banner12

Vali Pehlivan Kız Yurtlarını Ziyaret Etti

Vali Pehlivan: “İlimizde Yurtlarımızın Sayısını Ve Kapasitesini %100 Artırdık, Başvuran Bütün Öğrencilerimizin Barınma İhtiyaçlarını Karşıladık” Dedi

Vali Pehlivan Kız Yurtlarını Ziyaret Etti

Vali Pehlivan: “İlimizde Yurtlarımızın Sayısını Ve Kapasitesini %100 Artırdık, Başvuran Bütün Öğrencilerimizin Barınma İhtiyaçlarını Karşıladık” Dedi

Valimiz Ali Hamza Pehlivan, Mersin Kız Yurdu ve Kırkkaşık Kız Yurdunu ziyaret etti.

Vali Pehlivan beraberindeki heyet ile birlikte kız yurdu içerisinde bulunan kantin, yemekhane, spor salonu, dinlenme alanları, yüzme havuzu ve genç ofisi ziyaret ederek incelemelerde bulundu,öğrencilerle körling oynadı.

Yurtta kalan öğrencilerle de bir araya gelerek çay eşliğinde sohbet eden Vali Pehlivan, öğrencilerin başladıkları yeni eğitim öğretim sezonuna ilişkin değerlendirmelerini, yurtlarda sağlanan barınma ve sosyal imkanlar ile kariyer planları hakkında düşüncelerini dinledi, sorularını yanıtladı.
Vali Pehlivan, konferans salonunda Mersin İlimizde yurtların sayısı,kapasitesi ve başvuran öğrencilerin barınma ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olarak basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.


Vali Pehlivan;
“Bu yıl yurt başvurusunda bulunan 4217 kız öğrencimiz, 3473 erkek öğrencimiz olmak üzere toplam 7690 öğrencimizin tamamını yurtlara çok şükür yerleştirdik. Mutluyuz, yüzümüz gülüyor. Çünkü öğrencilerimizin yüzü gülüyor.” dedi.

Vali Pehlivan açıklamalarının devamında; “Bugün sabah Kırk Kaşık Yurdumuzu ziyarete geldik. Ve gördüğünüz gibi yüzümüz gülüyor. Çünkü gençlerimizin yüzü gülüyor. Onlar bizi gülümseyerek, mutlulukla karşıladılar. Bu mutluluk, yurtlarda barınmak isteyen üniversite öğrencilerimizin hepsinin yurtlarımıza yerleştirilmiş olmasından kaynaklanıyor. Gençlerimizi, devletimizin imkanlarından faydalandırmanın mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Ben sözlerimin başında bu imkanların gençlerimizle buluşturulması hususunda her daim desteklerini bütün illerimizde olduğu gibi Mersin İlimizde de sağlayan, bu konudaki çalışmaları, gençlik spor alanındaki hizmetleri himaye edip destekleyen Sayın Cumhurbaşkanımıza ilimiz adına, gençlerimiz adına Mersin'de eğitim öğretim hizmeti alan gençlerimiz adına şükranlarımı sunuyorum.
İlimize ziyarete gelip yerinde tespitlerde bulunan, akabinde sürekli irtibat halinde olduğumuz ve bu süreci en ince detayına kadar takip edip bizleri destekleyen Sayın Gençlik Spor Bakanımıza ayrıca şükranlarımı sunuyorum.

Mersin İlimizde bu yıl itibariyle yurtta kalmak için başvuran bütün öğrencilerimizin barınma ihtiyaçları karşılanmıştır. Gerek merkezde gerek ilçelerimizde yurtta kalmak isteyen bütün öğrencilerimiz yurtlarımıza yerleştirilmiştir. Bununla birlikte geçtiğimiz yıl yurda girememiş olan öğrencilerimize de yurtlarımızda imkanlar sağlandı. Biraz önce bu yurdumuzun Kırk Kaşık Kız Öğrenci Yurdumuzun kampüsünde gezdik. Tefrişatı, donanımı sağlanmış durumda. Bunun yanında sosyal tesisleri genişletiyoruz. Biraz önce yüzme havuzunu ziyaret ettik. Tadilatını bitiriyoruz. Bir iki hafta içerisinde bu yurt yüzme havuzlu bir yurt haline gelecek. Aynı zamanda fitness ve spor salonlarımız var. Hem genç ofiste hem bu sosyal tesislerimizde Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Halk Eğitim Müdürlüğümüzle iş birliği halinde 20 ayrı branşta da kurslar veriyoruz. Bu da burada barınan gençlerimizin; sosyokültürel faaliyetler ve spor yapması, hem bu alandaki var olan yeteneklerinin geliştirilmesini hem de derslerine devam ederken stresten uzak ortamlarda zaman geçirmelerini temin ediyoruz.

Gençlik Spor İl Müdürlüğümüze bağlı bugün itibariyle 15 öğrenci yurdumuz var. Geçtiğimiz yıl 8 öğrenci yurdumuz vardı. 2022-2023 eğitim öğretim sezonunda öğrenci sayısının ve yurt başvurusunun artacağı öngörüsüyle Gençlik Spor Bakanlığımızla, başta Sayın Bakanımızla da iletişim ve koordinasyon halinde hangi yurda ne kadar talep olacağı ve ne kadar kapasite oluşturmamız gerektiği konularında öngörülerimizi simüle ettik. Bu bağlamda geçen yıl, 8 yurdumuzda 6593 öğrencimizi barındırabilmiştik. Bu yıl gerçekten hummalı bir çalışma ortaya koymak suretiyle artı 7 yurdumuz daha oldu. Bunlardan 5’ini kiralama yöntemiyle 1’ini tamir, tadilat, bakım, onarım yapmak suretiyle 1’ini de tahsis yöntemiyle hayata geçirdik, öğrencilerimizin hizmetine sunduk.
Bu sayede geçtiğimiz yıl barındırdığımız öğrenci sayısı 6.593 iken bu yıl 12.953 oldu. Bu da %100 bir kapasite artışı anlamına geliyor. Bu çalışmaları da çok makul bir süre içerisinde kiralama, tadilat ve tahsis yöntemiyle başarmış olduk. Bir yandan da, kiraladığımız ve bakım onarımını bitirdiğimiz yurtlarımızın Bakanlığımızın desteğiyle hızlı bir şekilde de tefrişatını gerçekleştirdik. Mevcut yurtlarımızda da 2.922 yatak ve barınma kapasitesi artışı sağladık. Bununla birlikte mevcut yurtlardaki kapasitemiz 9.515’e çıkmış oldu.
Hemen yakınımızda sizler de görüyorsunuz, yurt inşaatımız var. Toplan kapasitesi 2500. İlk etapta birinci blok 1500 kapasiteli yurdumuzu da çok yakın bir zaman içerisinde bitiriyoruz. Onun da tefrişatını gerçekleştirip öğrencilerimizin hizmetine sunacağız. Yanındaki bloğun da bitmesiyle daha da büyük bir rahatlama sağlayacağız.

Gençlerimiz dünümüzün olduğu gibi bugünümüzün ve yarınlarımızın güvencesi,teminatı. O yüzden biz gençlerimizi en iyi şekilde yetişmeleri, okullarında en iyi şekilde eğitim almaları, barınma alanlarında da en uygun şartlarda barınabilmeleri için hakikaten devletimiz, hükümetimiz, bakanlıklarımız, başta Gençlik Spor Bakanlığımızdan aldığımız desteklerle Valiliğimizin himayesinde Gençlik Spor Müdürlüğümüzdeki bütün mesai arkadaşlarımızla, ilgili kurumlarla koordinasyon içinde büyük bir sorumluluk duygusuyla gerekli hizmetleri yerine getirmek için gece gündüz çalışmaktayız. Bundan sonra da bu takibimizi sürdüreceğiz.
Özellikle Mersin dışından gelen öğrencilerimizi aileleri bizlere emanet ediyor. Okullarımıza, yurtlarımıza emanet ediyor. Burada bir aile oluyoruz. Şu an bulunduğumuz yurtta bir aileyiz. Burada devletimiz adına, Bakanlığımız adına görev yapan personelimiz sizlerin zaman zaman ablası, annesi danışabileceği bir arkadaşıdır. Sevgili gençler bunu hiçbir zaman unutmayın. Erkek yurtlarında da aynı şekilde orada görev yapanlar ağabeylik vazifelerini adeta baba şefkatiyle, kız yurtlarında çalışanlar, anne şefkatiyle öğrencilerimize yaklaşmak suretiyle onların her türlü ihtiyaçlarını öncelikle dinlemek ve sonra da imkanları seferber etmek suretiyle taleplerini yerine getirmek için her zaman yanınızdadır.
Dünyanın hiçbir ülkesinde olmadığı kadar güzel yurtlarımız var ve öğrencilerimiz bu yurtlarda barındırılıyor. Geçmişle kıyasla çok çok daha iyi şartlara sahibiz. Gençlerimiz, öğrencilerimiz her şeyin en güzeline layık, bunu biliyoruz.

Bu süreçte emeği geçen bütün arkadaşlarımıza, Mersin'imiz genelinde iş birliği yapan kurumlarımıza da desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Bir kere daha başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Gençlik ve Spor Bakanlığımıza ve Bakanlığımızın bütün birimlerine bağlı kurumlarına, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüze, yurt müdürlerimize, bütün ekibimize teşekkür ediyorum. Sevgili gençlerimize bu yurtların hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. 2022 2023 eğitim öğretim sezonunda, hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Tüm gençlerimize başarılar diliyorum. Mersin'de öğrencisi olan velilerimize de şunu ifade ediyorum. Öğrencilerimiz emin ellerdeki, barınma ihtiyaçları karşılanmıştır. İçiniz rahat olsun. Burada çok güzel bir aile ortamı var ve bu ortam öğrencilerimizin okullarında artan başarılarına vesile olacaktır diyor, sizleri sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. Sağ olun, var olun.” dedi.

mersinistikbal

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER