Gazeteci gözüyle Kovid-19 Değerlendirmesi

Gazeteci gözüyle Kovid-19 Değerlendirmesi

Az Kaldı Kaldı Kurtuluşa

Evde Kalmaya Devam Et Türkiye

Dünyayı tehdit eden Kovid-19 virüs salgını ülkemizde de Mart ayının 11’inde ilk vaka olarak görüldü. Yurt dışı kaynaklı olan ilk vakanın ardından Bilim Kurulu tavsiyeleri ile Sağlık Bakanlığı'nca alınan tedbirler kapsamında virüs salgını ile yoğun bir mücadele başladı. Bütün sağlık kuruluşlarına ve çalışanlarına virüs hakkında detaylı bilgiler içeren genelge yayınlandı.

 

Ülkemizin tüm kuruluşlarının seferber olduğu bu mücadele adeta savaş veriliyor şeklinde oldu. Ve insanların Sağlık Bakanlığının önerisi olan “14 Kurala' uyulması istendi, “Evde Kal” çağrısı ile virüsün insandan insana bulaşma riskinin azaltılması istendi. İnsanların bir arada bulunduğu toplantılar yasaklandı. Kahvehaneler barlar kapatıldı. 65 yaş üstü insanlarımıza sokağa çıkma yasağı uygulandı İlk anlarda bayağı bir sıkıntı yaşandı ise de sonra 65 yaş üstü insanlarımızın çoğu bu kısıtlamaya uydu. Ardından 20 yaş altı gençlere de sokağa çıkma kısıtlaması getirildi. Onlarda sokağa çıkmadı. Şehirlerarası seyahat yasağı getirildi. Ülkemiz dışında yaşayan Türk vatandaşlarının yurda dönüşleri sağlandı. Maske takılma zorunluluğu getirildi, Devletimiz 20 ve 65 yaş arası tüm vatandaşlara ücretsiz maske dağıtımını gerçekleştirdi, halen devam ediyor. Hükümet aldığı ekonomik kararlar ile iş dünyasının sıkıntılarına çare olmaya devam etti, işsizlik ödenekleri, muhtaç ailelere 1000 TL. Yardım, düşük faizli ve ödeme kolaylığı ile bankalardan kredi sağlanması desteği gibi alınan tedbirler ile ekonominin ayakta kalması hedeflendi. 65 yaş üstü Emeklilerin maaşları evlerinde verildi. Eğitimde uzaktan eğitim süreci başladı ve devam ediyor. Cezaevlerindeki bazı hükümlülere, çıkartılan yasa ile salıverilmeleri sağlandı ve en önemlisi çıkartılan yasa ise sağlık çalışanlarına yapılan şiddetin cezası ağırlaştırıldı. Koronavirüs ile mücadele günlerinde sağlık çalışanları her gün saat 21'de Türk halkı tarafından evlerinin balkonlarından alkışlandılar. Salgın virüsle savaşlarında, onlara destek oldular.

 

Türk Milletinin yardımlaşma duygusu bir kez daha ortaya çıktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “Biz Bize Yeteriz” sloganı ile başlattığı yardım çağrısına uyuldu ve 1 milyar 800 milyona yakın bir bağış toplandığı bildirildi. Yardım kampanyası hala devam ediyor. Vatandaşlar için 'Korona yaz 8119'a gönder duyurusu ile 10.TL bağışta bulunmaları sağlanıyor.

İlerleyen günlerde test sayısı, vaka sayısı, ölüm sayısı ve iyileşen hasta sayıları ile yoğun bakımda yatan hasta sayısı ile entübe olan hasta sayıları her gün Sağlık Bakanlığınca düzenli olarak verildi ve halk bilgilendirilmiş oldu… Hafta sonları 30 büyükşehir ve Zonguldak ilinde sokağa çıkma kısıtlamaları tedbirleri ile ülkemizde salgın hastalığının hızında düşmeler görüldüğü açıklandı.

 

 27 Nisan 2020 tarihine gelindiğinde ise konuşulan son durum Mayıs ayı sonu itibari ile kısıtlamaların yavaş yavaş ortadan kalkacağı dile getirilmeye başlandı. ‘23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ ise virüs salgını tedbirleri çerçevesinde evlerde kutlandı.

Mersin yerel yönetimi başarılı bir süreç geçiriyor. Koronavirüs-19'un yayılma hızının arttığı günlerde Mersin'de vaka sayısının oldukça düşük görüldüğü dikkat çekti.  Söylenen net bir rakam olmasa da 200'lü rakamlarda hasta sayısının olduğu ve 12 kişinin vefat ettiği bilgisi paylaşıldı.

Gerek Valiliğin koordine ettiği Umumi Hıfzısıha Kurulu'nun tedbirleri, “Vefa Sosyal Destek Kurumu” oluşturuldu ve onun yardımları,  gerekse belediyelerin hepsinin başta hijyen ve temizlik olmak üzere sosyal ihtiyaç konularının da,  seferber olduklarını gördük. Gıda yardım kolileri, maske ve hijyen maddelerinin bol bol dağıtıldığını gördük.  İnsanların bir arada bulunma zorunda olduğu kamu kurum kuruluşları, toplu taşıma araçları, parklar, cadde ve sokaklar belediyelerce ilaçlandı. Vatandaşların sık sık ateşleri ölçüldü. Dezenfekte kabinleri kuruldu. Emniyet mensupları ise trafikte denetimlerini sıksık tekrarladılar, vatandaşların ateşlerini ölçtüler. 

Mersin’de ilklerde yaşandı. Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz telekonferans yöntemi ile basın mensupları ile toplantı yaptı. Ardından MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan’da basın mensupları ile toplantı yaptı...

 

Az kaldı Türkiyem, az kaldı Mersinim “Evde Kal” evde kalmaya devam et!

 

YORUM EKLE

banner2

banner10