Haber Detayı
01 Mayıs 2019 - Çarşamba 07:13 Bu haber 4066 kez okundu
 
Yazarlar Şairler “Hoş Geldin Bahar” Dediler
MYD-Mersin Yazarlar Derneği Gelenek haline getirdiği “Hoş Geldin Bahar” Şiir dinletisi ve yemek etkinliği yapıldı.
KÜLTÜR Haberi
Yazarlar Şairler “Hoş Geldin Bahar” Dediler

Yazarlar Şairler “Hoş Geldin Bahar” Dediler

MYD-Mersin Yazarlar Derneği Gelenek haline getirdiği “Hoş Geldin Bahar” Şiir dinletisi ve yemek etkinliği yapıldı.

AYIDN OKUYAN İNSAN GÜÇLÜ OLUR, BİLGİLİ OLUR, MÜCADELECİ OLUR

Saygı duruşu  ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açılış konuşmasını MYD Başkanı Rüştü Aydın yaptı. Şiirle başlayan konuşmasında okumanın önemine değinen Aydın, konuşmasını Çanakkale Şehitleri anısına yazdığı “Nusretim”adlı şiiriyle bitirdi. Aydın, “Edebiyat konuşuyorum… Doğayı, güneşi, ayı… Ve 23 Nisan 1920’de TBMM’sinin açılışını, özgürlüğümüzü, “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı”nın coşkusunu konuşuyorum dostum ile…  Evet; Edebiyat ile uğraşmak insanı dinlendirir, insanın ruhunu temizler, insan çevreci olur, dost yanlısı olur, insanlarla diyalogunu artırır, bilgi paylaşımı sağlanır, göremediklerinizi edebiyat ile görür, bilmediklerini edebiyat sayesinde öğrenirsiniz… Tabi bunun için söylenenlere (dedikodulara) değil, kalıcı olan belge niteliği taşıyan yazıları okumakla olur. Okumayı sevmeliyiz!

Okuyan insan güçlü olur, bilgili olur, mücadeleci olur.

Edebiyat olmalı hayatımızda fakat birde vazgeçemediğimiz sosyal yaşamda birlikte olduğumuz insanlar gerçeği var. Bu insanların inandıkları inanç değerleri ve destekledikleri siyasi partiler var. Fakat siyasi partilere destekler seçim zamanı verilmeli… Seçim bittiği zaman onların yaptıklarını tartıştırmak yerine edebiyat konuşulmalı, sanat, kültür konuşulmalı diyorum.”Dedi.

BAŞKAN YILMAZ, YAZMAK İÇİN OKUMAK LAZIM

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz ise konuşmasında okur yazar olmanın önemine değindi. Başkan Yılmaz, “ Burada okur-yazar bir kitle görüyorum. Cumhuriyetin ilk yıllarında yüzde 5-10 oranındaydı. Şimdi ise çok farklı bir istatistiği var. Yazmak için okumak lazım. Onun için kıymetli okur-yazarlarımız sizleri saygıyla sevgiyle selamlıyorum.” Dedi.

KIBRIS BAŞKONSOLOSU İNANRIOĞLU ŞİİR OKUDU

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Mersin Baş Konsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu’da konuşmasının ardından Mersinle ilgili bir şiir okudu. Mersin Yazarlar Derneği Başkanı Rüştü Aydın’a davet edildiği için teşekkür eden İnanıroğlu, Mersin’de son yılı olduğunu da açıkladı. Başkonsolos inanıroğlu, Mersin’de çok güzel yılların akıp geçtiğini dile getirerek Mersinle ilgili bir şiir okuyarak şairlerin arasına katıldı.

Etkinlikte 20’yeyakın şair şiir okurken, şair ve yazarlar başkanlara kitap imzalayarak hediye etti, gecenin konserini ise yöremizin güçlü ozanlarından Aşık Mahrumi birbirinden güzel eserlerini seslendirerek verdi.

Etkinliğe; Kıbrıs Mersin Konsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu ve eşi Yusuf İnanıroğlu, Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, MHP Mersin İl Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Gökben, Mersin Ülkü Ocakları İl Başkanı Gökhan Demir,  MHP Mersin İl Kadın Kolları Başkanı Berrin Altıntaş, MHP Mezitli İlçe Başkan Yardımcısı Kamil Durmuşoğlu, MHP Toroslar İlçe Başkan Yardımcısı Mehmet Özbilici,  TEMAD Başkanı Halil Kur, TÜRKAV Mersin İl Başkan yardımcısı Bülent Kızıldağ, Kırşehirliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Cihan Azgın, Artvinliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Şerafettin Bilgili ve yönetim kurulu üyeleri, MAB Başkanı Nihat Kadıoğlu ve yönetim kurulu üyeleri, Mersin Kafkas Kültür ve Yardımlaşma Dernek Başkanı Güner Savrum, Mersin SRC Firma Sahibi Mesut Sere, ESKON Firma Sahibi Ertan Sarı, Türkçeyi Geliştirme ve Yayma dernek Başkanı Duran Abacı, Silifkeliler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Fahri Bulut, T.Muharip Gaziler Mersin Şubesi 2. Başkanı Kemal Gülbeyaz, davetliler, şairler, yazarlar ve dernek üyeleri katıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yazarlar, Şairler, “Hoş, Geldin, Bahar”, Dediler,
Yorumlar
Haber Yazılımı