Haber Detayı
13 Aralık 2019 - Cuma 09:21 Bu haber 3351 kez okundu
 
Yeşilboğaz: “İnsan HaklarıBağlantı Gücünü Hukuktan Alır”
Mersin Barosu, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Karikatürcüler Derneği işbirliği ile Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla düzenlenen
YAŞAM Haberi
Yeşilboğaz: “İnsan HaklarıBağlantı Gücünü Hukuktan Alır”

Yeşilboğaz: “İnsan Hakları Gücünü Hukuktan Alır”

Mersin Barosu, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Karikatürcüler Derneği işbirliği ile Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla düzenlenen 'İnsan Temalı Karikatür Sergisi' nin açılışı yapıldı. Mersin Barosu sergide açmış olduğu insan hakları standında, insan hakları evrensel bildirgesi dağıtarak, katılımcıları haklar konusunda bilgilendirdi. Konuşmasında, hukuk can çekiştiği için insan haklarının da can çekiştiğinin altını çizen Yeşilboğaz, “Hukukla zorbalığın savaşında kazanan hukuk olmalı. İnsan hakları gücünü hukuktan alır” dedi.

“HUKUK CAN ÇEKİŞTİĞİ İÇİN, İNSAN HAKLARI DA CAN ÇEKİŞİYOR”

Sanatseverler, sivil toplum örgütleri, kurum, kuruluş, oda temsilcileri ve çok sayıda davetlinin katılımıyla, Teoman Ünüsan Sanat Merkezi'nde gerçekleşen serginin açılış konuşmalarını Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Karikatürcüler Derneği Başkanı Metin Peker yaptı.

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz konuşmasında, 10 Aralık 1948’de kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin kabulü ile birlikte kutlanmaya başlanan Dünya İnsan Hakları Günü’nün 71. yılında insanların hala temel ve hak ve özgürlüklere ulaşma mücadelesi verdiğini vurgulayarak, “71 yılda insan haklarında ne kadar yol kat ettik? Hangi kazanımlarımızı kaybettik? İnsan Hakları Günü’nü gerçekten kutlayabiliyor muyuz? İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin dünyada kurmaya çalıştığı düzen maalesef dünya ülkelerinin ve siyasi iktidarların; siyasi ve ekonomik hırsları nedeniyle saldırıya uğruyor, bildirgenin özgürlük, adalet ve barış amacından tamamen uzaklaşılarak, insan hakları çiğnenmektedir. Dünyada ve ülkemizde milyonlarca insan, yaşam, hukuk, sağlık, eğitim, barınma, beslenme gibi en temel ihtiyaçlarına ulaşamamaktadır. Kadın cinayetlerinin, kadına şiddetin, çocuk istismarının, çocuk işçiliğinin, iş cinayetlerinin önüne geçilebildi mi? Atatürk tarafından kadınlara yasalarla verilen haklar, egemen kılınıyor mu? Dünyada engelli bireylerden bir tanesi bile, insanca yaşam mücadelesi verebiliyor mu?” ifadesini kullandı.

“HUKUKLA ZORBALIĞIN SAVAŞINDA, KAZANAN HUKUK OLMALI”

İnsan haklarının, gücünü sadece ve sadece hukuktan aldığını belirten Yeşilboğaz, “Hukuk can çekiştiği için, maalesef insan hakları da can çekişiyor. Bağımsız, tarafsız ve laik bir hukuk sistemiyle yönetilmeyen bir ülkede, evrensel insan haklarından bahsetmek mümkün olamaz. Hukukla zorbalığın savaştığı bu süreçte; kazanan hukuk olmalı, adalet olmalı, demokrasi olmalı, çağdaş, laik bir yönetim anlayışı ve insan hakları olmalıdır. Hukukun üstünlüğü, kuvvetler ayrılığı, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı, hukuk güvenliği, adil yargılanma hakkı ve kanunları vicdan özgürlüğüyle uygulayan yargıçlar var olduğu sürece, İnsan Hakları Günü gerçek anlamda kutlanacak bir gün olacaktır.

Ülkemizde insan haklarının güvence altına alınmış olduğu bir hukuk devletine ulaşana kadar, Mersin Barosu olarak mücadelemizi Atatürk ilke ve devrimleri ışığında yılmadan sürdüreceğiz. Bu karamsar tabloya rağmen inanıyorum ki; bir gün tüm insanlığın üzerine güneş doğacak, çiçek açacak ve merhaba ey güzel çiçek diyeceğiz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, müzik dinletisi, kokteyl ve sokak tiyatro gösterileri ile renklenen sergiyi katılımcılarla birlikte gezi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yeşilboğaz:, “İnsan, HaklarıBağlantı, Gücünü, Hukuktan, Alır”,
Yorumlar
Haber Yazılımı