Kadıoğlu: Mersin’in bir kimliği olmalı

İstikbal Özel Haber/Mersin- Mersinli iş adamı Anıl Akü işletme sahibi Nihat Kadıoğlu, Mersin ekonomisi üzerine yapılan söyleşide konuştu.

Kadıoğlu: Mersin’in bir kimliği olmalı

Kadıoğlu: Mersin’in bir kimliği olmalı

İstikbal Özel Haber/Mersin- Mersinli iş adamı Anıl Akü işletme sahibi Nihat Kadıoğlu, Mersin ekonomisi üzerine yapılan söyleşide konuştu. Gazetemiz Kurucu Başyazarı Rüştü Aydın’ın Mersin Liman genişlemesi, Lojistik, narenciye, havaalanı, otoban yolu gibi gündemdeki Mersin’i ilgilendiren konulara ilişkin sorularını yanıtlayan Nihat Kadıoğlu, “ben doğal konuşurum” diyerek Mersin’e sahip çıkılmasını istedi ve partilerden Milletvekilliği için kontenjan adaylarını göstermemelerini isteyeceklerini söyledi.

Kadıoğlu: “Mersin’in öncelikli olarak bir kimliği olacak. Biz ne ile tanınıyoruz? Narenciye ile mi Liman ile mi, Lojistik ile mi tanınıyoruz. Biz 1986 yılında dükkân açarken, oto elektrik, yedek parça ve akü de üçü bir arada gitmediği gibi, aynı şekilde biz şu anda Mersin’de üç tane sektör unvanıyla beraber olma şartı yoktur. Mersin’de eksiğimiz çok. Biraz doğaçlama konuşacağım. Deveye sormuşlar ki boynun neden eğri demişler, oda nerem doğru ki demiş. Hangi sektörde neremiz doğru da, lojistik sıkıntı, liman sıkıntı, narenciyemiz sıkıntı. Dünyada 8 tane narenciye de birinciyiz ama üniversitelerimizde Ziraat Fakültemiz yok. Niye yapılmadığını soruyoruz, ne imiş Adana’da varmış. Diğer bir konu Liman genişlemesi, park gitti, şu gitti, o gitti öyle bir şey yok. Mesela Akdeniz Belediye Başkanı Sayın Mustafa Gültak bize çok güzel bir şekilde izah etti ben anladım. Bunu herkese şeffaf bir şekilde tabanın anladığı bir dilde, yani parka dokunulmayacağı, hiç bir yerinin yıkılmayacağını, değişik dolgularla toplanacağı gibi anlaşılır bir şekilde anlatılması gerekir. Diğer sorunlardan Çeşmeli-Taşucu otobanı sürüncemede kalıyor. Havaalanı öyle. Bunun için Mersin milletvekillerinin Mersin’in sorunlarıyla ilgilenmelerini sahip çıkmalarını istiyoruz. Zaten bir projemiz var. 17 tane sivil toplum örgütleriyle beraber seçimlerden önce çıkıp basın açıklaması yapacağız. Milletvekilleri seçimlerin de hiçbir partinin kontenjan adayını kabul etmeyeceğiz. Çünkü Ankara’lı adam geliyor buradan Milletvekili oluyor. Mersin’i bilmiyorlar. Hiçbir yerini bilmeyen bir adam, o ama o benim vekilim. Şimdi biz notere gidip birine işimizin takibini yapsın diye vekalet vermiyor muyuz? Bizde o kişiye oy atıp vekâlet vermiş oluyoruz Mersinimizin işlerini takip etsin diye. Niye etmiyor abi, hangi milletvekili, otoban için havaalanı için oy verdiği kişileri muhatap alıpta bilgilendirdi? Her sektörde sıkıntımız var.”

BİR ŞEHRİN AYNASI YOLLARDIR

Adana Mersin karayolu ve Mersin şehir içi yolları hakkında da görüşlerini anlatan Başkan Nihat Kadıoğlu, istenilirse iki ayda kavşakların yapıldığını söyledi. Kadıoğlu; “Bir şehrin aynası yollardır. Girdi çıktılardır. Mersin’in Çilek mahallesi girişinden memnun musunuz. Allah muhafaza Deliçay köprüsü yıkılsa trafiğin hali hiçte iyi olmaz ayrıca şehir içi girdi çıktılar, dönel kavşaklar istenilirse iki ayda bitiriliyor. İşte bir önceki dönem Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz kavşakları yaptı bitirdi. İşte Vahap Seçer oda iki ayda bitirdi. İstenilirse yapılıyor…”

AYVAGEDİĞİNDE BÜYÜK BİR SPOR TESİSİ KURMAK

Karboğazı, Kazanlı turizm bölgeleri gibi yarım kalmış işler dururken yeni projeleri nasıl dile getirelim ki Mesela benim hayalimde spor tesisi var diyen Kadıoğlu: “Ayvagediği’nde büyük bir spor tesisi kurmak.  Hep Antalya’ya gidiyor Futbol takımları. Tesisimiz olmuş olsa buraya da gelirler. Biz yapalım otelleri tesisleri isterse gelmesinler.” diye konuştu.

HİÇBİR SİYASİ EMELİM YOK

Hayat pahalılığı konusuna da değinen Nihat Kadıoğlu, Ukrayna –Rusya savaşı nedeniyle hayat pahalılığının bizim ülkemizde olduğu gibi dünya ülkelerini de etkilediğini söyledi. Kadıoğlu, “Savaş nedeniyle bizde de hayat pahalılığı oluyor. Bence temel gıda ürünlerinde stokçularının ellerini vicdanlarına koymaları lazım. Ellerini vicdanlarına koysunlar ve stok yapmasınlar. Bunları söylerken ben devletin bekasını düşünüyorum. Hiçbir siyasi emelim de yoktur.

mersinistikbal

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER