Vali Ali Hamza Pehlivan, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Programına Katıldı

Valimiz Ali Hamza Pehlivan, eşi Yıldız Pehlivan Hanımefendi ile birlikte Mersin Valiliğimizin himayesinde Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, İ

Vali Ali Hamza Pehlivan, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Programına Katıldı

Valimiz Ali Hamza Pehlivan, eşi Yıldız Pehlivan Hanımefendi ile birlikte Mersin Valiliğimizin himayesinde Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Gençlik Spor İl Müdürlüğü ile Toroslar ve Akdeniz Belediyeleri’nin müştereken hazırladığı “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” programına katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan program, özel sporcularımızın geçit töreni ile devam etti.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle düzenlenen programda bir konuşma gerçekleştiren Vali Pehlivan;
“Devlet ve millet olarak sevgiyi, şefkati, dayanışmayı ilke edinmiş bir millet olarak her zaman engelli bireylerimizin, engelli kardeşlerimizin yanındayız ve yanında olmaya da devam edeceğiz. Ülkemiz genelinde Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde engelli kardeşlerimizin yaşamlarının her geçen gün daha da kolaylaştırılması, engelli bireylerimizin toplumsal yaşama daha fazla katılması, kendilerini geliştirmeleri, var olan yeteneklerini daha ileri noktalara taşımaları, üretmeleri, istihdam edilmeleri konusunda çok çeşitli adımlar atılıyor. Bu bağlamda ülkemiz Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Uluslararası Sözleşmesi'ni 2009 yılında ilk imzalayan ülkelerden birisidir. 2010 yılında Anayasamızın 10’uncu maddesinde engellilerimize yönelik pozitif ayrımcılık, pozitif katkı yapılması anayasal güvence altına alınmış. 2005 yılında gene engellilerimizin haklarıyla ilgili kanuni düzenlemeler yapılmış,takip eden yıllarda pek çok mevzuat düzenlemesi yapılagelmiştir. Engelli kardeşlerimizin eğitimi, sağlığı, evde bakımı, sağlık kuruluşlarından faydalanması, rehabilitasyon merkezlerindeki bakımlarına kadar çeşitli adımlar atılmış,düzenlemeler yapılmıştır. İlimizde biri özel 11 yatılı bakım merkezimiz var. Bir de gündüzlü bakım merkezimiz var. Son altı yıl içerisinde 25 bin vatandaşımıza engelli kimlik kartı da düzenlemiş durumdayız.” dedi.

Yeter ki sevgide eksiklik olmasın, vicdanlarda, gönüllerde engel bulunmasın, bütün engeller aşılır diyen Vali Pehlivan, “Engel yeter ki kalpte yürekte olmasın. Cesaretleriyle, azimleriyle bu kardeşlerimiz her alanda bizlerin gurur kaynağı oluyorlar. Sporda sanatta, edebiyatta, iş dünyasında, hasılı her alanda çok güzel eserler ortaya koyuyorlar. İşte burada engelli basketbol takımımız var. Tekvando takımımız var, halk oyunları ekibimiz var. Daha geçtiğimiz aylarda Dünya Şampiyonu olan Ampute Milli Takımımızı hepimiz gözyaşları içerisinde ve gururla izledik. Dünya çapında elde edilen başarılar aslında azmin bütün engellerin önüne geçtiğini, mücadelenin gene aynı şekilde bütün engelleri aşabildiğini, cesaretin bu anlamda ve beraberinde çalışmanın bütün engelleri aşabildiğini, engelli kardeşlerimiz, fiilen gerek ulusal düzeyde gerek uluslararası düzeyde gösteriyor. İşte siz de İlimizin gurur tablolarısınız. Hepinizi yürekten alkışlıyoruz. O yüzden diyoruz ki engelli kardeşlerimiz için ne yapsak azdır. Bir gün değil her gün, sizlerin yaşamını daha da kolaylaştırmak, ailelerinizle birlikte daha huzurlu bir ortamda hayatınızı idame ettirmeniz için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da gayretle hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Sokağımızı da caddemizi de sizin yaşamınızı kolaylaştıracak şekilde düzenlemek durumundayız. Binalarımızı başta kamu binalarımız olmak üzere erişebilir kılmak durumundayız ki bu konuda takip, denetim çalışmaları da harfiyen devam ediyor.
Bugün burada gerçekleştirmiş olduğumuz farkındalık etkinliğimizin hazırlanmasında emeği geçen kurumlarımıza teşekkür ediyorum. Valiliğimizin himayesinde; Aile Müdürlüğümüz, Gençlik Spor Müdürlüğümüz, Milli Eğitim Müdürlüğünüz, Toroslar Belediyemiz, Akdeniz Belediyemiz ile müşterek güzel bir çalışma oldu. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. 3 Aralık Dünya Engelliler Gününün hayır ve iyiliklere vesile olmasını diliyor, her zaman gönlümüzde olan engelli kardeşlerimize ve ailelerine içten sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum.” dedi.

Engelliler günü programı; Otizm Gündüz Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi öğrencilerinden Süleyman Uz’un günün anlam ve önemine ilişkin şiir okuması, engelli bir birey olan ve şu anda Nihat Sözmen Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezinde Fizyoterapist olarak görev yapan Selcen Kankul’un kendi başarı hikayesini anlatması ile devam etti.

Programda, Nihat Sözmen Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi sakinlerinin halk oyunları gösterisi, tekvando gösterisi, Akdeniz Belediyesi Spor Kulübü’nün Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı gösteri maçı yapılmasının ardından, çuval yarışı, yumurta taşıma yarışı gibi özel gereksinimli bireylere yönelik eğlenceli yarışmalar düzenlendi.

Valimiz Ali Hamza Pehlivan, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Veysel Topkaya, Gençlik ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir ve PTT Mersin Başmüdürü Deniz Kağan Uysal, Akdeniz Belediyesi Spor Kulübü’nün Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı ile gösteri maçı yaptı.

Mersin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Toroslar 1000 Kişilik Kapalı Spor Salonunda düzenlenen programa; Toroslar Kaymakamı İbrahim Çenet, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Oğuz Bavbek, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Veysel Topkaya, Gençlik ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir, Toroslar Belediye Başkan Yardımcısı Şeyda Gülden, Akdeniz Belediye Başkan Yardımcısı Aysel Mavioğlu Öner, PTT Mersin Başmüdürü Deniz Kağan Uysal, kurum müdürleri, siyasi parti ve STK temsilcileri,öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2022, 12:18

mersinistikbal

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER