18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108. Yıldönümü Ve Şehitleri Anma Günü Vesilesiyle Mersin Şehitliğinde Tören Düzenlendi

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108. Yıldönümü Ve Şehitleri Anma Günü Vesilesiyle Mersin Şehitliğinde Tören Düzenlendi

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108. Yıldönümü Ve Şehitleri Anma Günü Vesilesiyle Mersin Şehitliğinde Tören Düzenlendi

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108. Yıldönümü Ve Şehitleri Anma Günü Vesilesiyle Mersin Şehitliğinde Tören Düzenlendi

Mersin Valisi  Ali Hamza Pehlivan’ın katılımıyla, Mersin İlimizde “18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 108’inci Yıl Dönümü ve Şehitleri Anma Günü” vesilesiyle, Mersin Şehitlik Anıtı ve Mersin Şehitliğinde tören düzenlendi.

Programda, Valimiz Ali Hamza Pehlivan, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Fuat Gedik, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ile Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Mersin Şube Başkanı Fatih Tuncer tarafından Şehitlik Anıtına çelenk sunuldu. Saygı atışı yapılması ve saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşımız okundu. Askeri okul öğrencisi tarafından şiir okunan anma programında daha sonra Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Mersin Şube Başkanı Fatih Tuncer ile Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanlığı İkmal Yüzbaşı Fatih Talay günün anlam ve önemine dair birer konuşma yaptı.

Valimiz Ali Hamza Pehlivan, Şehitlik Defteri’ni imzalayarak deftere yazdığı metni okudu. Vali Pehlivan, Şehitlik defterine yazdığı metinde şu ifadelere yer verdi:

“Aziz şehitlerimiz!

Çanakkale Deniz Zaferi'nin 108’inci yıldönümünde şehitlerimizi anma günü vesilesiyle huzurunuzdayız.

Sizler vatana sevgi, bayrağa saygı, mukaddesata hürmet, millete sevda, tarihe vefa duygularıyla harmanlanmış bağımsızlık aşkıyla kuşandınız, yollara düştünüz, cephelere koştunuz.

Gövdenizi siper ederek vatan toprağını korudunuz, her karışını kanlarınızla suladınız, canınızı feda ettiniz ve en yüce makamlardan Şehitlik mertebesine eriştiniz.

İstiklaline ve istikbaline sevdalı bir milletin evlatları olarak ezelden beridir hür yaşadığımız gibi ilelebet hür ve bağımsız yaşayacağımızı tüm dünyaya gösterdiniz.

Rengini mübarek kanlarınızdan alan al yıldızlı al bayrağımızı asla boynu bükük bırakmadınız. Bu aziz vatanın dört bir yanında daima gururla dalgalandırdınız.

Kutsalımıza, namahrem düşman ellerin değmesine müsaade etmediniz. Şehadetleriyle dinin temeli olan ezanın, sonsuza kadar yurt semalarında inlemesi için mücadele ettiniz” ifadelerini kullandı.

Vali Pehlivan sözlerinin devamında; “Sizin bu kahramanlıklarınız, kazandığınız Çanakkale gibi destansı zaferler sayesinde bugün başı dik, alnı açık olarak bizlere emanetiniz olan bu güzel vatanımızda özgürce yaşadığımızın bilinci içerisindeyiz.

Sizlere olan minnettarlığımızı göstermenin yegane yolunun ancak uğruna canını feda etmekten kaçınmadığınız vatanımıza, terimizin son damlasına kadar çalışarak sahip çıkmaktan geçtiğinin idrakindeyiz. Nasıl ki siz Çanakkale'de, Kurtuluş Savaşı'nda ve sayısız diğer savaşlarda birleşerek milletimize diz çöktürmek vatanımızı parçalayıp ülkemizi yok etmek maksadıyla saldırıya geçen düşman ordularına geçit vermediniz. Bugün de evlatlarınız, vatanımızın birlik ve bütünlüğünü bozmaya yeltenen şer odaklarına, hain terör örgütlerine, onların dahili ve harici destekçilerine asla geçit vermedi, vermeyecek, cansiperane mücadelesini sürdürecektir.

Bugünün nesilleri olarak, yaptığınız fedakarlıkları unutmayacak, unutturmayacak, güveninizi boşa çıkarmayacak, emanetinizi var gücümüzle korumaya; verdiğiniz kutlu mücadeleden ilham alarak yürüdüğünüz yolu yolumuz bilerek sizlere layık olmak, tarihimizden milli ve manevi değerlerimizden güç alarak ülkemizi bilimde, teknolojide, hayatın her alanında muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmak için yılmadan, yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz.


Bu azim, inanç ve kararlılıkta olduğumuzu, sevginizi yüreğimizde, isimlerinizi hafızamızda ölümsüz kıldığımızı bir kere daha belirtiyor yüce Allah katında en yüce mertebelerle müjdelenen siz Aziz Şehitlerimizi minnet, saygı ve rahmetle yad ediyorum. Ruhunuz şad olsun” dedi.

Törende daha sonra şehitlik önünde Kur’an-ı Kerim okundu, dualar edildi. Anma programında Vali Pehlivan, beraberindekiler ile birlikte Aziz Şehitlerimizin kabirlerine karanfil bıraktı, Şehitlerimizin aileleri ve yakınları ile bir süre görüştü.

Mersin Akbelen Şehitliği’nde düzenlenen programa; Valimiz Ali Hamza Pehlivan, Mersin Milletvekilleri Hacı Özkan, Baki Şimşek ve Cengiz Gökçel, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Fuat Gedik, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Cumhuriyet Başsavcısı Tolgahan Öztoprak, Vali Yardımcısı Alp Eren Yılmaz, Toroslar Kaymakamı İbrahim Çenet, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Mersin Şube Başkanı Fatih Tuncer, il protokolü üyeleri, akademisyenler, kamu kurum ve kuruluş ile STK temsilcileri, kurum müdürleri, Aziz Şehitlerimizin aileleri, Gazilerimiz, mülki, askeri ve adli erkan ile çok sayıda vatandaşımız katıldı.

mersinistikbal

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER