Haber Detayı
09 Nisan 2021 - Cuma 15:41 Bu haber 1746 kez okundu
 
Biyolojik mücadelede hedeflerimizi aştık
Mersin Orman Bölge Müdürlüğü ormanlarında zarar veren Çamkese Böceği ile başlattığımız biyolojik mücadele çalışmaları devam ediyor.
YAŞAM Haberi
Biyolojik mücadelede hedeflerimizi aştık

Biyolojik mücadelede hedeflerimizi aştık

Mersin Orman Bölge Müdürlüğü ormanlarında zarar veren Çamkese Böceği ile başlattığımız biyolojik mücadele çalışmaları devam ediyor. Mücadelede Özellikle çevre dostu, çevreye zarar vermeyen ekolojik dengeyi bozmayan, biyolojik mücadele tercih edilmektedir. 2011 Yılından itibaren Mersin Orman Bölge Müdürlüğümüzde, kimyasal mücadele yapılmamaktadır.

Orman Zararlılarıyla Mücadele Şube Müdürü Veysel Önen, Mersin Orman İşletme Müdürü Adnan Zorlukan Aber, müdür yardımcısı, şefler ve teknik elemanlar ile birlikte laboratuvarda incelemelerde bulunan Bölge Müdürü Kenan Akduman “Zararlı bir böcek olan çamkese böcekleri çam ağaçlarının ibrelerini yiyerek zarar vermekte, artım kayıplarına neden olmaktadır. Ancak hiçbir zaman kurutmamaktadır. Bu kapsamda, araziden toplanan yaklaşık 2000 adet çamkese böceği yırtıcısı Calosoma sycophanta ergini Davultepe üretim laboratuvarına getirilerek Şubat ayı sonu itibariyle üretime başlamıştır. Orman Zararlılarıyla Mücadele Şube Müdürlüğümüzün kontrolünde Mersin Orman İşletme Müdürlüğü Davultepe İşletme Şefliğince 24000 adet olarak planlanan Calosoma ergin larvaları çamkese böceği zararı görülen bölgemizin ormanlık alanlarına salınımı Nisan ayı itibariyle başlanmıştır. Yine bu yıl 8 Orman İşletme Müdürlüğümüzün görev alanında bulunan ormanlarda zarar yapan çamkese böceğine karşı salınım yapılmasına başlanmıştır. Bugün 27 hektarlık alana 1080 böcek sene boyunca da 1000 hektarlık alana salınacak. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Biyolojik, mücadelede, hedeflerimizi, aştık,
Yorumlar
Haber Yazılımı