Akkuyu Nükleer A.Ş.’Den Açıklama

AKKUYU NÜKLEER A.Ş., Akkuyu Nükleer Güç Santrali(NGS) şantiyesindeki çalışma koşulları ve güvenlik önlemlerine uyulması hakkında sosyal ağlar ve medyada yer alan haberlerle ilgili olarak, kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla aşağıdaki resmi bilgileri yayınlamayı gerekli görmektedir.

Akkuyu Nükleer A.Ş.’Den Açıklama

Akkuyu Nükleer A.Ş.’Den Açıklama

AKKUYU NÜKLEER A.Ş., Akkuyu Nükleer Güç Santrali(NGS) şantiyesindeki çalışma koşulları ve güvenlik önlemlerine uyulması hakkında sosyal ağlar ve medyada yer alan haberlerle ilgili olarak, kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla aşağıdaki resmi bilgileri yayınlamayı gerekli görmektedir.

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. için sağlık ve güvenlik yönetmeliklerine uyulması bir önceliktir ve projede yer alan tüm müteahhit ve taşeron firmalar için temel gerekliliklerden biridir. AKKUYU NÜKLEER A.Ş. şantiyede, güvenlik önlemlerinin alınıp alınmadığını, işçi ücretlerinin ödenmesi konusundaki yükümlülüklerin yerine getirilip getirilmediğini ve işçi haklarının gözetilip gözetilmediğini sürekli olarak denetlemektedir.

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. düzenli olarak hem bu konulara ilişkin talimatların uygulanmasını, hem de ihlallerin giderilmesini sağlar. Taşeron firmaların kusur ve ihlalleri durumunda ise, bu firmalara ihlallerin giderilmesi gerektiğine dair resmi bildirim gönderir.

Türkiye Cumhuriyeti mevzuatına göre, iş güvenliğinin sağlanmasından işveren sorumludur. İş güvenliği kurallarının ihlal edilmesinin sorumluluğu, doğrudan ilgili kuruluşlarda güvenli iş performansının izlenmesinden sorumlu olarak atanan kişilere aittir. Kaza olması halinde, AKKUYU NÜKLEER A.Ş. durumu detaylıca araştıran özel komisyonlar oluşturur. Soruşturma sonuçlarına bağlı olarak, kazaya neden olan durumlardan sorumlu kişiler hakkında gerekli tüm yasal işlemler yapılır. AKKUYU NÜKLEER A.Ş. yönetimi, tüm bu konularda Türkiye Cumhuriyeti'nin yerel ve merkezi otoriteleri ile iletişim halindedir. Ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilgili makamları, Akkuyu NGS şantiyesinde işçi sağlığı ve güvenliği yönetmeliklerine uygunluk açısından düzenli olarak denetimler yapmaktadır. Bu yılın son döneminde, bu tür 3 kontrol gerçekleştirilmiştir.

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. çalışanları arasında yaşanan ve güvenlik personelinin müdahale ettiği tartışmayı gösteren, sosyal ağlarda ve medya organlarında yayılan video gerçeği yansıtmamaktadır. Bu olay, 11 Kasım'da Akkuyu NGS sahasının dışında, kontrol noktası yakınında meydana gelmiştir. Tartışmanın maaş ödemeleri veya çalışanların çalışma koşulları ile ilgisi yoktur. Söz konusu tartışma, vardiya sonunda taşeron firma çalışanları arasında çıkmıştır. AKKUYU NÜKLEER A.Ş.'nin güvenlik görevlileri, olaya anında müdahale edip tartışan tarafları ayırmış ve Akkuyu NGS şantiyesinde geçiş kontrol sistemine ve kamu düzenine uyulmasını sağlamışlardır. AKKUYU NÜKLEER A.Ş., bu tür durumların tekrarlanmaması için müteahhit ve taşeron firmalarla iletişim halindedir. Gerek şantiye içinde, gerekse şantiye dışında iş disiplinine uyulması ve bu tür olayların önlenmesine yönelik tedbirlerin alınması gerektiği konusunda sorumlulara tebligatlar gönderilmiştir. Çatışmanın sorumlularının bilgileri, soruşturma için kolluk kuvvetlerine iletilmiştir.

AKKUYU NGS'nin inşaatı güvenlik gerekliliklerine uygun olarak gerçekleştirilmektedir. Şantiyedeki inşaat ve kurulum çalışmaları, iş malzemeleri, sistemleri ve bileşenlerinin denetim ve kontrolü, Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK) ve Fransız şirketi Assystem dahil olmak üzere,  uzman devlet kurumları ve bağımsız denetim kuruluşları tarafından gerçekleştirilir. Bağımsız denetim faaliyetleri, büyük endüstriyel tesislerin inşasında standart uygulamanın bir parçasıdır. Bu faaliyetler, güvenlik kültürü ilkelerine uygunluğun izlenmesinin yanı sıra, kullanılan malzeme ve ekipmanların kalite kontrolü ile ulusal ve uluslararası mevzuat ve standartların gerekliliklerine uygunluğunu içerir.

mersinistikbal

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER