HACI BEKTAŞ-I VELİYİ ANLAMAK VE ANMAK

HACI BEKTAŞ-I  VELİYİ ANLAMAK VE ANMAK

 

 

 

2021 Yılı UNESCO tarafından “Hacı Bektaş-ı Veli Yılı” ilan edildi.

 UNESCO’nun 12-27 Kasım 2019 tarihlerinde gerçekleştirilen 40. Genel Konferansı’nda 40 C/15 sayılı belgesi çerçevesinde alınan karar gereğince “Hacı Bektaş Veli’nin Vefatının 750. Yıl Dönümü” Azerbaycan, İran, Kuzey Makedonya ve Romanya’nın desteğiyle 2021 UNESCO Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri arasına alınmıştır.

Öncelikle Hacı Bektaş Veli’yi tanımaya çalışalım.

Horasan’ın Nişabur kentinde doğmuştur. Annesi Hatem Hatun, babası Seyyit İbrahim Sani’dir. Ve her ikisi de Türk soyundandır.

Anadolu’ya gelişi 1270-1280 yıllan arası, ölümü ise 1337 olarak, bazı kaynaklarda ise doğumu 1209, ölümü 1271 olarak yazılmaktadır.

Hayatının büyük bir kısmını Sulucakarahöyük’te (Hacıbektaş) geçiren Hacı Bektaş Veli, ömrünü de burada tamamlamıştır. Mezarı, Nevşehir iline bağlı Hacıbektaş ilçesinde bulunmaktadır.

Hacı Bektaş Veli dürüst kişiliğe sahiptir, Akılcılığa ve bilime değer verir.

İlk eğitimini ve öğrenimini Türkistan Piri Hoca Ahmet Yesevi kültür ocağından alarak, çok sayıda bilim adamının yetiştiği Horasan’da engin bir bilgi birikimine ve geniş bir dünya görüşüne sahip olmuştur.

Hacı Bektaş Veli’nin Anadolu’ya gelişi, Anadolu Selçuklu Devleti’nin siyasi, ekonomik ve kültürel düzenin bozulduğu, yönetimde bölünmelerin ortaya çıktığı bir devreye rastlamaktadır.
      Çok sayıda öğrenci de yetiştiren ve yeniçeri ocağının da piri olarak bilinen Hacı Bektaş-ı Veli, Anadolu birliğinin sağlanmasına yardımcı olmuştur.

Hacı Bektaş-ı Veli, Türk dilinin ve kültürünün yabancı etkilerden, yozlaştırmalardan korunması çabalarını ömrü boyunca sürdürmüştür. Ortaya koymuş olduğu birleştirici ve yükseltici öğreti her türlü bağnazlıktan uzak, çağa uygun ilkeler haline gelmiştir. Hacı Bektaş-ı                            Veli ibadet ve günlük yaşamda kadını erkeğin yanına almıştır. Güzel sanatlara değer vermiştir.

Makalat, Kitabu’l-Fevaid, Hacı Bektaş’ın Şathiyyesi ve Besmele Tesviri isimli eserlerinin olduğu bilinmektedir. Hacı Bektaş Veli’nin hayatı ve kerametlerini anlatan “Velâyetname” önemli bir eserdir.

Hacı Bektaş Veli’den Altın Sözler

* Ara. bul.

* İncinsen de, incitme.

* Kadınları okutunuz.

* Murada ermek sabır iledir

* Araştırma açık bir sınavdır.

* Eline, diline, beline sahip ol.

* Her ne ararsan, kendinde ara.

* Arifler hem arıdır, hem arıtıcı.

* Bir olalım, iri olalım, diri olalım.

* Marifet ehlinin ilk makamı edeptir.

* İnsanın cemali, sözünün güzelliğidir.

* Hiçbir milleti ve insanı ayıplamayınız.

* Nefsine ağır geleni kimseye tatbik etme.

* İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır.

* Nebiler, veliler insanlığa Tanrı’nın hediyesidir.

* Düşmanınızın dahi insan olduğunu unutmayınız.

* Düşünce karanlığına ışık tutanlara ne mutlu.

 

Toplumu bir arada tutan değerler vardır. Hacı Bektaş-ı Veli hem yaşadığı çağda hem de bugün; yaşantısıyla, sözleriyle, öğretileriyle ve gerekse yetiştirdiği talebelerle toplumu bir arada tutan değer olmuştur.

UNESCO’nun 2021 yılında Dünya’da Hacı Bektaş-ı Veli Yılı ilan etmek suretiyle, bu topraklarda yetişen büyük değerlerin dünya için de ne kadar önemli değerler olduğunu göstermiştir.

Hacı Bektaş-ı Veli’nin “ Bir olalım, iri olalım, diri olalım” , “Gelin canlar bir olalım” sözleri bize “Kızılelma”nın bir ve beraber olmanın, faklı düşünce de yaşayışta da olsa insanların ortak bir idealde bir araya gelmelerinin önemini yüzlerce yıl önceden anlatmıştır bizlere.

O çağda yaşayan ve çağlara mal olmuş bu değerlerimizin tamamı “bir ve beraber “ olmanın önemini, değerini anlatmıştır.

Toplum olarak bu değerlerimize sonuna kadar sahip çıkmalıyız.

Hacı Bektaş-ı Veli’yi, bu topraklar ve insanlık için ne kadar önemli bir değer olduğunu anlayarak her zaman anlatmalı ve anmalıyız.

Sağlıklı günler dileğiyle.

info@alikaplan.net

 

YORUM EKLE

banner2

banner10