ROSATOM'UN RÜZGÂR ÇİFTLİĞİ, TOPTAN ELEKTRİK VE KAPASİTE PAZARINA GİRDİ

Medvezhenskaya Rüzgâr Çiftliği, 1 Aralık 2021 itibarıyla toptan ve kapasite pazarına elektrik sağlamaya başladı.

ROSATOM'UN  RÜZGÂR ÇİFTLİĞİ, TOPTAN ELEKTRİK VE KAPASİTE PAZARINA GİRDİ

ROSATOM'UN MEDVEZHENSKAYA RÜZGÂR ÇİFTLİĞİ, TOPTAN ELEKTRİK VE KAPASİTE PAZARINA GİRDİ

Medvezhenskaya Rüzgâr Çiftliği, 1 Aralık 2021 itibarıyla toptan ve kapasite pazarına elektrik sağlamaya başladı.

Rusya’nın Stavropol Krai bölgesinde yer alan 60 MW kurulu güce sahip rüzgâr çiftliği, 24 rüzgâr türbini jeneratöründen oluşuyor. Rusya Federasyonu Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın da teyit ettiği üzere, tesiste kullanılan ekipmanın %68'i Rusya’da üretildi.

NovaWind A.Ş CEO'su Alexandr Korchagin konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Medvezhenskaya Rüzgâr Çiftliği’nin inşaatı, ruhsatın alınmasından işletime alınmasına kadar 12 aydan kısa sürdü ve tamamlanan altıncı rüzgâr çiftliğimiz oldu. İki yıl içinde, Rusya'nın güneyinde 720 MW'lık rüzgâr gücü kapasitesini hizmete aldık. Bu kuşkusuz projelerimizin ve çözümlerimizin teknolojik ve organizasyonel verimliliğini kanıtlıyor. Şimdi bir adım daha atacağız. Rüzgâr çiftliklerimizi CSA 2.0 programı dahilinde inşa edeceğiz. Teknik ve organizasyonel yönlerden buna tamamen hazırız."

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom, 2027 yılına kadar rüzgâr enerjisi kaynaklı yaklaşık 1,7 GW üretim kapasitesini devreye almayı planlıyor.

Bilgi notu:

NovaWind A.Ş, Rosatom’un gelişmiş enerji üretim segmentleri ve teknolojik platformlardaki girişimlerini birleştirdiği bölümüdür. Eylül 2017’de kurulan ve Rosatom’um rüzgâr enerjisi projeleri uygulamalarından sorumlu bölümü NovaWind A.Ş., rüzgâr çiftliklerinin tasarlanması, inşaatı, mühendislik ve işletme faaliyetlerini yürütüyor.

İstikbalmersin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER