Haber Detayı
16 Ocak 2021 - Cumartesi 18:01 Bu haber 4408 kez okundu
 
Başkan Demir Dolu’dan zarar gören çiftçileri ziyaret etti
Akdeniz Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Demir 13.01.2021 tarihinde gerçekleşen dolu doğal afetinden zarar gören çiftçileri ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundu.
EKONOMİ Haberi
Başkan Demir Dolu’dan zarar gören çiftçileri ziyaret etti

Akdeniz Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Demir 13.01.2021 tarihinde gerçekleşen dolu doğal afetinden zarar gören çiftçileri ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundu.  Yazılı olarak yapılan basın açıklamasında Başkan Demir; “Küresel iklim değişikliğine bağlı olarak 2020 yılda 6-7  Ocak tarihinde sel ile doğal afet zararlarını yaşamaya başlayan çiftçilerimiz 2021 yılında da  dolu doğal afetiyle karşı karşıya kalmıştır. Aldığımız ilk bilgiler doğrultusunda Akdeniz ilçesi Sarıibrahimli, Nacarlı, İhsaniye, Karacailyas, Demirhisar, Pug karacadağ, Kazanlı, Civanyaylağı, Burhan, Kürkçü, Yanpar mahallelerinde, Toroslar İlçesi Çopurlu, Musalı, Kerimler, Yüksekoluk mahallelerinde, Yenişehir ilçesi Değirmençay, Uzunkaş mahallerinde, Mezitli ilçesi Pelitkoyağı, Takanlı, Cemilli mahallelerinde yer yer yoğun yer yer yağmurla karışık dolu yağışı görüldüğü şeklindedir. Kent genelinde öğlen saatlerinde başlayan yağmur, akşam saatlerinde yerini doluya bıraktı.

Aniden bastıran ve yaklaşık 10 – 15 dakika boyunca yağan dolu nedeniyle tarım alanlarının büyük bir bölümü beyaza büründü.

Yaşamış olduğumuz dolu doğal afetinden kaynaklanan hasarı şuanda tek yıllık bitkilerde net bir şekilde görebiliyorken narenciyede yapraklarda özellikle portakal ve limonda iri darbeleri tespit edebildik. Dış kabuktaki daha küçük darbeler ise birkaç gün sonra havaların ısınması ve güneş görmesiyle siyah lekelere dönecek buda kabuk üzerindeki yaranın alt tarafına geçerek çürümeleri meydana getirecektir. Bu çürümelerin önlenebilmesi için çiftçilerimiz kimyasal uygulamak zorunda kalacak, buda çiftçilerimize ekstra masraf olacaktır.

Tek tesellimiz turunçgillerin büyük bölümünün hasat edilmiş olmasıdır.

Ön hasar tespit çalışmaları sürdürülürken, kesin zarar miktarı ekiplerinin çalışmasının ardından ortaya çıkacaktır. Yaşanan bu afetlerin belli bir kısmı tarsim kapsamına girse de büyük bir kısmı tarsim kapsamında değildir. Çiftçilerimizin kendini güvende hissedip çekinmeden korkmadan üretim yapabilmeleri için Tarım sigortalarının kapsamanın genişletilmesini gerektiğini düşünüyorum”Dedi.

Biz Akdeniz Ziraat Odası olarak her zaman olduğu gibi şuanda da tüm çiftçilerimizin yanındayız ve yanında olmaya devam edeceğiz. Yaşanan bu afetten dolayı tüm çiftçilerimize geçmiş olsun diliyorum.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Başkan, Demir, Dolu’dan, zarar, gören, çiftçileri, ziyaret, etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı