Sabri Tekli: MTOSB’yi bir şehir olarak planlıyoruz

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Mersin Şube Başkanı Sait Kayan ve yönetim kurulu üyeleri Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’ni (MTOSB) ziyaret ederek bölgenin çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Sabri Tekli: MTOSB’yi bir şehir olarak planlıyoruz

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Mersin Şube Başkanı Sait Kayan ve yönetim kurulu üyeleri Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’ni (MTOSB) ziyaret ederek bölgenin çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Gerçekleştirilen toplantıya MTOSB Başkanı Sabri Tekli, MÜSİAD Mersin Şube Başkanı Sait Kayan, MTOSB Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Orgun, Denetim Kurulu Üyesi Mehmet Atilla, Müteşebbis Heyet Üyesi Ali Kıraç, MTOSB Bölge Müdürü Halil Yılmaz ve MÜSİAD Mersin Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

MTOSB’nin çalışmaları hakkında bilgi veren Başkan Sabri Tekli, bölgenin hızla geliştiğini belirterek gelişim ve büyüme hedefleri olduğunu ifade etti. Tekli, “Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgemizin değerli sanayicilerine, özellikle üreten kesime hizmet vermek beni son derece mutlu ediyor. Bölgemizde İSO ilk 500’e girme başarısı gösteren 10 firmamız var. Bir o kadarda ikinci 500’de yer alan ve birinci 500’ü zorlayan firmalarımız var. Her geçen gün sanayi parsel sayımız ve istihdam sayımız artıyor. Bizim vizyonumuz da misyonumuz da MTOSB’yi daha ileriye taşımaktır. Bu bağlamda çok ciddi çalışmalarımız var. Hatta iş dünyası olarak Çukurova Havzası yaratma konusunda ciddi adımlar atıyoruz. 4. Bölgemizin onayını da geçtiğimiz cuma günü komisyondan çıkarttık. Sanayicimizin sıkıntısı bizim sıkıntımızdır. Biz Mersin’e karşı görevimizi yapıyoruz, vergimizi ödüyoruz. Bu kazancımızı ve vergilerimizi değerlendirme noktasında tek bir talebimiz var; Uulaştırma… Otoban bağlantımızın 2 buçuk km’lik bir kısmını neticelendirdik fakat diğer hat yapılırken deprem felaketi ile karşılaştık ve bundan kaynaklı bir aksama yaşadık. Bizim şu anda tek gayemiz sanayicilerimizin ve burada istihdam edilen vatandaşlarımıza ulaşım imkanı sağlayabilmektir. Mersin’den kalkıp önünde MTOSB yazan bir tane minibüs hattı yok. Bölgemiz için şu anda en acil çözüm üretmemiz gereken konu bu’ dedi.

5. BÖLGEDE SONA GELİNDİ

Başkan Tekli, ‘5. Bölgemizin yer seçimi de yapıldı, onaylanması da eli kulağında. Bu konu ile ilgili olumsuz bir geri dönüş almadık. 260 Hektarlık bu alanı ilan ettiğimiz zaman bu güne kadar bize olan talepleri fazlası ile karşılayacaktır. Onaylandıktan sonra da plan, proje ve tecrübelerimizin ışığında 5. Bölgemizi de 2 yıl içerisinde hayata geçireceğimize inanıyorum.  Firmalarımız bu yıl İDEF fuarında harikalar yarattı. Geçen yıl 7 firma ile katıldığımız fuara bu yıl 10 firma ile katılım sağladık. Sanayicilerimiz burada birebir ciddi anlaşmalara imza attılar. Savunma Sanayi alanında ciddi bir şekilde büyüyoruz. Çukurova Kalkınma Ajansımızın bu alandaki yüzde 50 oranındaki hibe desteği mevcut.  Bunun dışında MTOSB sınırları içerisinde kurduğumuz ve tamamlanmak üzere olan 120 öğrencili bir kreşimiz var. Küçük çocuğu olan çalışan kadınlarımız için elzem ihtiyaç olarak gördüğümüz kreş projemizin aynısını ikinci bölgemiz için de planlıyoruz. İki bölgemize de iki adet akaryakıt istasyonu ve otel yapmayı düşünüyoruz ve MTOSB’yi bir şehir haline getirmeyi hedefliyoruz. Daha yapacak çok işimiz var, yolumuz uzun” dedi.

KAYAN: LOBİ OLUŞTURULMALI

Kentin sorunlarının el birliği ile aşılması gerektiğine dikkat çeken MÜSİAD Mersin Şube Başkanı Sait Kayan, birlik ve beraberlik mesajı vererek MÜSİAD Mersin olarak kentin ileriye taşınmasında en büyük destekçilerden biri olabileceklerinin altını çizdi.

Başkan Kayan, “Şehrin ihtiyaçlarını konuştuğumuzda önümüze kocaman bir tablo çıkıyor. Bunları zamana yayarak bir an önce bir lobi oluşturup çözüm noktasında çalışmalar üretmemiz gerekiyor. Aslında en büyük problemlerimizden bir tanesi şudur; şehrin gelecek vizyonu ile alakalı çalışmaları hepimiz biliyoruz. Bunlardan bir tanesi de sanayi sektörü. Mersin şuanda birçok ile oranla Türkiye’nin sanayi alanındaki cazibe merkezi haline geldi. Mersin’in faydasına olacak tüm işlerde birlikte hareket etme ve proje üretmeye her zaman açığız. MÜSİAD ailesi olarak kentimizin ileriye taşınmasında elimizi taşın altına koymaya hazırız” dedi.

mersinistikbal

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER