banner18

310 milyon TL’lik borçlanma yetkisi Büyükşehir Meclisi’nde kabul edildi

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ’NİN HAZİRAN AYI 2. BİRLEŞİMİ YAPILDI

310 milyon TL’lik borçlanma yetkisi Büyükşehir Meclisi’nde kabul edildi

310 MİLYON TL’LİK BORÇLANMA YETKİSİ, BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ’NDE OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ

BAŞKAN SEÇER: “MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MALİ DİSİPLİNİ SAĞLAMIŞ TÜRKİYE’DEKİ ÖRNEK GÖSTERİLECEK BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİNDEN BİR TANESİDİR”

Mersin Büyükşehir Belediyesi 2022 yılı Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı 2. Birleşimi’nde, İller Bankası veya ticari bankalardan faiz hariç 310 milyon TL kredi kullanma konusunda Büyükşehir Belediyesi adına Başkan Seçer’e borçlanma yetkisi verilmesine ilişkin madde, Büyükşehir Meclisi’nde oy birliğiyle kabul edildi. Başkan Seçer, borçlanma talebinin kabul edilmesi üzerine “Çok teşekkür ediyoruz hem komisyonumuza hem Meclisimize” dedi.

Plan ve Bütçe Komisyonu üyelerine, yaptıkları çalışmadan dolayı teşekkür eden Seçer, Büyükşehir Belediyesi’nin mali disiplini sağlamış Türkiye’deki örnek gösterilecek Büyükşehirlerden bir tanesi olduğunu vurguladı. Seçer, “Mersin Belediyesi mali disiplini sağlamış Türkiye’deki örnek gösterilecek Büyükşehir Belediyelerinden bir tanesidir. Bir kere bunu bilelim. Belediyemiz değerlidir, Belediyemiz çok önemlidir” dedi ve doğru zamanda doğru işler yaptıklarının altını çizdi.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2022 yılı Haziran ayı 2. Birleşim Toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleştirildi. Meclis Toplantısı’nda komisyonlara havale edilen 13, idareden gelen 6 olmak üzere toplam 19 madde görüşüldü. Meclis’te 310 milyon TL’lik kredi kullanma ve borçlanma konusu oy birliği ile kabul edildi. Başkan Seçer, “Çok teşekkür ediyoruz hem komisyonumuza hem Meclisimize” dedi.

 “Mersin tarımsal üretimin, muazzam verimli toprakların, iklimin, suyun tetiklediği çok güzel ürünlerin olduğu bir kent”

Mersin’in tarımsal zenginliği hakkında konuşan Başkan Seçer, şunları söyledi:

“Öncelikle Sadık Altunok Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Silifke çileği var bugün masalarımızda. Meşhur Silifke çileği. Buradan da tanıtımını yapalım. Çok teşekkür ediyoruz. Üreticilerimize bereketli olsun. Güzel bir sezon olsun inşallah, keseleri dolu olsun. Mersinimiz cennet gibi bir yer. Çok farklı dinamikleri özellikleri olan bir kent. Özellikle tarımsal üretimin, muazzam verimli toprakların, iklimin, suyun tetiklediği çok güzel ürünlerin olduğu bir kent. Tarsus’un beyazından Anamur’un muzuna kadar; Mut’un kayısısına, eriğine kadar; az önce gördüğünüz güzel Silifke çileğine kadar; şeftalisine kadar; örtü altı, örtü üstü, açık tarla her türlü ziraatın ve dünyanın en kaliteli limonunun üretildiği bir coğrafya. Bu açıdan Mersin’de yaşayan vatandaşlarımızı çok şanslı addediyorum. İnşallah bereketimiz hep daim olsun. Kentimiz çalışsın, üretsin, refah düzeyi yüksek olsun. Zenginimiz, fakirimiz ayrımı ortadan kalksın.

Herkesin kendine yetebilecek medeni bir yaşam standardını sağlayacak geliri olsun. Bütün gayretimiz; elbette dualarımız bu yönde ama diğer taraftan da bir siyasetçi olarak, bir yönetici olarak da bütün gayretimiz bu yönde. Bu nedenle de bugün Meclis toplantımızdan sonra yolculuğumuz Anamur olacak. Anamur’da hem sulama borusu desteğimizden kaynaklı sulama borusu dağıtımı gerçekleştireceğiz, hem alet-ekipman hem de fidan dağıtımını gerçekleştireceğiz. Yarın (Çarşamba) aynı etkinliği Mut’ta yapacağız. Mut’ta da şu anda kayısı sezonu devam ediyor. Mutlu hemşerilerimin de sezonunun bereketli geçmesini diliyorum. Yarın (Çarşamba) orada da hem sulama borusu hem alet-ekipman hem de diğer tarımsal desteklerimizle ilgili güzel bir toplantımız olacak. Buradan da tüm vatandaşlarımıza duyurmak istedim.”

“Tüm öğrencilerimize yürekten başarılar diliyorum”

Hafta sonunda yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) öncesi sınava girecek tüm öğrencilere başarılar dileyen Başkan Seçer, şu ifadeleri kullandı:

“Bu hafta sonunda yapılacak olan üniversite sınavına milyonlarca öğrencimiz iştirak edecek ve ter dökecek. Geleceğimizin mimarı olacak gençlerimize, ideallerinden vazgeçmeden bildikleri yolda yürümelerini, Atatürk’ün gösterdiği bilim ve fenin ışığında “önce insan” diyerek, yaşamalarını diliyorum. En büyük başarının sınavda kazanılan puanların değil, kişisel mutlulukları olduğu kadar insana ve ülkemizin daha çok yükselmesi için verdikleri emek olduğunu da hatırlatmak istiyorum. Bu sınava özveriyle hazırlanan tüm öğrencilerimizin ve her zaman destekleriyle çocuklarının yanında olan velilerimizin ve öğretmenlerinin heyecanını paylaşıyor, başta Belediyemizin dershanelerinde sınava hazırlananlar olmak üzere tüm öğrencilerimize yürekten başarılar diliyorum.”

“Jandarma Teşkilatımızın 183. kuruluş yıldönümünü kutluyorum”

Jandarma Teşkilatı’nın 183. kuruluş yıldönümünü de kutlayan Başkan Seçer, “Ülkemizin ve milletimizin huzurunu, can ve mal güvenliğini büyük bir özveriyle sağlayan Jandarma Teşkilatımızın 183. kuruluş yıldönümünü kutlamanın mutluluğunu da yaşıyoruz. Vatandaşlarımızın huzuru için fedakarlık ve özveriyle dolu geçmişine dayanan, gücünü yasalardan, desteğini milletimizden alan Jandarma Teşkilatı, başarıları ile her daim hepimizin gurur, güven kaynağı ve güvencesi olmuştur. Kadro yapısında askerin bulunması, kolluk faaliyetlerindeki disiplinli çalışmaları ile Jandarma Teşkilatımız her zaman adını kahramanlıkla birlikte yazdırmıştır. Bu duygu ve düşüncelerle Jandarma Teşkilatımızın 183. kuruluş yıldönümünü kutluyor; hayatlarını kaybeden aziz şehitlerimize rahmet dilerken, gazilerimizi minnetle anıyor, görevi başındaki tüm jandarma mensuplarımıza sağlık, huzur ve başarılar diliyorum” dedi.

“Grup yollarını, köy yollarını süratle tamamlayacağız”

Başkan Seçer, Meclis üyelerinden gelen değerlendirmeleri, soruları ve talepleri cevapladı. Başkan Seçer, “Üzümlü-Tol-Şahna, 800 metrelik yol programda. Bu yıl içerisinde programımızda zaten hava şartları da artık olumluya döndüğü için yoğun bir şekilde grup yollarını, köy yollarını süratle tamamlayacağız. Yine Demirışık girişi 1700 metrelik sathi kaplama hazırlığını yapıyoruz, kaplamasını yapacağız oranında. Bunlar programınızda olan konularımız. Yine 2. Çevre Yolu’nun Vatan Kavşağı’ndan sonraki 1 kilometrelik kısmında altyapı çalışmalarımız devam ediyor. Eskiköy Kavşağı’na kadar olan kısım Ağustos ayına kadar tamamlanmış olacak. Biliyorsunuz oradan Vatan Caddesi, çalışma yaptığımız yer Yedi Kardeşler’den Davultepe’ye kadar bir güzergah belirledik. Daha önce size sunum yapmıştım. Bazı bölgelerde yasal alt yapıyı oluşturmamız gerekiyor. Kamulaştırma, 18 uygulaması, örtü bedelleri… Bunları ortadan kaldırdıkça devam edeceğiz süratle. Yine 3. Çevre Yolu da Üniversite-Üniversite Hastanesi bölgesinde Yenişehir Belediyesi ile bir miktar çalışmamız var. Şu anda devam ediyor bildiğim kadarıyla. Mezitli aynı şekilde, o yolun da devamını sağlayacağız. O hattı bunları gerçekleştirdikten sonra çok rahatlatacağız” dedi. Vatan Caddesi’nin devamı ile ilgili işlemler için Tapu Kadastro Müdürlüğü’nün beklendiğini ifade eden bir Meclis üyesinin değerlendirmesi üzerine Başkan Seçer, “Bizden taraf bir sorun olmaz, yeter ki işlemleri hızlandıralım, ilgilenelim, takip edelim derhal orayı açarız” diye konuştu.

Başkan Seçer, Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü dolayısı ile vatandaşlara kan bağışında bulunmaları çağrısı yaparak, “Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü’nü önemsiyorum. Bu nedenle Kızılay’a da destek oluyorum. Buradan da tüm vatandaşlarıma sesleniyorum. 14 Haziran Dünya Kan Bağışçıları Günü ama aslında bunu her zaman yapmak durumundayız. Tabii ki insanların kendi sağlık durumuyla da ilgili bir konu, ama sağlığı el veren herkesin doktor kontrolünde, doktorlara danışarak kan bağışında bulunmalarının yararlı olduğunu düşünüyorum. Ben de her yıl bir farkındalık yaratmak için Kızılay’a eşimle beraber gidip kan veriyorum. Bu etkinlikte şu anda bizim Kırmızı Lacivert İş Hanı girişinde. Belediye çalışanlarımızın gönüllü katkıları isteniyor. Buradan da duyurmuş olalım” dedi.

Bir Meclis üyesinin Tarsus’taki 100. Yıl Hemzemin Geçidi ile ilgili vatandaşlardan gelen olumlu görüşleri iletmesi üzerine “Sayın Uyan 100. Yıl Hemzemin Geçidi için teşekkürlerini iletti. Görevimiz. Tarsus güzide bir ilçemiz, en büyük ilçemiz, en kadim ilçemiz. Biliyorsunuz benim de doğduğum yer, doyduğum, büyüdüğüm yer. Tabii ki Tarsus’un gelişmesi, kalkınması beni ziyadesiyle mutlu ediyor. Biz de nacizane ne katkı yapabilirsek bizim için tabii ki büyük bir onurdur, şereftir. Ancak orada temel sorun şudur; oraya bir üst geçit, alt geçit yani trafikle tren yolunu ayırmamız lazım. Rayları ayırmamız lazım. Şu anda biliyorsunuz hızlı tren projesi var. Mersin, Adana, Osmaniye, Gaziantep o hinterlantta. Bu da o kapsamda. İlgili firma, yüklenici firma belediyemizle de görüşüyor oradaki çalışmalarıyla ilgili. Mersin merkezdeki Akdeniz ilçesindeki çalışmalarla da ilgili. Oradan çıkacak sonuca göre de biz bir vaziyet alacağız. Bu kadar köprülü kavşak yapıyoruz, oraya da yapabiliriz. Bizim açımızdan sorun değil. Belediye olarak bir proje uygulayabiliriz, ama hazırda zaten yürütülen bir çalışma var. Onun neticesini bekliyoruz. Eğer tren yolu, raylar alta alınacak olursa ki Tarsus için muazzam olur. Belki biraz maliyetli görünebilir, ama bir şehrin estetiğini, kaderini, geleceğini düşünecek olursanız bu paralar çok büyük paralar kalmaz. Neticede kenti ikiye bölüyorsunuz. Tarsus kuzey ve güney diye ayrılıyor ama tren raylarını özellikle demir köprü diye tanımladığımız Berdan’ın üzerinden geçişten sonra aşağı alabilirsek ve Mithatpaşa Mahallesi’nden Hal civarından çıkışı sağlayabilirsek, muazzam bir iş yapmış olacağız. Bu konuda da çalışmalar olduğunu biliyorum bakanlığın” ifadelerine yer verdi.   

“Bizim temel prensibimiz eğitimde fırsat eşitliğine katkı sunmak”

Kentteki öğrencilere gerekli katkıyı sağladıklarını belirten Başkan Seçer, “4 binden biraz fazla öğrencimiz bizim özellikle ilçe ağırlıklı; burayı özenle söylüyorum, bizim üniversiteye hazırlık merkezlerimiz ilçe ağırlıklı, kırsal ağırlıklı. Çünkü bizim temelde prensibimiz mevcut etüt merkezleri ile eğitim kurumları ile rekabet etmek değil. Eğitimde fırsat eşitliğine katkı sunmak. Yani Gülnar’daki bir çocuğun da okumasını sağlamak, Aydıncık’taki bir çocuğun da okumasını sağlamak, Tarsus’ta da bir çocuğun eğer ekonomik olarak ailesi yetersizse, beraber yarışa girecek çocuklarla aynı koşullarda girmesini sağlamak. Bu konuda çok kararlıyız. Yine liseye giriş sınavları için özellikle mahalle bazında daha çok gelir düzeyi düşük ailelerin yaşadığı mahalleler düzeyinde eğitim merkezleri açtık mahalle içlerinde. 2500 öğrenciye ulaşacağız. Yenice’den Adana girişinden Antalya çıkışı Anamur’a kadar hem üniversiteye hazırlık merkezlerimiz hem liseye giriş sınavlarına çocuklarımızı hazırlayacak merkezlerimiz şu anda faaliyet gösteriyor. Bu konuyu çok önemsiyoruz. Mersinli çocuklar zekidir, Mersinli çocuklar çalışkandır. En iyi üniversitelerde okumaları onlar için bir haktır. Bunu sağlamaya çalışıyoruz. Mersin’in sosyokültürel yapısını, eğitim seviyesini ne kadar yükseltirsek diğer sorunları da o paralelde aşabileceğimizi düşünüyoruz. ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.’ diyoruz Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi. Çocuk işçiliğini önleme konusunda da aslında alınacak tedbirlerden bir tanesi çocukları eğitime sevk etmek. Onlara bu olanakları açmak. Ali Bey söyledi, Sayın Tanrıverdi, çok katılıyorum. Çok girift bir sorun. Hepimizi ilgilendiriyor. Maalesef çocuk işçiliği, özellikle Suriyeli sığınmacılardan sonra kayıt dışı istihdam muazzam seviyelere geldi. Merkezi Hükümet başta olmak üzere bu konuda gerekli tedbirleri alma zorunluluğumuz olduğunu söylemek istiyorum” diye konuştu.  

310 milyon TL’lik borçlanma yetkisi Büyükşehir Meclisi’nde kabul edildi

Mersin Büyükşehir Belediyesi 2022 Yılı Haziran Ayı Olağan Meclis Toplantısı 2. Birleşimi’nde, İller Bankası veya ticari bankalardan faiz hariç 310.000.000 TL (Üç yüz on milyon) kredi kullanma ve Büyükşehir Belediyesi adına borçlanma konusunda Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in yetkilendirilmesi ile ilgili madde Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oy birliğiyle kabul edildi.

Konuyla ilgili Meclis üyeleri de tek tek söz alarak, Mersin’e hayırlı ve uğurlu olmasını dilediler. Başkan Seçer konuyla ilgili öncelikle Plan ve Bütçe Komisyonu üyelerine yaptıkları çalışmadan dolayı teşekkür ederek, “Öncelikle Komisyonumuza teşekkür ediyorum yaptıkları çalışmadan dolayı. Rapor da olumlu bir rapor” dedi. Bazı Meclis üyelerinin kamuoyunda yer alan, Cumhur İttifakı’nın borçlanma konusunda Büyükşehir’in önünü tıkıyor algısının var olduğunu ve bunun yanlış olduğunu söylemeleri üzerine Başkan Seçer, “Ancak Sayın Yerlikaya’nın ve Sayın Kılınç’ın değerlendirmelerine ilişkin de mutlaka ben de bir şeyler söylemek isterim. ‘Toplumda engelleme algısı var, bu yanlış bir algı, bunu da belirtelim, altını çizelim’ yaklaşımını doğru bulmuyorum açıkçası. Neden? 3 yıllık çalışma süremize baktığınız zaman, şu ana kadar Meclis’e getirdiğimiz borçlanma taleplerinden 2019 yılında 164 milyon lira borçlanabildiğimizi görebilirsiniz. Ayrıca geçen yıl 2021 yılında, yılın bitmesine bir hafta kala, mahkeme kararı sonucunda aldığımız borçlanma yetkisinin, 261 milyon liralık borçlanma yetkisinin ancak 20 milyon TL’sini kullanabilmiştik. Çünkü bankalar bizden, ya İller Bankası Teminat Mektubu istedi ya çok yüksek faiz istedi. Biz de tabi ki yüksek faizi elimizin tersiyle iteriz. Yani biz müflis tüccar değiliz. Mersin Büyükşehir Belediyesi müflis tüccar değildir. Uygun olduğu şartlarda kredi kullanır Mersin Büyükşehir Belediyesi. Ona göre planlamasını yapar. Onun içindir ki, bütçe sunumlarında dikkat edin, bizim bütçe hem gelir hem gider gerçekleşme oranı % 100’e yakındır. Biz hayali bir iş yapmayız” dedi.

“Mersin Büyükşehir Belediyesi mali disiplini sağlamış Türkiye’deki örnek gösterilecek Büyükşehir Belediyelerinden bir tanesidir”

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin mali disiplini sağlamış Türkiye’deki örnek gösterilecek Büyükşehir Belediyelerinden bir tanesi olduğu vurgusunu yapan Başkan Seçer, “Hani siz şu anda 310 milyon lira Meclis olarak bize borçlanma yetkisini verirseniz, biz bunu haraç mezat faizi, opsiyonu, vadesi ne olursa olsun, batan geminin malları deyip almayız, öyle bir derdimiz yok. Mersin Büyükşehir Belediyesi mali disiplini sağlamış Türkiye’deki örnek gösterilecek Büyükşehir Belediyelerinden bir tanesidir. Bir kere bunu bilelim. Belediyemiz değerlidir, Belediyemiz çok önemlidir. 2020 yılında 250 milyon lira talebimiz oldu. O zaman Meclis uygun görmedi. Daha sonra 265 milyon lira talebimiz oldu, yine uygun görmedi. Ve bu paraları kullanamadık. Bunun toplamda 515 milyon lira talep olduğunu belirtmek isterim. Ancak bunun 20 milyon lirasını kullanabildik. O da mahkeme kararıyla elde ettiğimiz yetkiyle. Ve 500 milyon lira gibi bir rakamı kullanamadık. Keşke şu anda komisyonda bize gösterilen anlayış, o tarihlerde gösterilseydi. Şu anda elimde rakamlar var. Bitüm fiyatlarından demir fiyatlarına, mazot fiyatlarına gerçekten çok dramatik artışlar. Biz birçok imalatı bugün bunun 3 katı, yani 1,5 milyar liraya yapacağız imalat işte o zaman belki bu 500 milyon lirayla çözecektik. Bizim itirazımız bunaydı. Diğer taraftan bitüm için Teminat Mektubu katkınız oldu. Çok teşekkür ediyoruz ama biz Teminat Mektubu alamadık. Bakın biz Teminat Mektubu alamadık. Biz İller Bankası’ndan sadece 10 milyon TL, 1 yıllık 2019 yılında yanlış hatırlamıyorsam 10 milyon TL bir Teminat Mektubu kullanabildik ama diğerini kullanamadık. Hatta geçen yıl son aya kadar ‘vereceğiz, vereceğiz, vereceğiz’ diye bekletildi, verilmedi. Bunun bilinmesi açısından anlatıyorum. Bir tartışma açmak niyetinde değilim Sayın Yerlikaya onu söyleyeyim” diye konuştu.

“Biz doğru zamanda doğru işler yaptık”

Otobüs alımı konusunda verilen desteği anımsatarak teşekkür eden Başkan Seçer, “Otobüs alımına destek verdiniz, o zaman da söylüyorum; teşekkür ediyoruz. Bizim 2029’a kadar otobüs ihtiyacımız yok. Biliyorsunuz bir 87’lik parti geldi, bir 67’lik parti geldi. Yani toplam 154 otobüs şu anda vatandaşlarımızın hizmetinde. Bu sizin de desteğinizle IBRD Kredisi için aldığım yetkiyi Temmuz ayında gelecek olan 34’ü körüklü 118 otobüs için kullandım ve bu bir hibe kredisiydi. 22 milyon avro aldık. Bunun 7 milyonu hibe. Finans masrafları, faizi vesaire 18 milyon ödeyeceğiz. Yani yine 5 milyon avro bugünkü döviz kuru ile yaklaşık olarak 100 milyon lira civarında bir hibe ile biz bunları aldık. Ve 10 yılda ödeyeceğiz. Bu Belediyemize sağladığımız önemli bir avantajdır. Bakın daha önce aldığımız otobüsler şu anda seferlere başlattığımız 154 otobüsü 48 ay vadeli aldık. Emin olun şu anda 3 katı fiyatına ancak alabilirsiniz. Biz doğru zamanda doğru işler yaptık. İşte o zaman bu 500 milyon lira gibi bir borçlanma yetkisi tarafıma verilseydi, yine Mersin Belediyesi kazanacaktı. Dolayısıyla Mersin kazanacaktı. Bizim itirazımız bunadır Sayın Yerlikaya. Diğer taraftan geçen Ağustos ayında, yani 2 ay sonra 1 yılını dolduracak, 10 ay önce, şu anda öz kaynaklarımızla finanse ettiğimiz Metro için sizden yetki aldık; 900 milyon TL ilk dilimi. Şu ana kadar Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan onayı gelmediği için bir kuruş dahi borçlanamadık biz. Kendi öz kaynağımızdan ödüyoruz ve inşaat devam ediyor, devam edecek. Biz ona göre dengelerimizi sağlayacağız ama önümüz açılsa daha hızlı bu hizmetleri veririz. Metro daha çabuk hizmete girer. Daha ucuz maliyetlerle girer. Şimdi tamam. 2021 yılında bunun ihalesi tamamlandı ama gelişen şartlar, fiyat farkları; yasayla fiyat farkı da veriyoruz müteahhitlere; bizim maliyetlerimizi artıyor. Biz o zaman bunları gerçekleştirmiş olsaydık çok daha avantajlı olabilirdik” ifadelerini kullandı.

“Umut ediyorum 310 milyon lira kredi kullanmaya çıktığımız zaman bankalarla da rahat bir pazarlık şansımız olsun”

Borçlanma noktasında Meclis’ten onay alsalar dahi İller Bankası’nın teminat mektubu istediğini belirten Başkan Seçer, daha önce yaşanan süreçleri anlatarak, “Şimdi yine aynı durumla karşı karşıyayız. Bunun altını karakalemle çiziyorum. Bunu lütfen takip edin. Vatandaşlarımız da takip etsin. Birbirimizle yarış yapmak, kolunu bükmek, birbirimizin arkasına dolanmak derdinde değiliz. Birbirimizi tuş etmek, halk karşısında mahcup etmek derdinde değiliz.  Biz samimi olarak memlekete hizmet etmek istiyoruz. Şu anda sizden, komisyondan olumlu rapor geldi. Umut ediyorum yüce Meclis’te bu konuda bize destek verir, borçlanma yetkisini alabilirim ama bir sonraki adımı da bankalar; ya iller bankası teminat mektubu verin diyor; bakın İller Bankası dediğiniz belediyelerden kesintiler yapan bir kurumdur, kamu kurumudur, var olma nedeni belediyelerdir. Biz de bir belediyeyiz ve bizim paramız oradan geliyor. Oradan geliyor paramız. Yani paramız orada. Biz istesek de aldığımız kredileri, kullandığımız teminat mektuplarını ödememezlik yapamayız çünkü para ellerinde, keser, hemen keser. Bu şekilde bir çalışma prensibi var. Ona rağmen biz mektup alamadık. Bundan sonra umut ediyorum 310 milyon lira kredi kullanmaya çıktığımız zaman bankalarla da rahat bir pazarlık şansımız olsun, çünkü faiz pazarlığı yapıyorsunuz; biz iller Bankası’ndan teminat mektubu alabiliriz. Sizler de takip edin, yurttaşlarımız da takip etsin. O zaman hem biz daha rahat denetlenmiş oluruz. Ne yaptığımızı da siz de göz önünde görmüş olursunuz” dedi.

“Biz hiçbir delikli kuruşumuzu israf etmeyiz, bu konuda çok dikkatliyiz”

Meclis üyelerinden gelen asfalt kalitesi üzerine teşekkürü de değerlendiren Başkan Seçer şunları söyledi:

“Sayın Yerlikaya’ya teşekkür ediyoruz yol yapım kalitemizle ilgili bizi de mutlu eden sözler söyledi. Şu anda Anamur seyahatimizde akşam oradaki İskele Caddesi’nin yapımını tamamladık. Orada işimiz çok 19 Mayıs Caddesi var, Ahmet Yesevi var, birçok cadde var. Mareşal Fevzi Çakmak şu anda yaptığımız, çok güzel çalışmalar yapıyoruz. Bu konuda gerçekten çok büyük paralar ödediğimiz için bu kaynakları israf etmemek için her birimiz, hepimiz yaptığımız işlerin kaliteli olması çabası içerisindeyiz. Diğer taraftan 34. Cadde ve Mimar Sinan Caddesi’nde dediniz; bakın biz şöyle yapıyoruz İsmail Bey; haklısınız neden çok güzel bir kaldırımı biz kıralım, bozalım, tekrar yapalım. Böyle bir mantık yok. Bizim kadromuz da son derece bu konuda iyi. Siz söylediniz; ‘asfaltlar çok kaliteli oluyor’ dediniz. Demek ki biz bazı yerlerde zorunluluktan yapıyoruz. Bir; daha önce engelli yurttaşlarımız için parkeler döşenmiş, engelli yurttaşlarımızın yürüyebileceği. İki; engelli yurttaşlarımızın tekerlekli araçlarının inip çıkabileceği rahatlıkta değil, ya da biliyorsunuz biz yenilediğimiz caddelerde; 2. Çevre Yolu örneğidir az önce söylediniz; daha önce belli bir prensiple yapılmış, böyle tahayyül edilmiş, böyle çizilmiş, projelendirilmiş gereksiz geniş kaldırımlar ya da refüjler yapılmış. Biz onları güncelliyoruz. Bisiklet yolu geçirebilecek şekilde yapıyoruz. Onun için de bu tip; maalesef belki de tepki alıyoruz ama; geleceğe dair önemli çalışmalar yaptığımızı düşünüyorum ama herkes rahat olsun. Hani yapboz belediyecilikte çok eleştirilen bir konudur. Vatandaşlarımız bu konuda da yerden göre kadar haklıdır.  Müsterih olsunlar. Asla biz hiçbir delikli kuruşumuzu israf etmeyiz, bu konuda çok dikkatliyiz.”

Bir Meclis üyesinin; ‘Biz gerek bitümle gerekse iç ve dış kredilerle ilgili, kredi kullanımlarıyla ilgili görevlerimizi yerine getirdiğimizi düşünüyoruz. Bundan sonrası size aittir’ cümlesi üzerine Başkan Seçer, engelleme ile uygunluk kavramlarının karıştırılmaması gerektiğini belirterek şöyle devam etti:

“Sayın Fahrettin Kılınç yerden göğe kadar haklı ama kavramları karıştırmamak lazım. Engelleme kavramının anlamı farklıdır, uygun değillik; ben bir teklifte bulunurum Meclis’e ya da bir kuruma; şu anda metroda olduğu gibi; ya da size şu anda getirdiğim borçlanma yetkisinden, talebinden 2021-2020 reddedilen borçlanma yetki taleplerime kadar bir uygunluk vardır, bir de engelleme vardır. Engelleme şudur; aslında uygundur ama karşı tarafın amacı hasıl olmasın diye, zor duruma düşülsün diye verilen karardır. Bunun adı engellemedir. Sen beni engelliyorsun, ben çaba sarf ediyorum, bir şey yapmak istiyorum, bunun adı engellemedir ama ben senden borç istiyorum, ben senden bir yardım istiyorum, ben senden; yetkilisiniz; bir onay istiyorum. Derseniz ki; ‘Sizin durumunuz buna müsait değil, siz bu borcu geri ödeyemezsiniz ki, bilançomuz buna uygun değil’ Ya da bir yetki vereceksiniz; ‘siz bu yetkiyi kullanamazsınız, bu hataya sebep olabilir, ben bunu veremem’ dediğiniz noktada bu uygun değildir anlamı taşınır. Bu uygunluktur uygunlukla tarif edilir. Şimdi ben size soruyorum; az önce söyledim son 2 yıl istediğimiz bizim borçlanma yetkisi nedir? Borçlanma yetkisi; bizim bilançomuzda yer alan, bütçe denkliği için gerekli olan finansman talebidir. Bu teknik olarak uygundur. Sizin bu konuda Meclis olarak; ‘evet biz bu borçlanma yetkisini veriyoruz’ dediğiniz noktada; ki biz mahkeme kazandık. Mahkeme dedi ki; ‘ya siz bunu zaten bütçeyi kabul ederek kabul etmişsiniz. Sizin bu yaptığınız engellemedir’ diyen mahkeme. Bir kere mahkeme kararını okuyun. Diyor ki; ‘belde halkının hizmetlerini engelleyemezsiniz’. Şimdi metro konusu var; kamuoyunun aydınlanması lazım. Şimdi bakın bir tartışma açmak istemiyoruz ama bundan rahatsızlık duymayın. Bakın ben İsmail Bey’in, Fahrettin Bey’in söylediklerinden rahatsızlık duymadım. Nezaketli bir dille açıklıyorum. Dediler ki engelleme gibi bir algı var. Örneğin metro; arkadaşlar benim bilançomun metronun bize 900 milyon liralık dış kredi kullanımına engel bir durumu yok. Ben borçsuz bir belediyeyim. Şu anda en son bilanço burada. En son bilançom burada, benim 1 milyon 500 küsur bin lira borcum var. Benim söylediğim o. Yani dolayısıyla engellemeyle; vatandaşlarımız bunları bilsinler. Herhalde anlaşılmıştır. İnşallah bundan sonra vatandaşlarımızın engelleme gibi yanlış bir algıya kapılmasına neden olmayacağız, ona fırsat vermeyeceğiz. Biz böyle kabul ediyoruz, böyle olsun bundan sonra.”

Konuşmaların ardından ilgili madde oy birliği ile kabul edildi. Başkan Seçer, “Çok teşekkür ediyoruz hem komisyonumuza hem Meclisimize” diye konuştu.

“Bir Bilim Merkezi yapıyoruz Yenişehir’de”

Yenişehir İlçesi, Kocavilayet Mahallesinde 9473 ada ve 3 parsel No’lu taşınmaz üzerinde Büyükşehir Belediyesi’nin tasarrufunda bulunan İklim ve Çevre Bilim Merkezi içinde yer alan planetaryum kısmının ve bağlı deney düzeneklerinin yapılması amacıyla Ceynak Lojistik ve Ticaret A.Ş. tarafından firma isminin planetaryum binasında görünmesi şartıyla, 530 bin dolar şartlı bağış yapılması konusu Meclis toplantısında oy çokluğuyla kabul edildi. Başkan Seçer konuyla ilgili; “Bu bir şartlı bağış teklifi. 530 bin dolar. Bir Bilim Merkezi yapıyoruz Yenişehir’de. Buranın planetaryum bölümünü bu firma üstlenecek ve firmanın ismini verme kaydıyla. Tabi bu çalışma sadece 500 bin dolarlık bir çalışma değil, çok daha büyük bir çalışma ve Mersin için de, öğrencilerimiz için de muazzam bir tesis olacak. Biz karşılıyoruz, bulabildikçe de sponsor buluyoruz ama biz zaman yitirmemek için; çünkü çok yer gezdik, araştırdık, yurtiçi, yurtdışı… Burada Mersin’e yaraşır bir şekilde bir Bilim Merkezi oluşturmak istiyoruz. Bu Türkiye’nin birçok yerinde var. Ben hafta sonu Eskişehir’deydim. Orada da çok güzel bir Bilim Merkezi kurulmuş. Aslında bunu TÜBİTAK destekliyor. Biz TÜBİTAK’a müracaat ettik, bize destek olmadı, hadi onu da sorgulamıyoruz. Ama biz kendi çabamızla başlatalım, Mersin’de bu konuda yardımcı olmak isteyen iş insanları, kurumlar, bu odalardır, bunların da tabi ki desteklerini sağlamaya çalışıyoruz. Durum bundan ibarettir” diye konuştu. Meclis toplantısında ayrıca Ulusal Turunçgil Konseyi tarafından Dünya Turunçgil Kongresi için istenen katkılar ile ilgili protokol imzalama yetkisinin Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Vahap Seçer’e verilmesi ile kadın ve çocuk sorunlarına ilişkin yapılacak olan ortak çalışmalara ilişkin işbirliği koşullarının belirlenmesi amacıyla Mersin Baro Başkanlığı ile Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanacak protokol ile ilgili madde de oy birliğiyle kabul edildi.

mersinistikbal

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2

banner10