Haber Detayı
11 Kasım 2019 - Pazartesi 08:05 Bu haber 3663 kez okundu
 
Yeşilboğaz: "Ayrımcılık suç, eğitim haktır"
Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Türkiye Barolar Birliği ve 79 ilin baro başkanı yaptıkları ortak yazılı açıklama ile Aksaray Mehmetçik İlkokulunun bazı velilerinin, özel eğitim sınıflarındaki otizmli öğrencilere karşı yaptığı insanlık dışı eylemini kınadı.
YAŞAM Haberi
Yeşilboğaz:

MERSİN BAROSU OTİZİMLİ ÇOCUKLARIN VELİLER TARAFINDAN YUHALANMASINI KINADI

Yeşilboğaz: "Ayrımcılık suç, eğitim haktır"

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Türkiye Barolar Birliği ve 79 ilin baro başkanı yaptıkları ortak yazılı açıklama ile Aksaray Mehmetçik İlkokulunun bazı velilerinin, özel eğitim sınıflarındaki otizmli öğrencilere karşı yaptığı insanlık dışı eylemini kınadı. Böylesine hassas bir konuda ayrımcılık yapmanın, toplumda derin tahribatlara yol açacağının belirtildiği açıklamada, “Ayrımcılık suç, eğitim haktır” denildi.

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz açıklamasında, “Aksaray Mehmetçik İlkokulunun bazı velilerinin, özel eğitim sınıflarındaki otizmli öğrencilere karşı eylem yaptığını üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız. Otizmli çocukların, kendi çocukları ile aynı okulda öğretim görmelerine karşı çıkan velileri, öncelikle kınıyoruz.

“BİR ARADA YAŞAYABİLME ERDEMİ, OKUL SIRALARINDA KAZANDIRILIR”

Tüm çocuklarımızın çok değerli olduğunu, insanların hiçbir sınıflandırmaya tabi tutulmadan ve ötekileştirilmeden bir arada yaşayabilme arzusu ve erdeminin ancak okul sıralarında kazandırılabileceğini, böylesine hassas bir konuda ayrımcılık yapmanın, toplumda derin tahribatlara yol açacağını hatırlatıyor, tüm okullarda otizmli çocuklarımızın eğitimi için gerekli şartların sağlanarak, ayrımcılığa yol açan her türlü uygulamaya son verilmesi gereğinin altını çiziyor ve tüm çocuklarımızın toplumumuzun bir parçası olduğunu bir kez daha vurguluyoruz. Ayrımcılık suç, eğitim haktır.

Yaşanan bu üzücü olayla ilgili sorumluların tespiti için başlatılan soruşturma sonucunu beklemekle birlikte, bu olayın takipçisi olacağımızın da bilinmesini isteriz. Unutulmamalıdır ki, otizm eksiklik değil farkındalıktır, bizler de otizmli çocuklarımızın farkındayız ve onların yanındayız” ifadesini kullandı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yeşilboğaz:, "Ayrımcılık, suç,, eğitim, haktır",
Yorumlar
Haber Yazılımı