Vali Su, “5 Milyon 300 Bin Üzerindeki Fidanı Toprakla Buluşturduk”

“Daha Yeşil Bir Mersin İçin” Fidan Dikim Etkinliği, Vali Su’nun Katılımıyla Gerçekleştirildi

Vali Su, “5 Milyon 300 Bin Üzerindeki Fidanı Toprakla Buluşturduk”

‘21 Mart Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası’ kapsamında Orman Bölge Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Daha Yeşil Bir Mersin İçin” fidan dikim etkinliği, Vali Ali İhsan Su’nun başkanlığında "Bitçi Kadınlar Türkiye Kupası" na katılacak sporcularla birlikte düzenlendi.

Etkinlikte konuşan Vali Su, ülke olarak orman varlığı bakımından çok iyi durumda olduğumuzu ifade ederek; “Orman varlığını artıran ülkeler arasında da Avrupa'da birinciyiz. Mersin’in de toplam arazisinin %54'ünü ormanlarımız kaplamaktadır. İl olarak orman arazisi bakımından Türkiye'de üçüncü sıradayız. Bu alanda başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda çok yoğun bir gayret içerisinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. “dedi.

Dünya genelinde iklim değişiklikleri sebebiyle meydana gelen sel ve yangınlardan ilimizin de etkilendiğini söyleyen Vali Su, ilimizde zararların hepsinin devletimiz tarafından karşılandığını kaydederek, yanan yerlerin de ağaçlandırılarak tekrardan ormana kavuşturulması için gerekli çalışmaları gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Vali Su, “5 Milyon 300 Bin Üzerindeki Fidanı Toprakla Buluşturduk”

Konuşmasının devamında Vali Ali İhsan Su, “İlimizde de yaklaşık 9 bin hektar alan yanmıştı. Geçen seneden bu seneye 10 bin hektar alanda ağaçlandırma yaptık. 5 milyon 300 bin üzerinde fidanı toprakla buluşturduk. Sadece orman oluşturmakla kalmıyoruz, orman köylümüze bakanlık olarak çok ciddi destekler sağlıyoruz. Bal ormanları oluşturarak vatandaşlarımıza çok ciddi imkanlar sağlamış oluyoruz. Ormanlar hayatımızın vazgeçilmez en önemli imgesidir. Ormansız bir hayat mümkün değildir. Dünyada eğer ormanlar yok olursa insanlık da yok olur. Ormanların yok olduğunu düşünürsek insanlık biter. Çocuklarımıza orman sevgisi, ağaç sevgisi verebilmek çok önemli.” şeklinde konuştu.

Türkiye Basketbol Federasyonu’nun ilimizde düzenlemiş olduğu turnuvaya katılan tüm sporculara başarılar dileyen Vali Su, etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey ise orman alanlarının daha da geliştirilmesi için çalışmaların aralıksız sürdürüldüğünü kaydederek, bütün vatandaşlarımızın ve özellikle gençlerimizin bu çalışmalara ortak olmasının önemine işaret etti. Gelecek nesillere daha yeşil bir çevre ve Türkiye bırakmak için çalışmaları aralıksız sürdürdüklerini ifade etti.

Fidan dikim etkinliğinde; 3 hektar alanda mavi servi, kara servi, fıstık çamı, zakkum, defne ve keçiboynuzundan oluşan 650 adet fidan toprakla buluşturuldu.

Yenişehir İlçesi Afetevler Mahallesinde düzenlenen etkinliğe; Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Fuat Gedik, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Cumhuriyet Başsavcısı Tolgahan Öztoprak, Mersin Orman Bölge Müdürü Kenan Akduman, Türkiye Basketbol Federasyon Vekili Ömer Onan, il protokol üyeleri ile Mersin Orman Bölge Müdürlüğü çalışanları katıldı. 

mersinistikbal

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER