Mersin, savunma sanayindeki gücünü artırıyor

SAHA İstanbul, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO), Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB) iş birliğinde “SAHA - Mersin Savunma Sanayi Tedarikçi Buluşması” etkinliği düzenlendi.

Mersin, savunma sanayindeki gücünü artırıyor

Mersin, savunma sanayindeki gücünü artırıyor

SAHA İstanbul, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO), Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTOSB) iş birliğinde “SAHA - Mersin Savunma Sanayi Tedarikçi Buluşması” etkinliği düzenlendi. Mersin’in savunma sanayinden daha çok pay alması adına gerçekleştirilen etkinlikte Türkiye’nin savunma, havacılık ve uzay sanayinde başarı hikayesi yazan firmalarıyla, Mersin firmaları bir araya getirildi.

Savunma sanayinde yerlilik oranlarının artırılmasına Mersin’in katkısının çoğaltılması ve teknoloji odaklı üretimle yüksek teknolojili ihracatta Mersin’in payının yükseltilmesi amacıyla ‘SAHA – Mersin Savunma Sanayi Tedarikçi Buluşması’ düzenlendi. Etkinliğe Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Özdamar, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Alpay Seyhan, Yönetim Kurulu Üyesi İstiklal Koçyiğit, MTOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli, SAHA İstanbul Genel Sekreteri Kerim Uça ve sektör temsilcileri katıldı. Açılış konuşmaları sonrasında Türk Savunma Sanayinde başarı hikayesi yazan Aselsan, Aspilsan, Makine Kimya Endüstrisi, Roketsan, Savunma Teknolojileri Mühendislik, Türk Havacılık Uzay Sanayi firma temsilcileri sunumlarıyla kendilerini tanıttı. Gün boyu devam eden etkinlik, Mersinli firmalarla yüklenici firmaları bir araya getiren B2B’lerle son buldu. Etkinliğe 86 firmadan 174 kişi katıldı. Savunma sanayinin en önemli 6 ana yüklenicisi ile 17 masada planlanmış 272 bire bir görüşme (B2B) gerçekleşti.

Çakır: “Mersin olarak yeni bir milli üretim merkezi olmayı istiyoruz”

Etkinliğin açılışında konuşan MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır, savunma sanayinin Türkiye’nin yükselen sektörlerinin başında geldiğini söyledi. Dışa bağımlılığı azaltmak hedefiyle yola çıkan Türk savunma sanayisinin bugün dünya çapında şirketler kurup işletme başarısı gösterdiğine dikkat çeken Çakır, “Bu şirketler, özel sektörün savunma sanayine entegre edilmesini sağlamış, öncü olmuşlardır. İşte bugün biz de Türkiye’nin savunma, havacılık ve uzay sanayindeki, başarı hikayesini yazan firmalarıyla, Mersin firmalarımızı bir araya getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Mersin olarak, savunma sanayinde yeni milli bir üretim merkezi olmayı hedefliyoruz” dedi.

Mersin’in güçlü ve çok çeşitli sanayi yapısına sahip olduğunu kaydeden Çakır, bu gücü savunma sanayinde de kullanmak istediklerini söyledi. MTSO olarak bu hedefle MTOSB işbirliğinde Avrupa’nın en büyük savunma sanayi kümesi olan SAHA İstanbul ile bağlantıya geçerek temsilcilik aldıklarını hatırlatan Çakır, ardından bugüne kadar yürütülen çalışmaları özetledi. Farkındalık oluşturup firmaları tanıtmak adına katıldıkları fuarlar hakkında bilgi paylaşıp, Çukurova Kalkınma Ajansı’ndan Mersin savunma sanayinin mevcut durum analizi için destek adlılarını ifade etti. Böylece, firmaların tedarik zinciri sistemine girmelerinin önünü açtıklarına dikkat çeken Çakır, Mersin’de savunma sanayine iş yapan 20 firmaya ulaştıklarını aktardı. “Savunma sanayinde birçok alanda varız” diyen Çakır, kısa sürede kentte bir sinerji oluştuğunu, Doğu Akdeniz Savunma Sanayi Derneği’ni kurarak bu konudaki isteğin gösterildiğini vurguladı.

Tekli: “Mersin artık SAHA’da”

Savunma sanayine üretim yapan 20 Mersin firmasının azim ve ülke bağlılığı ile önemli bir marka haline geldiğini dile getiren MTOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli ise açılış konuşmasında, yapılan çalışmaların sonuç verdiğini, Mersin’in artık savunma sanayinde sahada yer aldığını vurguladı. Ardından savunma sanayi yatırımcılarını Mersin’e davet eden Tekli, şunları söyledi:

“Mersin’de sanayi yatırımı yapmak isteyen herkese arsa var, yokluk bitti. MTOSB 5’inci bölge yatırıma hazırlanıyor. Özellikle Makine Kimya Endüstrisi (MKE) Genel Müdürlüğü’nü Mersin’de görmek istiyoruz. Aselsan, Havelsan ve Roketsan’a istenilen büyüklükte fabrika arazisi ayarlamak adına söz veriyorum. Böyle bir yatırıma ev sahipliği yapabiliriz çünkü tedarikçilerimizin hepsi altyapısını oluşturdu. Büyük bir hevesle bu fabrikalara hizmet etmek isteyen sanayicilerimiz var. Biz tamamen SAHA’da olmak istiyoruz. Mersin’in lokasyonu da limanı, havaalanı, tedarikçileri ve yan sanayisiyle buna çok uygun. Teklifimizin detaylıca değerlendirilmesini istiyoruz.”

Uça: “Ülkemizde yapılmayanı yapmak için yola çıktık”

Etkinlikte konuşan SAHA İstanbul Genel Sekreteri Levent Kerim Uça, “Bugün 28 üniversitesi 45 şehirden 52 farklı sektörde faaliyet gösteren 1.062 firmamızla Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük sanayi kümelenmesi haline geldik. Ülkemizde yapılamayanı yapmak için yola çıktık. Bu amaçla sadece savunma sanayiinde değil havacılık ve uzay sanayinde de el atılmayan konuları çözmek için çalışıyoruz” dedi.

Keleş: “Oyun kuranlar arasına geçme imkanı yakaladık”

Türkiye’nin savunma sanayi alanındaki gücünü artırdıkça dünyadaki oyun kurucular arasına adını yazdırmaya başladığını belirten Makine Kimya Endüstrisi Genel Müdürü İlhami Keleş, “Bu özgüveni, savunma sanayinde bağımsız hale gelerek yakaladık” dedi. Konuşmasını Mersinli firmalara çeşitli tavsiyelerde bulunarak sürdüren Keleş, hedefin Aselsan ya da Roketsan gibi büyük firmalara ürün satmak olmaması gerektiğini vurguladı. Savunma sanayi ve sivil havacılığın farklı bir ligi tanımladığını belirten Keleş, “Eğer üretim yeteneklerinizi bu sektörlere cevap verebilir hale getirirseniz, ondan sonra Roketsan’a bir şey satsanız da satmasanız da olur. Önemli olan sektörün ihtiyaç duyduğu ileri teknolojiye ulaşabilmeniz. O teknoloji ve standarda ulaştıktan sonra dünyanın her yerine ürün satarsınız. Hedefiniz bu olmalı” ifadelerini kullandı.

Pehlivan: “Savunma sanayi firmalarına evsahipliği yapmak istiyoruz”

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan da savunma sanayinin öncü firmalarını Mersin’e yatırıma davet etti. Mersin’de kurulu organize sanayi bölgeleri hakkında bilgi verip yeni bölge çalışmalarına değinen Pehlivan, Mersin’in bu alanda gelişip büyüme azim ve kararlılığını aktardı. MTOSB 4’üncü etabın sanayiciye açıldığını, 5 ve 6’ıncı etap çalışmalarının da sürdüğünü kaydeden Pehlivan, bu etaplar tamamlandığında savunma sanayi firmalarına evsahipliği yapmak istediklerini söyledi. “Güç ve teknoloji art niyetlilerin elinde olursa insanlık zulümle karşı karşıya kalır” diyen Pehlivan, “Bizim gibi devletlerin çok daha güçlü olması gerekiyor. Biz güçlü olunca tüm dünyadaki mazlum toplumlar güçlenir. Bu nedenle savunma sanayindeki gücümüzü artırmalıyız” diye konuştu.

İstikbalmersin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER