Haber Detayı
09 Ağustos 2019 - Cuma 11:02 Bu haber 5358 kez okundu
 
“Yerel demokrasi havada kalıyor”
Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Stratejik Plan Pestle Analizi Çalıştayı’na katılarak,
YAŞAM Haberi
“Yerel demokrasi havada kalıyor”

YEŞİLBOĞAZ: “6360 SAYILI YASA, YEREL YÖNETİMLERİN ÖZERKLİĞİNİ DEVRE DIŞI BIRAKIYOR”

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Stratejik Plan Pestle Analizi Çalıştayı’na katılarak, 6360 sayılı Yasa’nın yerel yönetim sistemimize getirmiş olduğu değişikliklerin belediye hizmetlerine yansımalarını dile getirdi. 6360 sayılı Yasa’nın yerel demokrasi kavramını havada bıraktığını vurgulayan Yeşilboğaz, “Yerel yönetimlerin özerkliği devre dışı kalıyor. Bu da hizmetlerin etkin ve verimli sunulmasını olumsuz etkiliyor” dedi.

“YEREL DEMOKRASİ HAVADA KALIYOR”

Strateji Geliştirme Daire Başkanı Bedrettin Gündeş, birim müdürleri, kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla Macit Özcan Spor Tesisleri’nde düzenlenen çalıştayda oluşturulan çalışma grubunda Baro Başkanımız Av. Bilgin Yeşilboğaz, yerel yönetimleri-belediyeleri etkileyen yasal düzenlemeler hakkında görüşlerini sundu. 6360 sayılı Yasa’nın yerel düzeyde merkeziyetçiliği arttırdığını, bu nedenle de yerinden yönetim ilkesi ile uyuşmadığını belirten Yeşilboğaz, “Büyükşehir belediyelerinin yetki alanlarının il sınırına genişlemesiyle birlikte, yerelleşme, adem-i merkeziyetçilik ve yerel demokrasi gibi kavramlar havada kalmaktadır. Bu düzenleme yerel yönetimlerin özerkliğini, hizmetlerin yerindeliğini ve halkın katılımını geri planda bırakmakta, şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkelerini devre dışı bırakmaktadır” diye konuştu.

“HİZMETLERİN ETKİN VE VERİMLİ SUNULMASINI OLUMSUZ ETKİLİYOR”

Büyükşehir belediyesi sınırlarının il mülki sınırları ile eşitlenmesiyle ve köylerin tüzel kişiliklerinin kaldırılmasıyla birlikte, hizmetlerin etkin ve verimli sunulmasını olumsuz yönde etkilediğini belirten Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “Köylerin tüzel kişiliklerinin kaldırılıp mahalleye dönüşmesi ile birlikte, merkeze uzaklığı kimi yerlerde 200 km. bulan alanlara, büyükşehir belediyelerinin hizmet götürmesinde bir takım zorlukların bulunduğu ileri sürülmektedir. Büyükşehir belediyesi sınırlarının genişletilmesinin her il için farklı sonuçlar yarattığı görülmektedir. 6360 sayılı yasa, demokrasi açısından yönetime katılmayı azaltmaktadır” ifadesini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Yerel, demokrasi, havada, kalıyor”,
Yorumlar
Haber Yazılımı