banner18
banner12

 Trafikte Önce Yaya Eğitimi

MERSİN İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ Medya-Halkla İlişkiler ve Protokol Şube Müdürlüğü’nce yapılan basın açıklamasında trafikte önce yaya eğitimi konulu toplantıların yapıldığını duyurdu. Yapılan açıklama şöyle;

 Trafikte Önce Yaya Eğitimi

         Trafikte Önce Yaya Eğitimi

MERSİN İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ Medya-Halkla İlişkiler ve Protokol Şube Müdürlüğü’nce yapılan basın açıklamasında trafikte önce yaya eğitimi konulu toplantıların yapıldığını duyurdu. Yapılan açıklama şöyle; “ Trafik problemi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en önemli sorunlardan birisidir. İlimizde 2020 yılında meydana gelen ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarının sayısı 4.521’dir.  Bu kazaların 629’u yayaya çarpma şeklinde meydana gelmiştir. Ölümlü kazaların %20’si, Yaralanmalı kazaların ise %14’ü yayaya çarpma şeklinde meydana gelmiştir.

         İlimizde 2020 yılında meydana gelen ölümlü yaya kazaları 2019 yılına oranla %20 oranında azalmıştır. 2020 yılı ilk 3 ay ile 2021 yılı ilk 3 ay verileri karşılaştırıldığında ise bu oran %50’dir.

        2021 yılı süresince yaya önceliği konusunda toplumda farkındalığı en üst düzeye çıkarmak, yürütülecek faaliyet ve destekleyici kampanyaların etkisini artırmak amacıyla; “Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir” sloganıyla 30 Mart 2021 Salı günü 12.00 – 15.00 saatleri arasında ilimizde Sayın Valimiz Ali İhsan SU’nun katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikte mevcut ışıksız yaya geçitlerinde bulunan beyaz şeritlerden ortadaki şerit kırmızıya boyanmıştır.

Bundan sonraki süreçte yaya önceliğine verilen önemi vurgulamak, sürücülerin yaya ve okul geçitlerinde yavaşlamalarını ve yayalara ilk geçiş hakkını vermelerini sağlamak amacıyla uygulamalarımız Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından devam edecektir.

Bu bağlamda ilimizde faaliyet gösteren toplu taşıma araç şoförlerine (sivil / resmi) yönelik yaya önceliği ile ilgili Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü eğitici personeli tarafından Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığına ait Kongre ve Sergi sarayında 21 - 24 Haziran 2021 tarihleri arasında “Trafikte Önce Yaya Eğitimi” verilmeye başlanmıştır.”

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2021, 22:35

mersinistikbal

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER