Haber Detayı
18 Mart 2020 - Çarşamba 12:35 Bu haber 4500 kez okundu
 
Yücesoy, Yangın bir felakettir
MMOB Makina Mühendisleri Odası Mersin Şube Yönetim Kurulu adına Başkan İbrahim Yücesoy yaptığı yazılı basın açıklamasında binaların yangınlara karşı tedbirlerini içeren görüşlerini paylaştı. Başkan Yücesoy,
YAŞAM Haberi
Yücesoy, Yangın bir felakettir

Yücesoy, Yangın bir felakettir

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Mersin Şube Yönetim Kurulu adına Başkan İbrahim Yücesoy yaptığı yazılı basın açıklamasında binaların yangınlara karşı tedbirlerini içeren görüşlerini paylaştı. Başkan Yücesoy,”14 Mart 2020 tarihinde Mezitli İlçemizde 13 Katlı bir apartmanın 8. Katındaki dairesinde çıkan yangın sonucu bir vatandaşımız balkondan düşerek acı bir şekilde hayatını kaybetmiştir. Hayatını kaybeden vatandaşımıza rahmet, kederli ailesine başsağlığı diliyoruz. Yangın, ne zaman ve nerede başlayacağı belli olmayan ve ne kadar süreceği de önceden kestirilemeyen bir felakettir.

Dünyada ve ülkemizde yangın felaketi nedeniyle ciddi oranlarda can ve mal kaybı yaşanmaktadır. Yangında can ve mal kaybını önlemenin, birinci koşulu; Yangının çıkmasını önlemek ve buna uygun tedbirleri almak, ikinci koşulu; yangın çıktığında erken müdahale ederek, yangının büyümesini ve yayılmasını önlemektir. “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik” kapsamında uzman makina mühendisleri, yangın ve yangın söndürme sistemlerinin projelendirilmesi alanında hizmet vermektedir.

Makina Mühendisleri Odası olarak bizler, uzman mühendisler tarafından çizilmesi gereken projelerin yönetmeliğe uygun olup olmadığını denetlenmesi gerektiğini belirtmek isteriz. Yangın projesinin sadece proje içerisinde bulunması yeterli değildir. Uygulama ve denetleme aşamasının da disiplinli bir şekilde takip edilmesi gerekmektedir.

Ülkemizde meydana gelen birçok yangında, tasarım ve uygulama hatalarının yanında bakım ve işletme hatalarının daha fazla olduğu görülmektedir. Yangın koruma sistemleri, yangın olmadan kullanılmadığı için arızanın olup olmadığı, sistemin çalışıp çalışmadığı periyodik testler yapılmadan anlaşılamaz. Isıtma sistemi soğuk olduğunda, soğutma sistemi sıcak olduğunda çalışıp çalışmadığı anlaşılır ve arıza varsa giderilir. Fakat yangın koruma sistemlerinin arızası maalesef sadece yangın durumunda anlaşılır ve çoğu zaman iş işten geçmiş olur.

Binalarda kurulan yangın söndürme sistemleri, elektrik tesisatı, kaçış yolları aydınlatması, yangın algılama ve uyarı sistemleri, sürekli çalışır durumda tutulmalıdır. Testler; yangın tesisatının uygun çalışma durumunun doğrulanmasını sağlamak içindir. Sistemin özelliklerine göre, haftalık, aylık ve yıllık periyodik kontrolleri yapılmalıdır. Bir pompanın çalıştırılması test olarak değerlendirilmemeli, standartlara uygun testleri yapılmalıdır.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Mersin Şubesi olarak, söz konusu sistemlerin gerekli olan periyodik kontrollerinin takibinin, biz ve bizim gibi yetkili bağımsız kuruluşlar tarafından yapılarak yıllık denetimlere tabi tutulması gerektiğini kamuoyuna belirtmek isteriz.

Sonuç olarak yangının çıkmasını önlemek, yangının söndürülmesini sağlamak ve yangın esnasında insanları güvenli bir şekilde yangın ortamından tahliye etmek için gerekli önlemleri almak, can ve mal güvenliğimiz için zorunlu bir durumdur. Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik incelendiğinde ve harfiyen uygulandığında yangın, felaket olmaktan çıkmaktadır. Yapılması gereken tek şey bilimin ve teknolojinin gerekliliklerini yerine getirerek, her türlü önlemi almak ve uygulamaktır.  

Temennimiz odur ki; birçok yönetmelik gibi yangın yönetmeliği de raflarda kalmasın. Uygulansın, uygulattırılsın ve denetlensin. Kimsenin evine ve yüreğine ateş düşmesin.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yücesoy,, Yangın, bir, felakettir,
Yorumlar
Haber Yazılımı