Dostluklar Üzerine…

Dostluklar Üzerine…

“Gülme komşuna gelir başına” atasözünün gereği yardım etmeyi amaçlamaktadır. Karşılıksız seve seve içten yapılan yardımlar elbette iyilik olarak anılacaktır. Yapılan iyilikler ise unutulmaz dostlukları getirir.

Dostluklar kolay elde edilmez. Her insan dost olabilir ama dostluğun gereğini yapmayabilir. Yani zor gününde yanında olmayan bir kişi, ona ihtiyacın olduğu anda yanından kaçan birisi, ya da sıkıştığın anda seni bir başkasına satan kişi asla senin dostun olamaz. Satar çünkü senin dostum dediğin kişi en yakınında olandır ve senin en özel sırlarını bilendir.

Kendinden önce senin iyiliğini isteyen biri ancak sana dost olabilir. Yaşam gerçeklerle doludur. O gerçekler ise yaşanarak ortaya çıkar… Biriyle dost olmak istiyorsan eğer, onunla uzun bir yolculuk yap, birkaç gün aynı sofradan yemek ye, birlikte gez dolaş yaşa. Böylece onun huyunu suyunu, karakterini ve davranışlarını öğrenebilirsin. Sonra, evet onunla sırlarını paylaşabilirsin.

Dostluk üzerine yazdığım bir şiirimi sizinle paylaşıyorum.

DOST

Yakındır. Sana yakın olanlardan daha yakın,

Gurbetlerde olunca daha bir yakın.

Dost dostundur acı söyler, tatlı söyler…

Hep senin için, seni düşündüğü için söyler.

Bir bardak çay isteyince hiç düşünmez,

Dosttur o, yiyecek içecek için düşünmez.

Dost her an seni düşünen, yanında olacak olandır.

Sana yakın, yakın olanlardan daha yakındır.

***

Siyaset ilminde dostluklar çıkar üzerinedir. Makam mevki peşinde koşan insanların birbirlerine dost gözükmeleri sadece o makamı elde edinceye kadardır.

Devletler ile yapılan dostluklar da çıkar üzerinedir. Devletler kendi insanlarının çıkarlarını korumak için bir başka devlet yönetimi ile antlaşmalar yapar. Dost ülke kavramı böyledir. Devletler arasın da bazı çıkarlar üzerine dostluklar kurulabilir.

Kardeş ülke kavramı ise dostluktan da öte bir kavramdır. Bunun içinde dostluğun haricinde kardeşlik, kan bağı, inanç, düşünce birliği ve birlikte hedef belirleme de vardır. Azerbaycan ile Türkiye arasında olduğu gibi.

Günümüzde emperyalist ülkelerin dostluklarına güvenilmez olmuştur. Onlar dostuz dedikleri halde dostluğun gereği olan karşılıksız iyiliği yerine getirmedikleri gibi ülkenin düşmanları ile işbirliği yaparlar. Türkiye’yi tehdit eden ve terörist ilan ettiği, Suriye sınırındaki teröristleri ABD’nin desteklemesi, yardımlar yapması gibi. 

Dostluklar üzerine söylenecek çok söz vardır. Yazımı bir nükte ile sonlandırmak istiyorum.

Dost dedikleri ülkelere demokrasi götüre götüre kendisine hiç demokrasi bırakmayan Amerika Birleşik Devletleri’nde demokratik olmayan siyasi eylemler arttı. Kongre sarayı Trump’ı destekleyenlerce işgal edildi, yaralılar ve ölüler var. Bakıyoruz da bugünlerde en çok demokrasiye ihtiyacı olan ülke ABD oldu. Yani diğer ülkelere demokrasiyi ölçülü götürse idi de, birazda kendine ayırsaydı ya!?

Birçok dost ülkeler ABD’deki eylemleri yapanları kınamaları ile ABD’nin yanında ve dostu olduklarını gösterdiler. İşte devletler arası dostluğa bir örnek.

Sağlıcakla kalın.

YORUM EKLE

banner2