Silifke Müzik ve Folklor Festivalinde sempozyum

“Geleneksel Silifke Festivalinin Türk Dünyasındaki Yeri” Konulu sempozyum gerçekleştirildi.

Silifke Müzik ve Folklor Festivalinde sempozyum

50. Uluslar arası Silifke Müzik ve Folklor Festivali kapsamında Belediye Kültür Merkezinde “Geleneksel Silifke Festivalinin Türk Dünyasındaki Yeri” konulu sempozyum yapıldı. Eğitim emeklisi Kadir Kaynar’ın moderatörlüğünde gerçekleşen sempozyuma konuşmacı olarak Malatya İnönü Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yahya Başkan, Gagavuzya Moldova milletvekili İvanna Köksal, Kırım Mühendislik ve Pedagoji Üniversitesi Rektör yardımcısı İsmet Zaatov, Uluslar arası Türk Kültürü Teşkilatı temsilcisi Cavid Mövsümlü ve Türk Halk Müziği sanatçısı ve Silifke’nin fahri hemşerisi Bedia Akartürk konuşmacı olarak katıldılar.

Sempozyumda açış konuşması yapan Belediye Başkanı Sadık Altunok, dolu dolu farklı programlarla geçen festivalin panel ve sempozyum gibi etkinlikleri de içine almasının önemine dikkat çekti ve konuşmacılara teşekkür etti.

Uluslar arası festivallerin halkların ve özellikle Türk dünyasının kaynaşması bakımından çok önemli bir işlevi yerine getirdiği vurgulandı. 50 yıldır aralıksız sürdürülen Silifke festivalinin bu konuda Türk dünyasının bir araya getirilmesinde çok önemli çalışmalara imza attığına dikkat çekildi. Türkçe konuşan devletlerin ses yarışmasının Silifke’de yapılmasının hem ülkemizin hem de Silifke’nin ağırlığının Türk coğrafyalarında hissettirildiğine dikkat çekildi.

Bu güne kadar İstanbul ve Kazan’da üç defa gerçekleştirilen Türk vizyon projesinin Silifke Belediyesi önderliğinde diğer paydaşlarla Silifke’de gerçekleştirilmesinin kente ve bölgeye ciddi kazanımlar sağlayacağı dile getirildi.

Sempozyuma katılan konuşmacılara ise Belediye Başkanı Sadık Altunok tarafından 50. Uluslararası Silifke Müzik ve Folklor Festivali anısına bir de plaket verildi.

Belediye Kültür Merkezinde düzenlenen sempozyuma Silifke Kaymakamı Abdullah Aslaner, Belediye Başkanı Sadık Altunok, MHP Silifke İlçe Başkanı Kıvanç Derya, Cumhuriyet Başsavcısı Selam Eskiler, Adalet Komisyonu Başkanı Ferhat Korkmaz, Jandarma Komutanı Binbaşı Ahmet Kemal Balcı, Kardeş şehir Belarus-Orsha Belediye Başkan Yardımcısı Viktor Colochev, Kosova-Kazayak Belediye Başkanı Anatoly Uzun, Ticaret Odası Başkanı Nurettin Kaynar, Milli Eğitim Müdürü Mustafa Sezgin, Ülkü Ocakları Başkanı Mehmet Gürbüz, Kamu-Sen Başkanı İbrahim Atalay, Muhtarlar Derneği Başkanı Murat Temur ve mahalle muhtarları, Ziraat Odası Başkanı Cafer Doygun, belediye meclis üyeleri ve davetliler katıldılar.

mersinistikbal

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER