DSİ Mersin’de Kıyı Erozyonunu Önlemek İçin Denizde

DSİ Mersin’de Kıyı Erozyonunu Önlemek İçin Denizde

DSİ Mersin’de Kıyı Erozyonunu Önlemek İçin Denizde

                                                          

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor. Yaptığı yatırımlarla şehirlere değer katan DSİ, Mersin’de bir ilki hayata geçiriyor.

Deniz Kıyısı İçin 2000 Metrelik Koruma Kalkanı

“Mersin-Göksu Deltası Kıyı Erozyonu Önlenmesi” işi kapsamında yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA; “Göksu Deltası’nda kıyı erozyonunun önlenmesi amacıyla hayata geçirdiğimiz çalışmalar kapsamında; deniz kıyı korumalarında ve nehir ıslahlarında kullanılmakta olan gabion sepetlerle deniz kıyısı boyunca çeşitli yerlerde batık dalgakıran ve mahmuz yapıları oluşturmaktayız.

Yüzde 26 fiziki gerçekleşme sağlamış olduğumuz çalışmalarda, gabion sepetlerin denize yerleştirilmesine devam ediyoruz. Çalışmalara kıyı erozyonu probleminin en yoğun yaşandığı Paradeniz Lagünü sahilinden başlanmış olup bu bölgede kıyıdan yaklaşık 150 m uzaklıkta ve 3 metre derinlikte toplam 2000 metre uzunluğunda batık dalgakıran yapısı oluşturulacaktır. Ocak ayı itibariyle 100 metre uzunluğunda set oluşturulmuştur.” ifadelerini kullandı.

Doğal Yaşam İçin Özel Hassasiyet

            Çalışmalar kapsamında doğal yaşamın zarar görmemesi adına özel bir hassasiyet gösterildiğine dikkat çeken Genel Müdür Mehmet Akif Balta; “Paradeniz, Göksu Deltası'nda, Mersin ili sınırlarında bulunan bir lagün gölü. Paradeniz'in de yer aldığı Göksu Deltası; su kuşları, dalyan balıkçılığı ve deniz kaplumbağaları için ayrı bir öneme sahip. Tüm şartlar göz önünde bulundurulduğunda bu kadar eşsiz bir coğrafyada yapılacak çalışma bizim için de üst düzey bir hassasiyet gerektiriyor. Alanda yapılan tüm çalışmalar için doğal yaşama zarar verilmeyecek zaman aralıkları seçiliyor. Büyük bir titizlik ve dikkatle çalışmalarımız devam ediyor.” dedi.

mersinistikbal

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER