Haber Detayı
19 Ağustos 2019 - Pazartesi 08:17 Bu haber 3559 kez okundu
 
Yeşilboğaz: “Yeni adli yıla çözüm bekleyen sorunlarla giriyoruz”
Hukuk fakültesinden mezun olup, Mersin Barosu’nda avukatlık stajına başlayacak olan 10 stajyer avukat, staj öncesi Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz’ı makamında ziyaret etti.
GÜNDEM Haberi
Yeşilboğaz: “Yeni adli yıla çözüm bekleyen sorunlarla giriyoruz”

Yeşilboğaz: “Yeni adli yıla çözüm bekleyen sorunlarla giriyoruz”

Hukuk fakültesinden mezun olup, Mersin Barosu’nda avukatlık stajına başlayacak olan 10 stajyer avukat, staj öncesi Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz’ı makamında ziyaret etti. Yeni adli yıla avukatlık mesleğine ve hukuk sistemine ilişkin çözüm bekleyen birçok sorunla girileceğini belirten Yeşilboğaz, “Mesleki değerlerimize sahip çıkmak manevi zorunluluktur” dedi.

 

“MESLEKİ DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKMAK MANEVİ ZORUNLULUKTUR”

Konuşmasında mesleki sorunlara değinen Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz,  yeni adi yıla avukatlık mesleğine ve hukuk sistemine ilişkin çözüm bekleyen birçok sorunla girileceğini belirterek, “CMK avukatlarının ücret sorunu, avukatların ve stajyer avukatların ekonomideki duraklamadan ve avukat sayısının çokluğundan olumsuz etkilenmeleri, bunun yanı sıra yargılamalarda avukatı yok sayma, hukukun üstünlüğü ilkesinin çiğnenmesi, diğer yargı mensuplarının kendilerini avukattan üstün görme yaklaşımları, hâkimlerin usul kurallarını yeterince bilmemeleri, avukata şiddetin artması, mesleğimizin önemli sorunlarından bazıları” şeklinde konuştu.

Sorunların çözümünün, tüm baroların ve avukatların bir olup, sistematik bir çözüm arayışı içerisine girmesiyle mümkün olacağını vurgulayan Yeşilboğaz, “Mersin Barosu olarak, her daim bu mücadelenin içerinde yer alıyoruz. Adli yıl açılış törenlerimize, avukatlar günü kutlamalarımıza ve bunun gibi mesleğimize ve toplumsal sorunlara yönelik yaptığımız basın açıklamalarımıza, avukatlarımızın ve stajyer avukatlarımızın katılması, mesleki değerlerimize sahip çıkması manevi bir zorunluluktur. Tüm meslektaşlarımızı ve stajyer avukatlarımızı mesleki dayanışmamızın içerisinde görmek istiyoruz. Başarılı bir staj dönemi geçirmenizi temenni ediyorum” diye konuştu.

Stajyer avukatlar ise, yakın ilgisinden dolayı Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz’a ve yönetim kuruluna teşekkür etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yeşilboğaz:, “Yeni, adli, yıla, çözüm, bekleyen, sorunlarla, giriyoruz”,
Yorumlar
Haber Yazılımı