Başkan Giran SGK Çalışanlarının Sorunlarını Anlattı

-“Türk Büro Sen olarak biz, “tok karının, dik baş, mutlu yarının”  mücadelesini verdiğimizi tekrar buradan haykırıyoruz.”

Başkan Giran SGK Çalışanlarının Sorunlarını Anlattı

Başkan Giran SGK Çalışanlarının Sorunlarını Anlattı

-“Türk Büro Sen olarak biz, “tok karının, dik baş, mutlu yarının”  mücadelesini verdiğimizi tekrar buradan haykırıyoruz.”

Türk Büro-Sen Mersin Şube Başkanı Ozan Giran, 16-20 Mayıs tarihleri arasında tertip edilen Sosyal Güvenlik Haftası nedeniyle yaptığı basın açıklamasında SGK memurlarının sorunlarını dile getirdi. Başkan Giran: “ 86 milyon insanımıza 81 İl Müdürlüğümüz ve 558 merkez müdürlüğümüz de 30.000 çalışanımızla, milletimizin doğumundan vefatına kadar hizmet vermekte olduğumuz unutulmamalıdır.

Personel sayısına bakıldığında bir sosyal güvenlik çalışanına yaklaşık 2900 vatandaşımızın düştüğü görülmektedir. Bu çerçeveden bakıldığında, kurumumuzda ki personel yetersizliğinin de had safhaya ulaştığı görülecektir.

Kurum çalışanlarımızın bu kadar iş yükü altında ezildiği bir dönemde özlük hakları mali hakları toplu sözleşme masalarında maalesef çözüme kavuşturulamamıştır.

Dün toplu sözleşme masasında eylem kararı alamayanların bugün eylem kararı almaları bu itibarla manidardır.

Oysa sözleşme masasında 5 + 7 maaş artışına imza atanlar henüz toplu sözleşme hükümleri yürürlüğe girmeden 2022 yılının Ocak ayındaki enflasyon farkıyla yüzleşmek zorunda kalmıştır.

Diğer taraftan 666 sayılı kanun hükmünde kararname ile ikramiyeleri, mesai ücretleri ve havuz paraları gibi mali hakları elinden alınan çalışanlarımız için eylem kararı alamayanların yine bugün tiyatro oynamaya kalktıkları görülmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanları neyin ne olduğunu bilmektedir ve dahi görmektedir.

Bu itibarla tatlı su sendikacılarına SGK çalışanlarının bir daha pirim vermeyecekleri de aşikardır

Bizler Türk Büro Sen olarak enflasyon farklarının toplu sözleşme sürecinden önce olduğu gibi toplu görüşmeler dönemindeki gibi aylık olarak ödenmesini ve toplu sözleşmelerin yıllık olarak yapılmasını talep ediyoruz.

Yine bizler 3600 ek göstergenin tüm kamu çalışanlarına verilmesini talep ediyoruz.

Türk Sendikacılığının yol başcısıTürk Büro Sen, sözleşmelilerin bir an önce kadroya geçirilmesini, hak ettikleri tarihten itibaren dört ay geçtiği halde asaletleri tasdik edilmeyen sosyal güvenlik çalışanlarının asaletlerinin de derhal tasdik edilmesini talep ediyoruz.

Ve yine bizler bugün kamuya alımlarda mülakatın kaldırılmasını talep ediyoruz

Ayrıca, refah payının bir an önce kamu çalışanlarına verilmesini de talep ediyoruz. Bu kapsamda Türk Büro Sen olarak biz, “tok karının, dik baş, mutlu yarının”  mücadelesini verdiğimizi tekrar buradan haykırıyoruz.

Son olarak, Sosyal Güvenlik  Kurumu çalışanları şunu iyi bilmelidirler ki kendilerini yok sayan, hiçbir zaman gerçek anlamda eylem yapabilme özgürlüğünü kendinde bulmayanların Ağustos böceği misali bugün sahte eylem ve tiyatro propagandalarını katılmayacaklarını düşünüyoruz.

Bu vesileyle biz Türk Büro Sen olarak sosyal güvenlik çalışanlarımızın dün de bugün de ve yarın da yanlarında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz. Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanlarının yalnız olmadığını Türkiye Kamu Sen ve Türk Büro Sen’in her hal ve şartta yanlarında olduğunu kararlı bir şekilde tekraren ifade ediyor, saygılar sunuyoruz.”Dedi.

mersinistikbal

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER