TEMMUZ SICAĞI VE KAMU MÜHENDİSLERİ

 Temmuz ayı kamu çalışanları ve emekliler için çok sıcak geçmektedir. Memur ve memur emeklileri, SGK ve Bağ Kur emeklileri, EYT’liler derken iyiden iyiye karmaşık hale gelen bir yapı içinde maaş zamları açıklanmıştır.

TEMMUZ SICAĞI VE KAMU MÜHENDİSLERİ

      Temmuz ayı kamu çalışanları ve emekliler için çok sıcak geçmektedir. Memur ve memur emeklileri, SGK ve Bağ Kur emeklileri, EYT’liler derken iyiden iyiye karmaşık hale gelen bir yapı içinde maaş zamları açıklanmıştır. Sonuç tatmin edici midir? Hayır. Toplu sözleşmede öngörülen artışlar, enflasyon farkı, refah payı ve ekonomik dengeler arasında gidip gelen rakamlarla bir karara varılmıştır. Bu süreçte emekliler umduğunu bulamamış, seyyanen yapılan zam emeklilere yansıtılmamış, konu %25 artışla noktalanmıştır. TORBA YASA, Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçmiş olup TBMM Genel Kurulu’na sunulacaktır. Allah’tan ümit kesilmez dualarıyla gözler meclise çevrilmiştir.

      Burada, kamu mühendisleri ve emeklilerine ayrı bir başlık açmak gerekir. Kamu mühendislerinin talepleri temmuz ayında yapılan yüzdelik artışların ötesinde geniş kapsamlı bir çalışmayı gerektirmektedir. Nitekim bir önceki Bakanımız Sayın Vedat Bilgin, çalışmanın meclisi ilgilendiren kısımları olduğunu ifade etmiş ve yıl sonundan önce kesin olarak çıkacağı sözünü vermiştir.

      Bu süreçte, “Kamu Mühendisleri Platformu” çalışmalarını yoğunlaştırmış, ülkemizin dört bir yanından binlerce kişi akın akın Ankara’ya gelerek basın açıklaması yapmış, taleplerini net olarak yetkililere ve kamuoyuna duyurmuştur. Toplantının çok canlı ve heyecanlı geçmesi dikkatlerden kaçmamıştır.

      Kamu mühendislerinin talepleri nelerdir?

Özetle;

1.Mühendislik Meslek Kanununun çıkarılması,

2.Teknik Sorumluluk Tazminatı verilmesi,

3.Maaş ve özlük haklarının, dengi sayılan kariyer meslek grupları düzeyine getirilmesi,

4.Tüm kazanımların emeklilere yansıtılması ve ilave emeklilik ödeneği verilmesi.

Takdir edersiniz ki, yukarıda sayılan taleplerin her biri meclisi ilgilendirmekte ve daha geniş bir zaman aralığına ihtiyaç duyulmaktadır. Taleplerin karşılanması sonbahara kalmış görünmektedir. Dileyelim ki bir başka bahara kalmasın!

  1. mühendislerinin, özellikle emekli kamu mühendislerinin talepleri görüşülen TORBA YASA’da kendisine yer bulamamıştır. Nitekim, Kamu Mühendisleri Platformu Ankara’da basın açıklaması yaparken, Cumhurbaşkanımız Gümüşhane’de emekli memur zammının %25 olduğu müjdesini açıklayıvermiştir.

Görünen o ki kamu mühendislerini çok daha çetin bir mücadele beklemektedir. Konu kamuoyuna mal olmuş, üst makamlara kadar iletilmiştir. Hele kamu mühendislerine verilen zammın yetersiz olması; gelinen noktada emeklinin, çalışanın aldığı maaşın ancak %50’sini alabilir hale gelmesiyle makas açılmış, yara derinleşmiştir. Bıçak kemiğe dayanmıştır. Artık, “Gecenin en karanlık anı, şafak sökmeden az önceki zamandır.” deyişi zihinlerde yer etmiştir.

“Tohum saç, bitmezse toprak utansın!

Hedefe varmayan mızrak utansın!

Hey gidi küheylan koşmana bak sen!

Çatlarsan, doğuran kısrak utansın!”

OK YAYDAN ÇIKMIŞTIR. ELBET HEDEFE VARACAKTIR!

mersinistikbal

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER