AKDENİZ

AKDENİZ

Afrika kıyılarındaki Libya, Tunus, Cezayir Mısır, Ortadoğu ülkeleri velhasıl Akdeniz'i çevreleyen birçok ülke bundan yüzyıl öncesinde Osmanlı İmparatorluğu idaresindeydi. Adeta Akdeniz Türk gölü olmuştu…

Türklerin 1400 yılı sonları ve 1500 yıllarında Akdeniz'deki deniz savaşlarında Osmanlı donanmalarını idare eden Oruç Reis, Turgut Reis ve Barbaros Hayrettin Paşa sayesinde zaferler üstüne zaferler kazanılmış, ülkeler fethedilmiş, düşman gemilerine geçit verilmez olmuştu. Afrika kıyılarında Cezayir'i Oruç Reis fethettiğinde bugün olduğu gibi Avrupalı ülkeler karşı gelmiş, Oruç Reis üzerine savaş donanmaları göndermişler ama Oruç Reisi yenememişlerdir. Neticede Preveze Deniz savaşı ile Avrupalı ülkelere diz çöktüren Barbaros Hayrettin Paşa, Akdeniz'in Türk gölü olduğunu tescillemiştir.

Tarihi süreç elbette Türklerin deniz zaferleriyle doludur. Hepsini tek tek anlatsak bile yazmaya sayfalar yetmez. Fakat gerçek olan şu ki, bundan yüz yıl öncesinde; Doğu Akdeniz'e kıyısı olan bazı ülkelerin ve de Ege denizinde kıyısı olan ülkelerin birçoğu Türklerin idaresinde olmasıdır. Mesela Yunanistan, zorla topraklarımız işgal edilerek Yunanistan devleti kurdurulmuştur. Dolayısı ile Ege'deki Türkiye'ye çok yakın olan irili ufaklı adaların  çevrelediği denizlerde Türkler söz sahibi olmalıdır.

Eğer bugün Doğu Akdeniz ve Ege denizindeki adalar için bir söz söylenecekse bu sözü Türkler söylemelidir.

Ne Fransa, ne ABD, ne Yunanistan, ne Mısır, ne bir başka ülkenin söz hakkı olmamalı. Eğer ki onlar Doğu Akdeniz'de ve Ege denizinde ne kadar hak iddiasında bulunuyorlarsa, onlardan kat be kat daha fazlasını Türkler hak iddiasında bulunma hakkına sahiptir. Çünkü 600 sene hükümranlığını adil bir şekilde o topraklarda sürdürmüştür.

Genç Türkiye Cumhuriyeti bugün daha güçlüdür. Bugün bu gücü gören Avrupalı ülkeler, 1500'lü yıllarda yaşadıkları “Akdeniz'in Türk gölü olması” korkusunu, bugünde yaşamaya başlamışlardır. Ama 'korkunun ecele faydası yok'tur demişler.

Neticede Türk hükümeti aldığı peşpeşe cesur kararları ile Doğu Akdeniz'de ve Ege denizinde söz sahibi olacaktır. Gün geldiğinde Allah'ın izniyle Akdeniz yeniden Türk gölü olacaktır.

Sağlıcakla kalın.

YORUM EKLE

banner2

banner10