Prof. Dr Kumbur: Dünyadaki Toplam Su Varlığının Yaklaşık Yüzde 0.5 İ Kadardır

Prof.Dr.Halil Kumbur yaptığı yazılı basın açıklamasında; ‘Dünya Su Günü’yle ilgili bir makale yayınladığını duyurdu. Prof. Dr Kumbur:

Prof. Dr Kumbur: Dünyadaki Toplam Su Varlığının Yaklaşık Yüzde 0.5 İ Kadardır

Prof. Dr Kumbur: Dünyadaki Toplam Su Varlığının Yaklaşık Yüzde 0.5 İ Kadardır

Prof.Dr.Halil Kumbur yaptığı yazılı basın açıklamasında; ‘Dünya Su Günü’yle ilgili bir makale yayınladığını duyurdu. Prof. Dr Kumbur:  makalesinde suyun uluslararası politikalar belirlenmesinde önemli bir unsur haline geldiğini yazdı. Prof. Dr Kumbur: “ Birleşmiş Milletler tarafından su kaynaklarının korunması, plansız kullanımı, dünya üzerinde su kaynaklarının dağılımı, suya olan talepteki dengesizliklerin hızla artması, suyun bir doğal kaynak olduğu hususunda dikkatleri çekmek için 22 Mart “Dünya Su Günü” olarak kabul edilmiştir.

Su canlı hayatı için önemli ve sınırlı bir kaynaktır. Su ve toprak, kalkınma çabalarında ilk başvurulan doğal kaynaklar olma özelliklerini günümüzde de korumaktadırlar.

Günümüzde su, ulusal ve uluslararası politikalar belirlenmesinde önemli bir unsur haline gelmiştir.

Dünyamızın üçte ikisi sularla kaplı olmasına karşın, insanoğlunun ekonomik olarak kullanımına hazır olan tatlı su varlığı, dünyadaki toplam su varlığının yaklaşık yüzde 0.5 i kadardır.

Dünyada yaklaşık 500 milyon nüfusa sahip olan  30-40 ülke su yoksuludur ve bu ülkeler yüksek nüfus artışına sahiptir ve büyük bir kısmı Afrika Kıtası ve Ortadoğu Bölgesinde yer almaktadır.

Bir ülkenin su potansiyeli; kişi başına düşen  yıllık su miktarı 10 000 m³’ten fazla ise su zengini,1000 m³’ ten az ise su yoksulu olarak değerlendirilmektedir.

Bu indekslere göre; yakın coğramızda bulunan 12 Ortadoğu ülkesinin su sıkıntısı çektiği bilinmektedir ( Bahreyn, Mısır, İran, Irak, Arabistan, Tunus, Birleşik Arap Emirlikleri; İsrail, Kuveyt, Suriye, Libya, Suudi Arabistan ve Yemen vb.).

Orta Doğu Ülkeleri arasında son yıllarda ortaya çıkabilecek anlaşmazlık konularından birisi de “su” dur. Su sıkıntısı en üst düzeyde olan ülkelerin çoğu hem petrol, hem de su yoksulu ülkelerdir.

Dicle ve Fırat Nehirlerimizin bazı Ortadoğu Ülkelerinden geçiyor olması nedeni ile bu sorunlar Ülkemizi de yakından ilgilendirmektedir.

Türkiye’nin Su Potansiyeli: Türkiye su kaynaklarınca zengin görünmesine rağmen yer ve zaman içinde ihtiyaçlarla uyuşmamaktadır. Su kaynakları potansiyelimiz doğu bölgelerimizde ağırlıkta iken, ihtiyaçlar batı bölgelerimizde yoğunlaşmıştır. Suyumuzun yaklaşık  %76'sı sulama, %14'ü belediyeler, % 10’u sanayide kullanılmaktadır.

Türkiye’nin günümüz teknolojisi ile  değerlendirilebilecek   su miktarı yıllık 110 milyar m³’ dür.  Bu miktarın ancak 40-50 milyar m³’ü tüketime yönlendirilmektedir. 11 milyar m³’lük yeraltı su potansiyelimizin yaklaşık 5,5 milyar m³’ü kullanılabilmektedir.

Mersin İli Su Potansiyeli: Mersin ili akarsularının su  rejimleri, kaynakların bulunduğu bölgeler ile  talebin bulunduğu  yerler arasında sorunlar bulunmaktadır. Yerüstü su kaynaklarımız 7.2 milyar m3/yıl, yeraltı su kaynaklarımız 0.2 milyar m3/yıl olmak üzere toplam 7.4 milyar m3/yıl’dır. Bu potansiyelin yaklaşık %21’i kullanılmaktadır.

Su kaynakları planlı,  programlı   kullanıldığı  takdirde  Mersin İli’nde su sorunu yaşanmaması gerekir.

Ülkemiz ve bütün illerimiz için; su havzalarının korunması, havza koruma planları-havza bazlı projelerin yapılması, su sıkıntısı çekilen yerlerde göletler, barajlar  yapılarak su kışın depolanmalı, kayıp/kaçak oranları azaltılmalıdır. Arıtılmış suların  tekrar kullanımını (özellikle tarım sektöründe) mutlaka gerçekleştirilmelidir. Havza ve il bazında  Su Yönetim Sistemleri kurulmalıdır.

Su tasarrufuna önem vermeliyiz. İsraf etmemenin kazanmak olduğu unutulmamalıdır.

 Suyun alternatifi olmadığı unutulmamalıdır.” Prof.Dr.Halil KUMBUR ([email protected])

mersinistikbal

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER