Haber Detayı
07 Mart 2019 - Perşembe 09:26 Bu haber 3530 kez okundu
 
Yerel Yönetimlere Önemli Görevler Düşüyor
‘Yerel yönetimler ve çevre sorunları’ konulu söyleşi Mersin Yazarlar Derneği’nde yapıldı.
YAŞAM Haberi
Yerel Yönetimlere Önemli Görevler Düşüyor

 

Yerel Yönetimlere Önemli Görevler Düşüyor

İstikbal Haber/ ‘Yerel yönetimler  ve  çevre  sorunları’ konulu söyleşi Mersin Yazarlar Derneği’nde yapıldı.

Mersin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi  Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halil Kumbur tarafından   ‘Yerel yönetimler  ve  çevre  sorunları’ konusunda geniş katılımlı ve geniş kapsamlı bir Konferans verildi. Açılış konuşmasını MYD-Mersin Yazarlar Derneği Başkanı Rüştü Aydın yaptı. Aydın, dernek olarak çevre konusunu önemsediklerini ve Halil Hoca’nın bu konuyu gündemine alarak bizlerle paylaşmasını istediklerinde hemen kabul ettiğini belirterek kendisine teşekkür etti. Bilgili olan insanların daha sağlıklı düşünerek çözüm önerileri üretebildiğine dikkat çeken Aydın, çevre sorunu denildiğinde hava ve görüntü kirliliğinin başı çektiğini söyledi.

Prof.Dr. Halil Kumbur sunumunda ise özellikle kıt kaynaklardan olan su konusunu ele aldı, suyun tasarruflu kullanımı ve temiz olması konusunu anlattı.  Ayrıca atmosfer olaylarını anlatırken davetlilerin dikkatli dinlemeleri de gözlendi.

Mersin ve bölgesindeki önemli çevre sorunları ve çözüm önerileri detaylı bir şekilde tartışıldı.

Prof.Dr. Halil Kumbur Mersin ve bölgesinde çevre sorunlarının olduğunu, ancak planlı, programlı olunduğu, yenilikçi, ekonomik, tasarrufa yönelik, sürdürülebilir projeler yapıldığı takdirde bu sorunların çözülebileceğini belirti.

YEREL YÖNETİMLERE ÖNEMLİ GÖREVLER DÜŞÜYOR

Sağlıklı, huzurlu, mutlu bir yaşam için kentimizdeki Çevre Sorunlarının mutlaka çözülmesi gerektiği belirtildi. Kentimizin potansiyel sektörlerinin ön plana çıkarılması, yatırıma dönüştürülmesi için Çevre sorunlarının çözülmesi gerektiği ve bu konuda yerel yönetimlere önemli görevler düştüğü belirtildi.

Kente barışın, huzurun, yaşamın kolaylaştırılması, yaşam kalitesinin yükseltilmesi, istihdam-işsizlik sorunlarının çözülmesi, Temiz yaşanabilir bir çevre için yerel yönetimlerin önemli yetki ve sorumlulukları olduğu, bu konularda yapılması gereken çözüm önerilerinin bütün detayları ortaya konuldu ve tartışıldı.

Prof.Dr. Halil Kumbur’un anlatımının ardından sorulara verilen yanıtlar ile etkinlik sona erdi.

Etkinliğe Katılım; Türk Yerel Hizmet-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Arslanköylü, Toroslar Belediyesi İnsan Kaynakları Müdürü Ali Kaplan., Mersin Kırşehir Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Cihan Azgın, Mersin Artvin Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Şerafettin Bilgili, Türkçe’yi Geliştirme ve Yayma Derneği Başkanı Duran Abacı ve yönetim Kurulu Üyeleri, T. Kamu-Sen Birleşik Emekliler Derneği Mersin Şube Başkanı Sezgi Karakaya, Dernek üyeleri,davetliler vebasın mensupları katıldı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yerel, Yönetimlere, Önemli, Görevler, Düşüyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı