Gençlerle Başbaşa…

Gençlerle Başbaşa…

Prof. Dr. Ali Fuat Başgil’in gençlere yazdığı “Gençlerle Başbaşa” el kitabı beni çok etkilemişti. Gençlerin yetişkinlik çağından bir anda olgunluk çağına sıçramasına yönelik öğütler, örnekler ve tespitler yapılmış ki, okuyan her genç düşünme yeteneğini geliştirip, başarı tekniklerini yakalayıp, İradesini en iyi şekilde kullanarak kişiliğini geliştirip karakterini sağlamlaştırıp, düzgün bir ahlak terbiyesi alarak topluma verimli bir hale gelebiliyor.  Ortaokul lise arasında kitapçı bir ağabeyin bana hediye ettiği “Gençlerle Başbaşa” kitabını mutlaka her genç temin edip okumalı.

Türkiye’nin genç nüfusu oldukça iyi. Neredeyse ülkenin yedide biri civarında… Genç nüfusa sahip bir ülkenin geleceği gençler ümittir. Aydınlıktır. Kalkınmadır. Yeter ki gençlere fırsat eşitliği verilsin. Ülkesinde iş yapma becerisine kavuşsun.

Bu satırları bana yazdıran gelişme şöyle oldu. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, 80’eyakın gençlerle sohbet etti. Türkiye’nin çeşitli vilayetlerinden katılan öğrencilerin sorularını dinlerken hayran kaldım. Ayrıca Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın bu sorulara içtenlikle yanıtlar vermesi, soruların içeriğine yönelik aydınlatıcı, eğitici örnekler vermesi de oldukça güzeldi.

Gençlerin sorduğu sorular o kadar içten ve samimi idi. Birçok gazetecinin bile sormayı düşünmeyeceği sorular soruldu. İsrail’in Filistin halkına yaptığı zulümler sorulurken  ‘ne zaman sona erecek’ şeklinde sorulması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’da; Filistin halkına gençlerin sahip çıkması ve bilgi sahibi olması için tarihi sürecini bile anlatıyor. Türkmen ilinde (Irak-Kerkük) yaşanan çileleri soran bir gencin, “100 yıllık bu hasret sona erecek mi?” diyerek Kerküklülerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı bekliyor şeklinde sorusana devam ederek “Ne zaman geleceksiniz” şeklinde sorusunu yöneltiyor… Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkmen ilinde ve zulüm gören halklarla ilgili mücadelelerini kararlılıkla sürdürdüklerini anlatıyor…

Gerçekten yeni nesil gençler beni hayran bıraktılar. Sağlıktan. Eğitimden, iç ve dış siyasetten akıllara ne geldiyse gençler içtenlikle sorularını Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sordular… Yanıtlarını aldılar.

Gençlere sahip çıkılmasının onları topluma hazırlamanın en güzel örneğini Kütüphane söyleşisinde yaşadık. Teşekkürler Sayın Cumhurbaşkanım…

Gelecek gençlerdedir.

Sağlıcakla Kalın. Mutlu Kalın.

YORUM EKLE

banner2