VALİ PEHLİVAN YÜKSEK ÖĞRETİM ÖĞRENCİ YURDUNDA İNCELEMELERDE BULUNDU

Vali Ali Hamza Pehlivan, Yenişehir İlçesinde yapımı tamamlanan yüksek öğretim öğrenci yurdunda incelemelerde bulundu.

VALİ PEHLİVAN  YÜKSEK ÖĞRETİM ÖĞRENCİ YURDUNDA İNCELEMELERDE BULUNDU

VALİ ALİ HAMZA PEHLİVAN YENİŞEHİR İLÇESİNDE YAPIMI TAMAMLANAN YÜKSEK ÖĞRETİM ÖĞRENCİ YURDUNDA İNCELEMELERDE BULUNDU

Valimiz Ali Hamza Pehlivan, Yenişehir İlçesinde yapımı tamamlanan yüksek öğretim öğrenci yurdunda incelemelerde bulundu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı yatırım programı kapsamında, Mersin Üniversitesi Çiftlikköy kampüsünde 41.285 m² alan üzerine inşa edilen yüksek öğretim yurdun binalarında incelemeler yapan Vali Pehlivan, yaptığı açıklamada; “Gençlik ve Spor Bakanlığımızın yatırım programları kapsamında yapımı tamamlanan ve şu anda tefrişatı hızlı bir şekilde yapılmakta olan yurt binasındayız. Bu binamızın tamamlanmasıyla birlikte Mersin İlimizde öğrenci barındırma kapasitemiz 18 bin sayısına ulaşacak.

Şu an itibariyle İlimizde 10 yurdumuz var ve bu yurtlarımızda 16 binin üzerinde öğrencimizi barındırıyoruz.

Yurtlar ve çevresinde oluşturulacak hizmet binalarının toplam kapalı alanı ise 78.800 m² olacaktır.

İnşaat süreci tamamlanan yurdumuz toplam kapasitesi 1250 kişilik kapasitesi ile yüksek öğretim öğrencilerimize barınma imkânı sağlayacaktır.

İçinde bulunduğumuz eğitim öğretim sezonunda hiçbir öğrencimiz barınma sıkıntısı yaşamayacak şekilde öğrencilerimizin yurt ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik tedbirlerimizi almıştık. Valiliğimizin himayesinde, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüz ve ilgili arkadaşlarımızın gayretleriyle ve ebetteki Gençlik ve Spor Bakanlığımızın destekleriyle gerekli kapasiteleri oluşturarak öğrencilerimizin barınma ihtiyaçlarını karşıladık.

Bu bloğun bitişiğinde geçtiğimiz eğitim öğretim başında hizmete aldığımız ve kız öğrencilerimizi barındırdığımız yurt binamız var ve orada 2 bin öğrencimiz barınıyor.

41.285 m² alanı üzerine inşaat edilen öğrenci yurdu iki blok olarak planlanmıştır. A blok 1.500 kişi kapasiteli olup; bodrum ve zemin kat hariç olmak üzere 8 kattan oluşan toplam kapalı alanı ise 47.885 m²’dir. A blokta, 13’ü engelli odası olmak üzere toplam

503 oda bulunmaktadır. Ayrıca 235 kişilik konferans salonu ve 504 kişilik yemekhane bunun yanında etüt salonları, çamaşır yıkama ve kurutma alanları bulunmaktadır.

Biraz önce gezdiğimiz bloğumuzda toplam kapalı alanı 30.132 m²dir. 8’i engelli odası olmak üzere toplam 308 oda bulunmaktadır. Ayrıca 129 kişilik konferans salonu ve 300 kişilik yemekhane bulunmaktadır.

Yurtlarımız standartlara uygun odalarımız geniş, sosyal donatıları muntazam, ortak kullanım alanları son derece titiz bir şekilde dizayn edilmiş, öğrencilerimizin rahatlıkla barınabileceği odalarla, ortak kullanım alanlarıyla, etüt salonlarıyla, konferans salonlarıyla, yemekhaneleriyle donatılmış durumda.

Bu çalışmalar ülkemizin bütün İllerinde olduğu gibi Mersin İlimizde de devam ediyor. Gençlik Spor Hizmetlerimiz bu anlamda her geçen gün daha da standartları üst seviyelere çıkıyor. Burada maksat ilimize gelen öğrencilerimizin en iyi şekilde barındırılmasını sağlamak. Mersin'imize misafir olarak gelen öğrencilerimizi en iyi şekilde ağırlamak devletimiz adına bizlere düşüyor.

İkisi devlet üniversitesi olmak üzere Mersin’de 4 adet üniversitemiz bulunmaktadır.

En çok öğrenci kapasitesi olan Mersin Üniversitemiz’de yaklaşık 45 bin civarında öğrencimiz eğitim öğretim hayatlarına devam ediyorlar.

Diğer bir devlet üniversitemiz olan Tarsus Üniversitesi de günden güne öğrenci kapasitesi ve bölümleri artış göstermektedir. Tarsus'ta da yurt kapasitemizi arttırma çalışmalarımız devam ediyor, yeni yurt yapımıyla ilgili gerekli duyuruları da kamuoyuyla paylaşacağız. Bu projemizi de Gençlik ve Spor Bakanlığımızın yatırım programı çerçevesinde hayata geçireceğiz.

Bu ve benzeri yatırımların İlimizde hayata geçmesi konusundaki desteklerinden dolayı başta Sayın Cumhurbaşkanımıza İlimiz adına şükranlarımı sunuyorum.

Gençlik spor yatırımlarının hayata geçmesindeki desteklerinden dolayı Sayın Bakanımız başta olmak üzere Gençlik Spor Bakanlığımızın bütün birimlerine, Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’ne, Spor Toto Teşkilat Başkanlığına ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

Ben bu binamızın ve bu alanda yapılan bütün hizmetlerin başta öğrencilerimiz olmak üzere  Mersimimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum, öğrencilerimize eğitim öğretim hayatında üstün başarılar temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Vali Pehlivan’a, Vali Yardımcısı İbrahim Küçük ve Gençlik ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir de eşlik etti.

İstikbalmersin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER