banner18

Irak’ta Dolandırdılar Mersin’de Yakalandılar

   MERSİN İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ Medya-Halkla İlişkiler ve Protokol Şube Müdürlüğü’nce yapılan basın açıklamasında dolandırıcıların yakalandığı duyuruldu. Yapılan açıklama şöyle;

Irak’ta Dolandırdılar Mersin’de Yakalandılar

Irak’ta Dolandırdılar Mersin’de Yakalandılar

          MERSİN İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ Medya-Halkla İlişkiler ve Protokol Şube Müdürlüğü’nce yapılan basın açıklamasında dolandırıcıların yakalandığı duyuruldu. Yapılan açıklama şöyle; “Mersin Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğü olarak, Irak’da faaliyet gösteren İslamic Banka’nın müdürüne kendisini borsacı olarak tanıtan bir kişi 500 bin ABD doları göndermesi karşılığında bu paraya işletip geri 1 milyon ABD doları olarak iade edeceğini beyan ettiği, uzun görüşmeler sonrasında banka müdürünün şüphelilere 500 bin ABD dolarını gönderdiği, devam eden süreçte peyder pey olmak üzere 19 milyon ABD doları gönderdiği, bu süreçte banka sahibinin İngiltere’de bulunduğu, banka sahibinin Irak’a dönmesiyle durumu anladığı ve müdürden şikayetçi olduğu, banka müdürünün Irak adli mercilerce tutuklandığı, Paraların hawala yöntemi adı verilen gayri resmi nakdi para transferiyle gönderildiği, banka sahibinin, Bağdat’ta paraların gönderildiği döviz bürosuna gidilerek paraların kime ve nereye gittiğini araştırdığı, döviz bürosu da paraların Mersin’de ikamet eden Ürdün uyruklu Sueir Abadri (kadın) isimli şüpheliye gönderildiğini, bu kişinin de paraları teslim aldığına dair göç idaresince verilen kimlik kartı ile teslim bilgilerinin yer aldığı kağıtların fotoğraflarının bulunduğunu beyan ettiği ve bunları banka sahibine teslim ettiği anlaşılmıştır.

Banka müdürü tutuklandıktan sonra banka sahibinin dolandırıcılarla irtibata geçtiği ve iletişimi devam ettirdiği, olayla ilgili şikayetçi olmak üzere Mersin’e geldiği, Konuyla ilgili Cumhuriyet savcısının şüphelilerin suç üstü halinde yakalanmasına yönelik çalışma yapılması talimatına istinaden Mersin’de hawalacı olarak faaliyet gösteren döviz bürosunda tertibat alınmış ve müştekinin gönderdiğini bildirdiği parayı almaya gelen 2 şüpheli (biri kadın diğeri erkek) yakalanmıştır. Şahısları ikametinde Cumhuriyet Savcısının yazılı emriyle arama yapılmıştır.

         Şüphelilerin üzerinde ve ikametinde 1 kiloluk külçe altın ve çok sayıda ziynet altını ile 20.700 ABD doları, 81.100 Türk lirası ele geçirilmiş ve bunlara Cumhuriyet Savcısının yazılı emriyle el konulmuştur. Ayrıca şüphelilerin Binance isimli kripto para uygulamasında toplam 131.000 ABD dolarının olduğu belirlenmiştir. Şüpheliler ifadelerinde hawala yöntemiyle bu şekilde aldıkları paraları Filistinli uyruklu bir şahsa kripto para uygulamalarıyla gönderdiğini, bunun karşılığında komisyon aldıklarını, paraların kendilerinde kalmadığını beyan etmişlerdir.

Şüpheliler gözaltına alınmış olup adliyeye sevk edilmiştir.”

mersinistikbal

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner2

banner10