Haber Detayı
18 Kasım 2019 - Pazartesi 14:23 Bu haber 7046 kez okundu
 
Yazar Erçen’den “Kedi- Köpek Mezarlığı” öyküsü
Gurbetçi Yazar Mehmet Erçen’den “Kedi- Köpek Mezarlığı” öyküsü
KÜLTÜR Haberi
Yazar Erçen’den “Kedi- Köpek Mezarlığı” öyküsü

Gurbetçi Yazar Mehmet Erçen’den “Kedi- Köpek Mezarlığı” öyküsü

Gurbetçi Yazar Mehmet Erçen’den “Kedi- Köpek Mezarlığı” öyküsü. Babıali Kitaplığı Ozan Yayıncılık Ltd. tarafından 2012 yılında basımı yapılan “ ve çocuklar için yazılmış öykülerden oluşan ‘Dedemin Kitabı”nın yazarı Mehmet Ercan, Gurbetten Türk insanına, yöneticilerine çağrıda bulunuyor.

Hayvan sevgisinin, beslenip büyütülmesinin, öldükten sonra mezarlığının olmasının Avrupa ülkelerinde öne çıktığını anlatan gurbetçi yazar Mehmet Erçen,  “Almanya’da kedi-köpek mezarlığı var. Gelin ‘kedi-köpek mezarlığı’nı sizlerde yapın” diyor ve öyküsünü örnek gösteriyor.

Öyküde kediler ve köpekler için ayrılmış mezar yerlerinin olduğunu, anahtarı sahibinde olduğunu, istediği zaman gelip mezarını ziyaret edebildiğini ve süreli olarak kiraya verildiğini ayrıntılı olarak anlatmış…

****

Hayvan Mezarlığı – (Kedi /Köpek Mezarlığı)

                           Haber-Yorum: Rüştü Aydın

 

Son günlerde kedi ve köpeklere yapılan saldırılar dikkat çekiyor. Bir ailede hayvan besleme alışkanlığı varsa o aile fertlerinden insanlara ve hayvanlara kötülük gelmez. Tabi ki bir görüştür bu.

Düşünün bir kere canlı capcanlı bir hayvanı evinde besleyen ona şefkat gösteren, tüm sorunları ile uğraşan insanlar hangi canlıya zarar verebilir ki?

Geçtiğimiz günlerde haberlerde Tv ekranlarında izledik. Caninin biri, yol kenarında gitmekte olan kediye öyle bir tekme attı ki, zavallı kedi metrelerce yükseğe sıçradı ve o hızla yere çakıldı… Sanırım ayağının biri kırılmıştı.

Şimdi bu tekmeci cani de, hayvan sevgisi olsaydı o kediye tekme yerine şefkat gösterir, elinde ne varsa eğilip başını okşayıp önüne sererdi. Bunu yapan insanları gördüm.

Hayvan sevgisi ile yaşayan insanlara nasıl hizmet edebiliriz. Onların beslediği hayvanları için neler yapabiliriz. Kedi yada köpek besleyen bir ailenin seyahat ihtiyacı olduğunda hayvanını emin ellere teslim edebileceği bir barınak (Yada hayvan oteli) neden olmasın, yada beslediği büyüttüğü hayvanın vadesi geldiğinde ölünce onu nereye gömecek sorusunun yanıtı için bir hayvan mezarlığı neden yapılmasın?

Ben bu konular için yazımda hayvan mezarlığını ele alacağım.  Kendiside bir yazar olan Mehmet Erçen Almanya’da yaşayan bir gurbetçimiz. Tatillerinde Mersin’e de gelir belli bir süre burada dostları ile görüşür sohbet eder bana da uğrar.  Elinde bir kitap, adı: “Dedemin Kitabı” hemen bana imzaladı, içinde çocukların gelişimi için öyküler vardı… Bana en ilginci geleni gösterdi. “50. Sayfasından 63. Sayfasına kadar olan kısmı” dedi, “Kedi-Köpek Mezarlığı (Tıerfrıedhof)”  başlığı ile hayvan mezarlığını konu edinen öyküsü’nde;  Yazar Mehmet Erçen kedisinin mezarı başında bekleyen bir Alman vatandaşı ile de röportaj yaptığı dikkat çekiyor, Alman vatandaşı ölen kedisi için “hep seni düşünüyorum” sözü ile mezar taşı bile yaptırdığını öyküde anlatıyor. Öyküyü bir solukta okudum. Sizlerle de giriş bölümünden bir paragrafını paylaşıyorum.

“….Yaklaşık 30 dakika yürüdük. Yol üçe ayrıldı.

-Sağa giden yol köpek mezarlığına gidiyor, dedim

Sinan’a.

Pek inandırıcı bulmadı:

-Dalga geçiyorsun benimle.

-Hayır, doğru söylüyorum.

-Bir yaşıma daha bastım sayende. Köpeklerinde mi

mezarlığı var?

-Evet var.

On dakika daha yürüdük. Hobi bahçelerinin bittiği

yerde Tierfriedhof Frankfurt levhasıyla karşılaştık.

Sinan dikkatle levhayı okudu. Gözünün ucuyla tel örgünün

arkasında ki mezarlara baktı.

-Bilmiyordum, dedi.

Mezarlığın yanında anahtarlar var. İsteyenler açıp

giriyor; mezarının bakımını yapıyor; sonra kapıyı kilitleyip

gidiyorlar…”

Kitabın son bölümünde ise öyküde adı geçen yol arkadaşı Sinan’ın çok sevdiği köpeğinin zehirlenerek öldürülmesini ve bir dereye atılmasını, acı bir anı olarak dile getiriyor.

 Almanya’da var, ülkemizde maalesef hayvan severlerin ölünce hayvanlarını gömebileceği bir mezarlığı yok. Ben duymadım. Her ilde şehir mezarlıklarında bir köşede hayvan mezarlığı projesi gerçekleşmesi ümidiyle, yazar Mehmet Erçen’i hayvan mezarlığını konu edinen bu güzel öyküsü için kutluyorum.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yazar, Erçen’den, “Kedi-, Köpek, Mezarlığı”, öyküsü,
Yorumlar
Haber Yazılımı