Tarsus ‘ta Orman Yangını

Mersin Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Tarsus Orman İşletme Müdürlüğü’nün sınırları dahilinde bulanan

Tarsus ‘ta Orman Yangını

Tarsus ‘ta Orman Yangını

Mersin Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Tarsus Orman İşletme Müdürlüğü’nün sınırları dahilinde bulanan Çavuşlu mahallesinde 11 Temmuz 2023 tarihinde saat 14:00 civarında nedeni henüz belirlenemeyen orman  yangın çıkmıştır. Gelen ihbar üzerine ilk müdahale ekibi yönlendirilmiştir. İhbarla birlikte Mersin Bölge Müdürlüğüne bağlı yangın söndürme ekipleri sevk edilmiştir.

 Çıkan Orman Yangına 2 uçak, 4 helikopter, 18 arasöz, 6 su ikmal aracı, 3 ilk müdahale aracı,12 pikap, 2 yer ekibi birlikte 187 personel ve 43 yangın gönüllüsü ile hızlı ve özverili bir çalışma sonunda yangın kontrol altına alınarak daha geniş orman alanının yanmasını önlendi.

Hava şartlarının orman yangınları açısında çok riskli olduğu bu günlerde vatandaşlarımızdan bu konuda daha dikkatli olmaları konusunda hassasiyet bekliyoruz.

         Yangında yeşil vatanı savunmak için üstün gayret ve başarı göstererek kısa sürede yangını kontrol altına alan ateş savaşçılarına teşekkür ederiz.

Anamur’da Orman Yangını

Mersin Orman Bölge Müdürlüğü, Anamur Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı Gökçesu Orman İşletme Şefliği, sınırları içinde kalan Aşağıkükür mahallesi belen sazak mevkiinde 11 Temmuz 2023 günü saat 01:30 civarında enerji nakil hattından çıktığı tahmin edilen yangında 1 helikopter, 6 arasöz 4 su tankı 3 ilk müdahale aracı 4 pikap 1 belediye su tank ile birlikte 7 mühendis 16 muhafaza memuru ve 35 yangın işçisi görev aldı.

 Hava araçları ve yer ekiplerinin üstün gayretleriyle 07:00 saatlerinde kontrol altına alındı. 44 500 M2 si meyve bahçesi olan tarım alanı 7 000 M2 si orman olmak üzere toplam 51 500 m2 lik arazi zarar gördü.  Yangında bir ev   ile ahır kullanılamaz hale geldi.

Kritik yangın sezonunda bulunulması itibariyle vatandaşların çok dikkatli olması ve görülen her dumanı ücretsiz ALO 112 orman yangını ihbar hattına bildirmeleri vatandaşlık görevidir.

mersinistikbal

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER