​​​​​​​Toroslar’dan Muhtarlara Büyük Destek

Başkan Yılmaz, "2022 yılının ülkemize ve tüm dünyaya sağlık, huzur, mutluluk ve başarı getirmesini diliyorum" dedi.

​​​​​​​Toroslar’dan Muhtarlara Büyük Destek

Toroslar’dan Muhtarlara Büyük Destek

Başkan Yılmaz, "2022 yılının ülkemize ve tüm dünyaya sağlık, huzur, mutluluk ve başarı getirmesini diliyorum" dedi.

Toroslar Belediyesi, 2022 yılının ilk meclis toplantısını gerçekleştirdi. Muhtarlara verilen ayni desteğin yüzde 36 oranında artırılmasının oy birliğiyle kabul edildiği toplantıda, Mersin Uluslararası Müzik Festivaline de 150 bin liralık katkı sağlanması kararlaştırıldı.

Ocak ayı toplantısı, Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz başkanlığında saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Başkan Yılmaz, gündem maddelerinin görüşülmesine geçmeden önce yaptığı konuşmada, meclis üyelerinin yeni yılını kutladı.

Bir ve beraber olmanın önemine dikkat çeken Başkan Yılmaz, “Geçtiğimiz yıllar ülkemiz ve tüm dünya, pandemiye bağlı gelişmelerden dolayı zor süreçlerden geçti. Temennimiz 2022 yılının geçtiğimiz yılların olumsuzluklarını taşımamasıdır. Bunu sağlamak, güçlü olmak elimizde. Biz bir aileyiz. Bir ve beraber oldukça tüm güçlükleri birlikte aşarız. Allah birliğimizi, beraberliğimizi daim eylesin” diye konuştu.

“BAŞKAN YILMAZ, “3 OCAK MERSİN’DE YAŞAYAN HERKESİN BAYRAMI, GURURUDUR”

Tüm kentte coşkuyla kutlanan 3 Ocak Kurtuluş Günü hakkında konuşan Başkan Yılmaz, “3 Ocak Mersin’in ortak paydasıdır. Anadolu’nun her yerinde, işgal kuvvetlerine karşı yerel halk bir araya gelmiş, kahramanlık destanı yazarak düşmanı yenmiştir. O açıdan 3 Ocak Mersin’de yaşan herkesin bayramı, gururudur. Bu mücadelede kan veren, can veren, alın teri döken tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhları şad olsun” ifadelerini kullandı.

“TOROSLAR, GENİŞ VE GELİŞEN BİR BÖLGE”

2021 yılında gerçekleştirdikleri hizmetlere de değinen Başkan Yılmaz, “Taziye evleri ile ilgili fizibilite çalışmalarımızı yaptık. Yol çalışmalarımız kapsamında da 83 bin ton asfalt, 500 bin metrekare parke taşı döşedik. 17 günlük kapanma döneminde ve sonrasında hemşehrilerimizin her derdine çare olmak için çalıştık, çalışmaya devam ediyoruz. Kapanma döneminde 60 binin üzerinde çağrı aldık.  50 binin üzerinde de yardım kolisi dağıtımı gerçekleştirdik. Bu süreçte ekonomimizin bel kemiği esnaflarımıza da destek sağlayarak onlara can suyu olmak istedik. Yaylalarımızda, çiftçilerimizle birlikte düzenlediğimiz etkinliklerimizde amacımız üretilen tarım ürünlerinin ve kentimizin tanıtımı yapmak. Toprağı bereketlendiren çiftçilerimiz bizler için çok değerli. Bölgemiz geniş. Çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz.  Sosyal belediyecilik anlayışıyla çalışıyoruz ve bu doğrultuda toplumumuzun her kesimi ile iletişim kurmayı önemsiyoruz” ifadelerini kullandı.

DENETİM KOMİSYONU ÜYELERİ BELİRLENDİ

Başkan Yılmaz'ın konuşmasının ardından Denetim Komisyonu üyeliği seçimi yapıldı. Yapılan oylamada Belediye Meclis Üyeleri Salih Özbay, Atilla Parlak, Fatma Özer, Hasan Çağanay ve Eren Türker Denetim Komisyonu üyesi seçildi.

"MUHTARLIKLARA VERİLEN AYNİ YARDIM DESTEĞİ ARTIRILDI"

Toplantıda belediye sınırları içerisindeki toplam 67 mahalle muhtarlığına verilen aylık ayni yardımın geçtiğimiz yıla göre yüzde 36,2 artırılmasına ilişkin teklif görüşülerek oy birliğiyle kabul edildi.

Başkan Yılmaz, muhtarlıkların hemşehrilerimize daha iyi hizmet edebilmeleri amacıyla verecekleri ayni yardımın hayırlı olmasını dileyerek; "Ortak hedefimiz halkımıza hizmet etmektir. Muhtarlıklarımızın elektrik, su, internet, telefon, yakıt ve akaryakıt gibi benzeri giderlerin karşılanması amacıyla belediye olarak yaptığımız aylık ayni yardımı bu yıl daha da artırdık. Tüm muhtarlarımıza hayırlı olsun" dedi.

“MÜZİK FESTİVALİ KENTİMİZİN YÜZ AKI”

Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin, kentin ulusal ve uluslararası alanda tanıtılmasında büyük bir rol üstlendiğini kaydeden Başkan Yılmaz, “Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin bu yıl 20. si gerçekleştirilecek.  Bu festival kentimiz için güzel, yüz akı bir organizasyon. Toroslar Belediyesi olarak bu organizasyona destek vermeyi önemsiyoruz” diye konuştu.

7-21 Mayıs 2022 ile 18 Haziran 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan “20. Mersin Uluslararası Müzik Festivali” için belediye bütçesinden maddi destek sağlanmasına ilişkin teklif,  görüşülerek oy birliğiyle Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

Toplantıda, mülkiyeti Toroslar Belediyesine ait olan Arpaçsakarlar Mahallesi O33-A-13-C-4-A pafta 5761 ada 17 no’lu parselin okul yapılmak üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğüne tahsis edilmesine ilişkin teklif görüşülerek, İmar ve Bayındırlık ile Çevre ve Şehircilik Komisyonlarına sevk edildi.

Tapunun Mersin İli, Toroslar İlçesi, Horozlu Mahallesi, 133 ada 4 parsel ve 188 ada 1 parsel için hazırlatılan 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliğine ait İmar ve Bayındırlık Komisyonu ile Çevre ve Sağlık Komisyonu Ortak Raporu görüşülerek, oy birliğiyle kabul edildi.

830 hektar alanda hazırlanan “Mersin İli, Toroslar İlçesi, 3. Etap 1/1000 ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planına" ilişkin komisyonların ortak raporu görüşülerek, çalışmaların devam etmesi dolayısıyla tüm komisyonlara 1 ay ek süre verilmesi oy birliğiyle kabul edildi.

Belediye meclisinin 2022 yılı için aylık tatili, oy birliğiyle Ağustos ayı olarak belirlendi.

Toroslar Belediye Meclisi'nin Şubat Ayı Meclis Toplantısı ise 1 Şubat 2022 Salı günü saat 14.00'de Yunus Emre Kültür Merkezi'nde yapılacak.

mersinistikbal

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER