Haber Detayı
16 Ocak 2021 - Cumartesi 18:12 Bu haber 6426 kez okundu
 
Mehmet Şahin’den Cemevleri Açıklaması
Serçeşme Vakfı Ocakzadeler Meclis Üyesi, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkan Yardımcısı, Akd Toroslar Cemevi 2.Başkanı, Toroslar Belediyesi Meclis Üyesi Mehmet Şahin, Mersin Büyükşehir Meclis toplantısında bazı tartışmalara açıklık getiren yazılı bir basın açıklamasında bulundu.
EKONOMİ Haberi
Mehmet Şahin’den Cemevleri Açıklaması

Mehmet Şahin’den Cemevleri Açıklaması

Serçeşme Vakfı  Ocakzadeler Meclis Üyesi, Alevi Kültür Dernekleri  Genel Başkan Yardımcısı, Akd Toroslar Cemevi 2.Başkanı, Toroslar Belediyesi Meclis Üyesi  Mehmet Şahin, Mersin Büyükşehir Meclis toplantısında bazı tartışmalara açıklık getiren yazılı bir basın açıklamasında bulundu.

“Hafta içinde  yapılan Mersin Büyükşehir  Belediyesi Meclis toplantısında   Mersindeki Cemevleri ile ilgili bazı tartışmalar yaşandığını gördük.” iddiasını dile getiren Mehmet Şahin’in yaptığı basın açıklaması şöyle; “ Bu günlerde yoğun şekilde   Mersin Büyükşehir Meclisinde  5000 lik ve ilçe belediyelerinde 1000 lik nazım imar planları üzerinde  itirazlar  değerlendirilerek  kentimizin imar planı  netleştirilmeye çalışılmaktadır.  Bilindiği gibi imar affı ile  bir çok  ruhsatsız  veya plan –projeye ,imar planına uygun olmayan  yapılar mevcut durumlarını  yasal durumlara uygun hale getirip,  gerekli  ödemelerini yapmışlar  ve sonuçlarını beklemekteydi.

                                                                                                                                               Arşiv fotosu 

        Cem Vakfına bağlı Tarsus Yenice Cemevi’de  yasal haklarını kullanarak   Cemevi’nin bulunduğu binasının  ibadethane olarak imar planına işlenmesini talep ettiği, talebin Mersin Büyükşehir Belediyesi  İhtisas Komisyonlarında görüşülerek   hafta içindeki meclis gündemine geldiğinde  ve ayrımcılık  yapıldığı iddiaları üzerine  Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in “bu ülkede ayrımcılığı reddediyoruz ,hepimiz kardeşiz,burası barış kentidir, bir meclis üyesinin  cemevlerinin  ibadethane  olmadığını belirtmesine karşılık  olarak  cemevinin üzerinde bulunduğu parselin  ibadet yeri olarak işaretlenmesinin gerekliliğini  belirterek,  Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Muhammet  Gültak’ın  cemevlerine  Büyükşehir Belediyesinin yeterli yardımı yapmadığı noktasındaki eleştirilerine karşılık olarak, “       daha önceki mecliste   Toroslar, Mezitli ve  Yenişehir  Cemevleri’ne  birer milyon lira yardım yapılması kararı alındığını ve yönetime geldikten sonra Toroslar Cemevi’nin  800.000 tl  aldığını 200.000 tl kaldığını, Yenişehir   Cemevi’ne  kalan 500.000 TL ve   Mezitli Cemevi’nin 60  kalan kısmını ( birmilyon lt ödeneğin 600,000 TL sini ) ödediklerini, Akdeniz Belediye Başkanının ne kadar yardım yaptığını açıklamasını talep ediyorum “dedi.           

Daha sonra Yenişehir Cemevi Yöneticisi Büyükşehir Meclisi Özgür Emire’nin söz alarak  cemevlerinin yasal statüsü ve ibadethane olup olmadığı noktasındaki  Yargı ve AIHM kararlarını  hatırlatarak çok yerinde açıklamalarda bulunması üzerine  yapılan oylamada Tarsus Cemevi’nin bulunduğu parselin  ibadethane olarak işaretlenmesi  oy çokluğu ile kabul edilmiştir.

      Bu hususta emek veren katkıda bulunan bütün meclis üyelerine,  ”maharet iltifata tabidir” babından  teşekkürlerimi sunarım. .

     Ülkemizdeki demografik yapı içinde  sayısal olarak ikinci sırayı alan Alevi inancını benimsemiş “incinsen de incitme “  “yetmiş iki millete bir gözle bakmayan  bizden değildir” şiarıyla  vatanını ve milletini seven, her türlü bölücü ve gerici kışkırtmaya  karşın “gelin  canlar bir olalım, diri olalım, iri olalım” diyerek kardeşliği, barışı savunan Alevi canların  CEMEVLERİ İBADET  YERİ’dir. Her ne kadar mevcut yasalarda  Cemevleri İbadethane olarak  kabul görmemiş olsa da  bu olgu  hayatın  gerçeği olarak  karşımızda durmaktadır.

        Herkesin inancı,ibadeti Hakk ile kendi arasındadır, görünmez ve bilinmez bir sırdır. İnanırız ki hepimiz Hakk’tan geldik ve vakti zamanı geldiğinde şüphesiz Hakk’a  döneceğiz. Önemli olan bu süreçte Kamil İnsan olarak geride bıraktıklarımız için  insanlık için güzel eserler bırakmaktır.

        Toplumsal yapıya ve kamu düzenine aykırı ve zararlı unsurlar içermediği   sürece bir başkasının  inancını veya inancın ibadet  şeklini, ibadet yerini belirlemek  hiçbir kişinin veya kurumun  yetkisinde değildir.

     Bu gerçeğimiz  değişik siyasi partiler tarafından yönetilen  bir çok belediyemizde kabul görmüş olup  gerekli  destek ve yardımlar yapılmaktadır.   

      Ancak  hafta içindeki Büyükşehir Meclis toplantısındaki açıklamalarda  yanlış değerlendirmelerde bulunulmuştur. Meclis görüşmelerinde ifade edildiği şekilde geçen dönem değişik tarihlerde Büyükşehir Belediyesi  meclisi tarafından Mezitli Cemevi inşaatına, Yenişehir  Cemevi’nin tadilat ve  onarımı için  ve Hacı Bektaş Veli Vakfı tarafından  yapılan Cemevi inşaatına  birer milyon tl yardım yapılması karar alınmış    ödemelerin bir kısmı geçmiş dönemde yapılmış ancak edindiğimiz bilgilere göre  Büyükşehir Belediyesine  teslim edilmiş hak edişlerin ödenmediği, Mezitli Cemevi inşaatının  yarım kaldığı, Yenişehir Cemevi’nin  bir çok eksiği olduğu, Vakıf cem evinin ise  başka arsasının satarak  inşaatını tamamlamaya çalıştığı  ifade edilmiştir.

      1-Toroslar Cemevi  Sayın Hamit Tuna’nın Belediye   Başkanlığı  döneminde 2016 yılında ihalesi yapılarak 2018 yılında bitirilmiş  ve  bina olarak canlarımızın  hizmetine sunulmuştur. Geçtiğimiz dönemde  Büyükşehir Belediye Başkanı  Sayın   Burhanettin Kocamaz  ve  bu  dönemde 22 aydır görev yapan  Sayın Vahap Seçer tarafından  Toroslar Cemevi’nin inşaatı için bir lira dahi yardım yapılmamıştır.

      2-Toroslar Cemevi’nin morg ünitesi, masa, sandalye,perde ve  mutfak malzemeleri  Sayın  Burhanettin  Kocamaz’ın  döneminde  satın alınarak teslim edilmiştir. Ancak   defalardır  belirtilmesine rağmen mutfak malzemelerinden  hala ödenmeyen  borç bulunmaktadır.

       Toroslar Cemevi’nin  Isıtma ve soğutma Sistemi, Jeneratör  ve demirbaşlarında bir çok eksiği vardır.. Bu süreçte  Toroslar Belediye Başkanımız Sayın Atsız Afşin Yılmaz ve Akdeniz Belediye Başkanımız  Muhammet Mustafa Gültak  Başkanımızın , çok değerli iş insanlarımızın kısıtlı olanaklarla  Cemevimizin  demirbaş ihtiyaçlarını gidermede  çaba gösterdiklerini  belirtiyorum. Hakk katkı verip destek olanlardan razı olsun, hizmetleri kabul olsun.

       3- Sayın Vahap Seçer başkanımızın kendinden önceki belediye meclisi tarafından alınmış ve uygulamaya konmuş kararları uygulamasının kurumların  bekası için  yerinde bir davranış olarak  değerlendiriyoruz.

      Ancak  Geçmiş hizmet döneminde görev yapan belediye başkanlarımız gibi Tarsus, Anamur,Toroslar Cemevi’ni  bitiren   halen inşaatı devam eden Nehir Klikya  Külliyesi ve  Silifke  Cemevimiz  gibi  somut örnekleri görünen projeleri  görmek istediğimizi   22 aylık  görev sürecinde  cem evleri için yapılanları  ve bundan sonra neler yapılacağının  açıklanmasını  sayın başkanımızdan  bekliyoruz.

     Politikacı  hitap ettiği halkın yaşam kalitesini ve mutluluğunu  artırdığı oranda destek bulur.Halkımızın ferasetine, hizmet eden ,kendi  hayatına dokunan  herkesi kucakladığını  zamanı geldiğinde vicdan terazisinde çok iyi tarttığını  ve  yapılan iyilikleri de kötülükleri de  hafızasına kayıt ettiğini çok iyi biliyoruz.   

      İlgilenen tüm canların bilgisine saygıyla.Aşk ola.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Mehmet, Şahin’den, Cemevleri, Açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı