Haber Detayı
04 Mart 2020 - Çarşamba 16:48 Bu haber 24477 kez okundu
 
Yeşilboğaz: “İnsanlık Dramına Gözünüzü Kapatmayın”
Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz yaptığı açıklamada, Suriye’nin İdlib kentinde devam eden savaşta 36 askerimizin şehit olmasının ardından,
GÜNDEM Haberi
Yeşilboğaz: “İnsanlık Dramına Gözünüzü Kapatmayın”

Yeşilboğaz: “İnsanlık Dramına Gözünüzü Kapatmayın”

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz yaptığı açıklamada, Suriye’nin İdlib kentinde devam eden savaşta 36 askerimizin şehit olmasının ardından, siyasi iktidarın mültecilere Avrupa sınır kapılarını açmasıyla birlikte, Türkiye ile Avrupa sınırları arasında sıkışıp kalan binlerce mültecinin yaşadığı insanlık dramını değerlendirdi.  Devletlerin sınırda yaşanan insanlık dramına gözünü kapatmaması gerektiğini vurgulayan Yeşilboğaz, “Bu hem bizim ülkemizin, hem Ortadoğu, hem de batılı ülkelerin birer insanlık görevidir, tarihi sorumluluğudur. Hep birlikte bu insanlık dramına son vermeliyiz” dedi.

“RİYAKÂRLIĞINIZI, İKİYÜZLÜLÜĞÜNÜZÜ BIRAKIN”

Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, acıların ve gözyaşlarının hiç eksilmediği Ortadoğu coğrafyasında insanlık dramlarını yine hep birlikte gözlemlediklerini ifade ederek,  “Uzun süreden beri sürdürülen gerek Ortadoğu’daki savaş, gerekse Suriye’deki iç savaş, dış ülkelerin desteğiyle her geçen gün bir insanlık dramına sahne olmaktadır. Bunun acısını maalesef iç savaşlara sürüklenen yurdundan koparılmış, ülkenin kadim insanları yaşamaktadır. En çok da kadınlar ve çocuklar mağdur olmaktadır. En son 36 şehidimizin olduğu menfur saldırı sonrası, ülkemizde yıllarca misafir olarak kalan ve artık bu ülkenin birer gerçeği olan Suriyeli ve diğer göçmen vatandaşlarımıza, kapılarının açıldığının duyurulması üzerine, Kapıkule sınır kapısı olmak üzere, birçok sınır kapısından yurt dışına gitme, yeni hayatlar kurma mücadelesi veren mültecilerin yaşadıkları, insanlık dramına sahne oluyor ve bizler de bunları sadece gözlemliyoruz. Sosyal medyaya baktığımızda, birçok insanın evinde sıcak ortamında klavye başında bu insanları aşağıladığını, kötülediğini ve bu insanların ölümünü dilediğini hep birlikte gözlemlemekteyiz. Sınırda bir insanlık dramı yaşanıyor. Botlar devriliyor, insanlar ölüyor. Dün Aylan bebek öldüğünde, herkes şapkasını alıp önüne koymuştu ama bu timsah gözyaşları maalesef uzun sürmedi. Şu an yine çocuklar ölüyor. Riyakârlığınızı, ikiyüzlülüğünüzü bir yana bırakmamız gerekiyor. Bu ülkenin iç savaşında kimin sorumluluğu varsa, bu savaş hangi ülkelerin menfaatine yarıyorsa, bunların deşifre edilmesi gerekiyor. Bu insanlık dramının bir an önce son bulması gerekiyor” şeklinde konuştu.

“MÜLTECİLERİN İNSANCA YAŞAM HAKKINA SAYGI GÖSTERİLMELİ”

Devletlerin sınırda yaşanan insanlık dramına gözünü kapatmaması gerektiğini vurgulayan Yeşilboğaz, “Sadece Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin koymuş olduğu bir takım kurallar, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi vs. mevzuatlarla mültecilere bir imkân sağlanması mümkün değildir. Bunların yaşam, barınma, sağlık, eğitim ve insanca yaşama hakkına, devletlerin saygı göstermesi ve bu soruna el atması gerekiyor. Bir an önce tüm ülkelerin bir araya gelerek, bu insanların geleceği hakkında bir çözüm bulması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, “Hava şartlarının çok kötü olduğu bir dönemdeyiz. Siyasi irade artık orada silah kullanmaya dahi müsaade etti. Maalesef ölümler de gerçekleşmeye başladı. Orada çocuklarımız, kadınlarımız ölüyor. Bu insanlara bir an önce el uzatılması gerekiyor. Bu insanlar kendi ülkelerinde, kendi topraklarında, vatanlarında köklerini saldığı kadim topraklarda tekrar huzur, barış ve mutluluk içerisinde yaşamlarını sürdürebilmeli. Bu hem bizim ülkemizin, hem Ortadoğu, hem de batılı ülkelerin birer insanlık görevidir, tarihi sorumluluğudur. Hep birlikte bu insanlık dramına son vermeliyiz” ifadesini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yeşilboğaz:, “İnsanlık, Dramına, Gözünüzü, Kapatmayın”,
Yorumlar
Haber Yazılımı