Barbaroslar: Akdeniz’in Kılıcı

Barbaroslar: Akdeniz’in Kılıcı

Barbaros Hayrettin Paşa, Osmanlı İmparatorluğunun gelişmesi ile birlikte Midilli’nin fethinden sonra oraya yerleşen Türk ailenin oğludur. Barbaros Hayrettin Paşa Hızır reis olarak da anılır. Hayrettin ismini ise Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim vermiştir.

Hayatından ziyade ben Akdeniz’i ‘Türk Gölü’ yapmasını önemsiyorum. Abisi Oruç Reis ile birlikte Akdeniz’de gemi filosu oluşturup her limana hakim olma isteği tıpkı Osmanlı’nın kuruluşunda olduğu gibi Türk beylerinin at üstünde sürekli Bizans’a saldırması ve İstanbul’un fethine kadar durmak bilmeyen enerjisinin denizler hakimiyeti ile devam etmesidir. Hızır reis çocukluğunda heves ettiği gemisine yetişkin olunca küçük bir yelkenli Akdeniz sularında ticaret yapması ve sonrasında savaş gemileri ve leventleri İspanyol savaş gemilerini darmadağın etmesi, onları Akdeniz’e çıkamaz hale getirmesi, Afrika kıyılarını ele geçirip birer Osmanlı yurdu yapması ile takdire şayandır.

Bugünlerde Akdeniz’de maden arayan gemilerimiz ‘MAVİ VATAN’ sloganı ile devletimizin gücünü ortaya koymuştur. Aynen 15 ve 16. Asırlarda Akdeniz’i Türk gölü yapan Barbaroslar: Hızır ve Oruç Reisler, Turgut Reisler, Kemal Reisler ve niceleri gibi… Bugünde Mavi Vatanımız Akdeniz kısa bir zaman sonra Türk gölü olacaktır. Buna inanıyorum. Yeter ki bizler aslımızı bilelim. Türk’ün leventlerinin birer kahraman torunu olduğunu bilelim. Olmayacak bir şey yoktur Allah’ın izniyle…

Bu satırları bana hatırlatan yazdıran TRT’ye teşekkür ederim. “Barbaroslar: Akdeniz’in Kılıcı” adlı dizinin ilk bölümünü heyecanla seyrettin. Gemilerin savaşmasını hep yabancı filmlerde görmüştüm. Şimdi Türk yapımı dizi filmlerde gerçeğini aratmayacak sahneleri ile izleme gururunu yaşadım. Oyuncularımızın yetenekleri ile birleşen dizinin ikinci bölümünü ve sonrasını sabırla bekliyorum. Neslimize Türk atasının neler yaptığını görsel olarak bizlere izlettiren TRT’ye teşekkür eder başarılarının devamını dilerim.

Sağlıcakla Kalın

YORUM EKLE

banner2