen yeni bir dünya nizamı kurulmalıdır.

İnsanlık işte! Yapar mı yapar.

YORUM EKLE