banner18
banner12

6 Bin Arazi Sulamaya Açıldı

6 Bin Arazi Sulamaya Açıldı

GENEL MÜDÜR YILDIZ MÜJDEYİ VERDİ

‘’MERSİN ANAMUR ALAKÖPRÜ SULAMASINDA 6 BİN DEKAR ARAZİ SULAMAYA AÇILDI’’

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Mersin iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Mersin ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır. Mersin Anamur Alaköprü Sulama inşaatında çalışmalar devam etmektedir. Örtüaltı (sera) yetiştiriciliğinde Ülkemizin en önemli coğrafyaları arasında yer alan ve özellikle muz üretimi ile bir marka haline dönüşen Anamur ilçemizde 65 bin 900 dekar zirai alan cazibeli, 17 bin 700 dekar zirai alan ise pompajlı olmak üzere toplamda 83 bin 600 dekar zirai arazi sulanacaktır.

Proje ile Anamur sulaması ve Bozyazı sulaması ana kanallarının üst kotlarında bulunan tarıma uygun alanların sulanması ve mevcut Anamur sulamasının rehabilitasyonu amaçlanmıştır.

Mersin Anamur Alaköprü Barajı rezervuarından alınacak suyla 12 ay sulama yapılan Anamur Ovasındaki tarımsal ekonomiye büyük katkı sağlayacak olan Projenin tamamlanması ile birlikte pompajlı sulama yapılacak olan 17 bin 700 dekar zirai arazide dekar başına yıllık 27 bin 500 TL, cazibeli sulama yapılacak olan 65 bin 900 dekar zirai arazide ise dekar başına yıllık 29 bin 700 TL gelir artışı sağlanmış olacaktır.

Çalışmalar kapsamında 6 bin dekar tarım arazisinde çalışmaların tamamlanarak, 23 Haziran 2021 tarihi itibariyle fiziki olarak sulamaya açıldığını müjdeleyen DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, ’Boru hatları sorunsuz şekilde doldurulmuş ve tüm teknik testler başarı ile tamamlanmıştır. Projenin tamamlanmasıyla Alaköprü Sulamasında toplamda 83 bin 600 dekar sulamaya açılacaktır.  An itibari ile fiziki olarak ilk kez 6 bin dekar alan sulamaya açılmıştır.

Projemiz tam kapasiteyle hayata geçtiğinde sürdürülebilirlik açısından oldukça önemli kazanımların yanında ülkemiz ekonomisine yıllık yaklaşık 2,4 milyar TL ilave gelir getireceği hesaplanmaktadır. ‘dedi.

mersinistikbal

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER