BM’NİN BEYİN ÖLÜMÜ VE ERDOĞAN LİDERLİĞİ

BM’nin beyin ölümü gerçekleşirken yapılacak suni teneffüsünde böyle devam etmesi halinde bu organizmaya kazandıracağı bir şey olmadığını düşünenlerdenim.

BM’NİN BEYİN ÖLÜMÜ VE ERDOĞAN LİDERLİĞİ

Yazar İsmail Şimşek yazdı….

- Siyonist İsrail’in Siyonist Başbakan’ı Netanyahu, hem Hamas saldırısı sonucu oluşan siyasi geleceğini belirginleştirecek siyasi zafiyetini ortadan kaldırmak hem de önce Gazze’yi sonra Batı Şeria’yı yutmak için tüm kozlarını oynarken ikiyüzlü onursuz ve ahlaksız batı geçmişte olduğu gibi toplumları kategorize ederek beyaz tenli mavi gözlü Ukrayna çocukları için gözyaşı dökerken bu bahtsız coğrafyanın kara tenli kara gözlü çocuklarının katlini seyretmekle kalmıyorlar liderlerinin destek ziyaretleriyle bu katliamın bir parçası olmaya devam ediyor.

BM’NİN BEYİN ÖLÜMÜ VE ERDOĞAN LİDERLİĞİ

“BM’nin beyin ölümü gerçekleşirken yapılacak suni teneffüsünde böyle devam etmesi halinde bu organizmaya kazandıracağı bir şey olmadığını düşünenlerdenim.

Dolayısıyla yeni dünya düzeni, dünyanın bu en büyük organizasyonunu bu kifayetsiz yapıyı yeniden dizayn edecek bir güce bir lider ekolüne ihtiyaç duyuyor.

7 Ekim’den bu yana hayatını kaybeden katledilen Filistinli sayısı 9 bini geçmesine rağmen birkaç kınama birkaç cılız sesten başka bir şey yapamayan görevi ise uluslararası koordinasyonla güvenlik ve barışı sağlamak olan ancak bunu beceremeyen bir BM’ye şahitlik ediyoruz.

Bir kısım insanların özellikle batılı devlet başkanlarının Hamas’ın bu saldırısıyla Filistinlilerin kadın ve çocukların katli pahasına bu zulmü hak ettiği savıyla bir savunma mekanizması içinde kendi vicdanlarını törpüleme yoluna girdiğini görüyoruz.

Birkaç gün önce sosyal medyada geçmişte İsrail ordusunda askerlik yapmış bir İsrail askerinin itiraflarını izledim. Söylediği ‘’ sistematik olarak Filistinlilerin evlerine akşam gece 2-3 sularında veya günün her saatinde sürekli baskın yaptıklarını amaçlarının ise bir korku imparatorluğu kurarak her an enselerinde olduğu hissiyatını vermek olduğu gerçeğiydi.’’

Dile kolay tam 75 yıldır bu şekilde baskıya maruz bırakılan sıradan bir vaka gibi öldürülen bir insanın veya toplumun ruh hali kendinizi onların yerine koyarak empati yaparak biraz düşünün.

Bugüne kadar katledilenlerin yüzde yetmişi kadın ve çocuklardan oluşuyor. İsrail vahşeti dur durak bilmiyor. Batı’dan özellikle ABD’den aldığı destekle duracak gibide görünmüyor. İsrail’in amacının ‘’ önce Gazze’yi sonra Batı Şeria’yı işgal ederek 2.Dünya savaşının asıl gerekçesi olarak ilk defa Hitler’in ortaya attığı ‘’ YENİ YAŞAM SAHASI’’ doktrinini hayata geçirmek’’ olduğu alenileşmiş görünüyor.

Siyonist İsrail’in Siyonist Başbakan’ı Netanyahu, hem Hamas saldırısı sonucu oluşan siyasi geleceğini belirginleştirecek siyasi zafiyetini ortadan kaldırmak hem de önce Gazze’yi sonra Batı Şeria’yı yutmak için tüm kozlarını oynarken ikiyüzlü onursuz ve ahlaksız batı geçmişte olduğu gibi toplumları kategorize ederek beyaz tenli mavi gözlü Ukrayna çocukları için gözyaşı dökerken bu bahtsız coğrafyanın kara tenli kara gözlü çocuklarının katlini seyretmekle kalmıyorlar liderlerinin destek ziyaretleriyle bu katliamın bir parçası olmaya devam ediyor.

Yaşadıklarımızı iyi analiz ettiğimizde dünden bugüne dünyayı etkileyen hümanist akımların ve ahlak, hoşgörü, samimiyet gibi bir değer ortaya koyan sosyolojik kavramların güç odaklarını elinde nasıl içlerinin boşaldığına şahitlik ettik ediyoruz. 

Geldiğimiz düzlemde Neo-liberalizm, Amerikan hegemonyası, küreselleşme ve uluslararası yapıların her şey sil baştan değişmesinin önü açılmalıdır. Güç hegemonyasını elinde tutan yapıların ve içi boşalan kavramların hepsi sorgulanmalıdır ve sorgulanacakta. Zira son yarım asra bir göz attığımızda dünyanın büyük bir girdabın içinde zalimin mazlumu ezdiği, gücü yetinin güçsüzü sömürdüğü bir zemine oturduğu malum…

Artık batı dünya düzeni sorgulanıyor ve sarsılıyor. Hem küresel düzenin ekmeğini yiyip hem de işine gelmediği zaman şikâyet eden yeri geldiğinde güçsüz devletleri tehdit eden ABD’nin hegemonyası ile Almanya’nın zorla ayakta tuttuğu içi boşalan AB’nin yeni dünya düzenindeki pozisyonu artık çatırdıyor. Bunu öngörebilmek için illaki müneccim olmak gerekmiyor.

1945 sonrası ikinci dünya savaşıyla hegemonyasını kesin olarak ilan eden ABD ve kontrol ettiği ve kendi çıkarı için kurduğu ve kullandığı BM’nin, dünya adil düzenine bir katkı sunamadığı gibi şimdiye kadar ABD başta Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa gibi bu 5’li çetenin pis işlerine göz yumduğuna suç ortaklığına hep şahitlik ettik, ediyoruz.

Bu 5’li çetenin ve kullandıkları BM’nin bugün artık altına pislediğine güç devşirdikleri koltuk altlarından etrafa pis kokular yaymaları dünyayı rahatsız ediyor.  Ülke çıkarları için vicdandan ahlaki duruştan vazgeçen bu sözde lider artıklarının kendilerini sorgulaması gerekiyor ve bugün İsrail’e verdikleri destek nedeniyle insanlık tarafından sorgulanıyor da…

Bulunduğumuz düzlemde yeni dünya düzeni, artık tamda burada bu yeni düzeni sorgulayacak sorguladığı gibi yeniden kurgulayacak lider öngörüsüyle yeri geldiğinde krizleri çözen ve dünyanın geleceği için planlamalar yapan bir lider ekolüne ihtiyaç duyuyor…

Yeni dünya düzeninin ihtiyaç duyduğu yeni şey BM başta uluslararası organizasyonların yeniden revize edilmesi gerçeği. Artık ABD ile birlikte Rusya, Çin İngiltere ve Fransa’nın daimi üye statüsü ve veto haklarının yeniden sorgulanması ve yeniden güncellenmesi BM’ye kayıtlı 193 ülkenin dönüşümlü daimî üyelik statüsünü kendi içinde yeniden revize edilebilmesi ve daimi statü statükosunun ortadan kaldırılarak salt çoğunluk demokratik kriterine yeni bir kapı aralanabilmesi gerekiyor.   

Bugün geldiğimiz noktada bunu yapabilmek için geleceği öngörebilen beşerî ahlaka inanmış cesaret, feraset, basiret sahibi vicdan üşümesi yaşamamış bir lider profiline ihtiyaç duyuyor yeni dünya düzeni…

Demem o ki BM’yi oluşturan 193 ülkeye dönüp ‘’ Dünya beşten büyüktür!’’ diyebilen ve   dünyadaki tüm adaletsizliği, zulüm ve zalimliği dünyanın özellikle batının yüzüne vuran vururken de gocunmayan bir lidere ihtiyaç duyuyor.

Liderlik, geleceği öngörebilmenin yanında bir “donanıma” ihtiyaç duyar. Donanım ise “tecrübe ve cesarete” muhtaçtır. Tecrübe ve cesaret neye muhtaçtır derseniz o da bir amacı erdem olan ‘’ inanca’’ zulüm ve sömürüye karşı vicdanlı bir ‘’ahlaki duruşa’’ ihtiyaç duyar.

İşte bu niteliklere sahip olduğunuz ölçüde liderlik vasfınız belirginleşir. Zira liderlik öngörünüz, yaptıklarınız ve tecrübeleriniz nispetinde geçmişi iyi analiz edip bunlar üzerinden geleceği iyi tanımlayabilirseniz bir karşılık üretir. Yok bunları yapamaz ufukları gösteremezseniz gelecekle ilgili yaptığınız hamasetin veya ne kadar büyük laflar ettiğinizin bir karşılığı yoktur.

Yani dünya açlıkla test edilirken Ukrayna ve Rus tahılları ve esir takası için devreye girerek bu sorun sarmalını çözen Afrika’dan Ortadoğu coğrafyasına Balkanlardan Filistin’e dünya mazlumlarının bu coğrafyadaki sığınağı olan gerçek bir lider profilinden bahsediyorum.

Dünyaya umut olması gereken uluslararası yapıların işlevsizleştiği ABD başta batının ikiyüzlülüğü karşısında insanlık onurunun ayaklar altına alındığı insani değerlerin Gazze’nin çocukları ile birlikte enkaz altında kaldığı dünyamızda insanlığa umut olan ahlak ve vicdan üşümesi yaşamayan bu lider profili Cumhurbaşkanımız Sn. Erdoğan’dır.

mersinistikbal

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER