Haber Detayı
18 Ocak 2020 - Cumartesi 13:31 Bu haber 1963 kez okundu
 
Yeşilboğaz,Tekinturhan'ın duruşmasına müdahil oldu
Erdemli’de görevini icra ettiği sırada 24 Haziran 2019 tarihinde bıçaklı saldırıya uğrayan Av. Muhteşem Tekinturhan’ın ilk duruşması Erdemli 4. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü.
YAŞAM Haberi
Yeşilboğaz,Tekinturhan'ın duruşmasına müdahil oldu

YEŞİLBOĞAZ, BIÇAKLI SALDIRIYA UĞRAYAN AV. MUHTEŞEM TEKİNTURHAN’IN DURUŞMASINA MÜDAHİL OLDU

Erdemli’de görevini icra ettiği sırada 24 Haziran 2019 tarihinde bıçaklı saldırıya uğrayan Av. Muhteşem Tekinturhan’ın ilk duruşması Erdemli 4. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü. Saldırgan E.A.’nın tutuklu olarak yargılandığı davanın karar duruşması 13 Şubat 2020 tarihine ertelendi.

Erdemli Belediyesi nikâh salonunda İcra Müdürlüğünce satışa çıkarılan dairenin işlemlerini takip eden Mersin Barosu’na kayıtlı Av. Muhteşem Tekinturhan ile ev sahibinin ağabeyi E.A arasında çıkan tartışma sonrasında, E.A. yanında taşıdığı bıçağı Av. Muhteşem Tekinturhan’ın göğsüne saplayarak ağır yaralanmasına sebep olmuş, şüpheli E.A. tutuklanmıştı.

Erdemli 4. Asliye Ceza Mahkemesinde sanık E.A’nın tutuklu olarak yargılandığı 17.01.2020 tarihinde gerçekleşen duruşmaya Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, yönetim kurulu üyesi ve Erdemli ilçe temsilcisi Fahrettin Gürsoy, Avukat Hakları Merkezi Başkanı Av. Elçin Özkan Yiğit, merkez üyesi Avukatlar Levent Demir, Alper Şahinoğlu ve Merve Aşan ile birlikte müdahil olarak katıldı. Yeşilboğaz ve Avukat Hakları Merkezinde görev alan avukatlar, şüpheli hakkında kasten öldürmeye teşebbüs, yargı mensubuna saldırı, görevi yaptırmama ve adalete saldırı nedeniyle gereken cezanın verilmesini talep etti. Karar duruşması 13 Şubat 2020 tarihine ertelendi.

Avukata atılan yumruğun, saplanan bıçağın, sıkılan her kurşunun, adaleti ve bağımsız yargıyı hedef aldığını belirten Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz,   “Kimden gelirse gelsin, avukatlara yapılan saldırılara karşı asla boyun eğmeyeceğiz, sessiz kalmayacağız. Avukatlık Kanunu’nun 57. maddesi açıktır; ‘Görev sırasında veya yaptığı görevden dolayı avukata karşı işlenen suçlar hakkında, bu suçların hakimlere karşı işlenmesine ilişkin hükümler uygulanır’ denmektedir. Saldırganın öncelikle 1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 57. maddesi dikkate alınarak, en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyoruz. Yargılama süreci boyunca da Mersin Barosu olarak sürecin sıkı takipçisi olacağız” diye konuştu.
 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yeşilboğaz,Tekinturhan'ın, duruşmasına, müdahil, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı